iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Jubileum pyramidy

Zóna o Březových lístcích a Velké pedagogické hře

31.8.2008 22:42
Autor: Hwaelos, Počet přečtení: 1319

Pyramida Březových lístků, která shromažďuje údaje o udělování v rámci SPJF, dosáhla nedávno pěkného kulatého jubilea, tak si dovolím krátké ohlédnutí.

A co se oslavuje?
S tím jubileem je to trochu ošidné. Staré záznamy nejsou zcela přesné a proto je sporné, zda se některá jména dají vůbec do pyramidy zařadit, popřípadě tato jména zcela chybí. Nicméně, faktem zůstává, že počet jmen se jistě přehoupl již přes hranici stovky!
Jak jsem již řekl, toto číslo má trochu rozmlžené okraje, protože záleží hlavně na kritériích, která si nastavíme. Některá udělení například neproběhla v rámci Bobří stopy, ale zosnovali je kamarádi oceněného z jiné organizace. Ale i pokud vnímáme jako jediné měřítko bývalé/současné členství v SPJF, bude se nám přesný počet pohybovat od 102 do 109.

Drobný exkurz do historie
Když jsem v roce 2002 správcovství pyramidy přebíral po Sokim, bral jsem to jako obrovskou poctu. Nutno ale říct, že stav evidence byl... Hráli jste někdy takovou tu hru s kindervajíčkem naplněným vodou a kypřícím práškem? Tak její následky ze všeho nejvíc připomínají strukturu tehdejší pyramidy. Po některých uděleních zůstala jen přezdívka neznámého člověka a většina údajů chyběla. Počet aktivních nositelů se tou dobou pohyboval okolo deseti lidí. Začal jsem se sběrem údajů o dalších uděleních a vlastně v něm pokračuji dodnes.
Pochopitelně jsme chtěli podstavu pyramidy co nejvíce rozšířit a usnadnit tak i budoucí udělování, ale v těchto pionýrských dobách nasbírat podpisovou sílu na zelený odznáček nebylo jen tak (o vyšších stupních ani nemluvě).

A jak je to dnes?
Tak či tak, po desítkách udělení má Pyramida Bobří stopy přes sto členů rozvrstvených do osmi stupňů. Nejvyšším uděleným lístkem je devátý, černý, který obdržel Řešetlák. Pod ním následují dva bílé (sedmé) lístky, tři karmínové (šesté), pět červených (pátých), čtyři žluté (čtvrté), jedenáct tmavomodrých (třetích) a zbytek je tvořen majoritou zelených a bleděmodrých odznáčků. Samozřejmě nemůžu opomenout ani dva čestné BL, jejímiž nositeli jsou malíř Pavel Čech a člen Pražské pobočky Slavomil Janov.

Statistiky
Největší zastoupení má pobočka Halahoj. Příliš za ní však nezaostává ani Jihomoravská pobočka a Pražská pobočka. Pobočka Severomoravská je prozatím v menšině.

Města s největším zastoupením nositelů jsou tato:
Beru v potaz domovské město v době udělení
Brno - 26 nositelů
Černuc - 13 nositelů
Třebíč - 12 nositelů
Praha – 11
Vyškov – 11
Adamov – 4
...další města – po jednom či dvou nositelích

Rozvrstvení dle krajů:
Jihomoravský 44%
Vysočina 17%
Středočeský 15%
Praha 10%
Moravskoslezký 4%
Ústecký 3%
Olomoucký 3%
Královéhradecký 3%
Pardubický 1%

Závěrem
Nezbývá než Pyramidě popřát, ať utěšeně roste pod rukama nositelů odznaků všech barev. Neostýchejte se udílet a oceňovat vaše známé, kamarády, vedoucí a tak vůbec.
Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 4x, naposledy 21. listopadu 2012 v 18:48:50, Hynek


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*