iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Klubovní desky - libri sodalitatis

21.11.2014 19:10
Autor: Čáp, Počet přečtení: 864

Obrázek ke článku Klubovní desky - libri sodalitatisJistě jste v dějepise slyšeli o zemských deskách, vedených od roku 1260 v českých zemích. Možná si ale již nevzpomenete, že šlo o tlusté svazky zápisů, které sloužily současně jako zákoník, pozemková kniha, soupis dluhů a seznam rozsudků čekých soudů - tedy vlastně o základní právní nástroj pro vykonávání vlády v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Poslední zápisy do zemských desek byly provedeny v roce 1965 a dochované knihy z moravské řady zemských desek jsou nejstarším nepřetržitě vedeným dokumentem na světě - více než 600 let!

Desky se jmenují zemské, protože byly vedeny zemskými soudy v každé z historických zemí v českém státě - v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Opravdu tedy máme dodnes tři řady zemských desek, uložené a důkladně zabezpečené v archivech v Praze, Brně a Opavě. Desky byly vedeny v knihách zvaných kvaterny a ty mohly být čtyř typů:

1. desky půhonné (libri citationum), do kterých se zapisovala popohnání před soud,
2. desky trhové (libri contractuum), kam se zapisovalo vlastnitví pozemků a domů,
3. desky zápisné (libri obligationum), obsahující významné dluhy,
4. desky památné (libri memoriarum), kam se zapisovaly rozsudky a usnesení.

Zemské desky (dříve nazývané častěji desky zemské) byly sice úřením zápisem, ale zejména v dávných dobách velice váženým, a tak jejich autoři často kvaterny zdobili - což také pomáhalo rychlé orientaci při vyhledávání v knihách. Dokud nebyly desky očíslovány, měl dokonce každý svazek na hřbetě jednu barevnou ilustraci (barvy byly stejné vždy pro šestici kvatern), podle kterých se desky jmenovaly - v archivu tak leží např. kvaterny nazvané ananasová, smrtná, tygrová, duhová, konvalinková, pomerančová, karafiátová nebo papoušková.

V soutěži, kterou pro vás chystáme, si můžete vyzkoušet výrobu takových zemských desek sami. Připravujeme totiž knihu, která bude obsahovat zápisy o všech klubech, aktivních i zaniklých, knihu, která bude ozdobou klubovního, tábornického a foglarovského hnutí, ktrá bude pátou řadou zemských desek: desky klubovní alias libri sodalitatis.

Klubovní desky budou kronikou, výkladní skříní, památníkem i archivem současně. Přispět může každý, kdo je nebo byl členem klubu, trampské osady či oddílu, jehož stopu chce zanechat v dějinách. Svůj zápis mohou vytvořit i stopaři, jednotlivci nebo třeba knihovny a školy. Velká kniha, která nakonec vznikne bude společnou vizitkou nás všech, která navíc každý rok na začátku prosince procestuje české země skrz na skrz tak, aby mohl do klubovních desek nahlénout opravdu každý!

Přidejte svůj zápis do klubovních desek

Vyrobit svůj list do klubovních desek není nic těžkého. Stačí vzít jeden papír formátu A4 (výjímečně může být i menší, ale ne větší - nevešel by se do vazby), nejlépe, když bude barevný nebo ozdobený a vytvořit na něj co nejhezčí záznam. Neomezujte své tvůrčí nápady - pastelky jsou hezké, vodovky hezčí a nejšikovnější z vás sáhnou jistě po ještě sytějších barvách. Pište, malujte, lepte a kreslete pouze na jednu stranu papíru - napište něco o sobě, svém klubu, oddílu či osadě nebo třeba o svém městě a jeho zajímavých zákoutích. To, co do desek zapíšete, bude cestovat roky po českých zemích, a váš zápis uvidí tisíce očí dospělých i dětí. Kniha bude větší a větší a když se sejde zápisů opravdu hodně, bude mít několik svazků.

Nezáleží na tom, kolik bude ve vašem zápisu obrázků nebo fotek, kolik tam bude textu. Myslete na to, aby byl zápis hezký a aby v něm byly zajímavé informace, které se možná, stejně jako první čtyři díly zemských desek, dožijí stovek let. Kreslete, pište a foťte, ale myslet na následující pravidlo: stejně jako za dávných dob i nyní by měl být celý zápis vaší ruční prací - zápisy vyrobené na počítači.

Hotové stránky pošlete (nejlépe bez překládání ve velké obálce) na adresu Sružení přátel Jaroslava Foglara PO box 245, 658 45 Brno. Nebo nám můžete napsat na mail kbs@spjf.cz a my naplánujeme prosincovou okružní jízdu tak, že povede i přes vaši obec nebo město. O víkednu 5.-7. prosince 2014 se pokusíme navštívit s klubovními deskami všechny kluby a stopaře, kteří vyrobí svůj zápis a ozvou se nám tak, aby se mohli podívat na vznikající libri sodalitatis, ve kterém zvěční také svůj klub.

Pro inspiraci se můžete také podívat na zónu Klubovní desky na webu www.iklubovna.cz/zony/libri-sodalitatis.

Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*