iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Bobří stopou

Diskuze o SPJF (novinky, nápady, směřování činnosti a fungování Sdružení přátel Jaroslava Foglara)

5.4.2005 12:58
Autor: Soki, Počet přečtení: 2887

Jakou funkci by mel plnit magazin Bobri stopou? Je to zpravodaj clenu SPJF (klubaru, foglarovcu) nebo casopis pro deti? Co by v nem melo byt, jakou formu by mel casopis mit?

Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 3x, naposledy 2. července 2011 v 10:48:48


Diskuze ke článku

26. ledna 2008, 12:21
Nienna

Ona ale ta propagace souvisí také s tím, že by musela BS začít vycházet pravidelně, nebo alespoň nepravidelně, ale častěji, protože než by se někdo dočkal dalšího čísla na stánku, tak by na BS zapomněl.
25. prosince 2006, 22:00
Grizzly

Velikost časopisu nechte, akorat me vadí, ze je málo BS propagovana, a ze neni na stancich s ostatnimi casopisy, kam BS patri !!! Grizzly www.ctrnactidenik-uplnek.wz.cz
12. srpna 2006, 13:10
Ferda

Tady bych s tebou Jardo tak úplně nesouhlasil. Myslím si, že mimo jiné také právě vycházení Klubovního hlasatele a mého Stopařského zábavníku tříští nápady a síly, které by mohly tvořit jen jeden skvělý časopis. Jen to chce najít cestu, aby skutečně mohl vycházet pravidelně, tak jak si to přejeme. Já bych rád, kdyby se na toto téma mohla rozvinout plodná diskuse. Chtěl bych být při tom. Protože nevidím do zákulisí tvorby tohoto časopisu, nechci tvrdit, že to dělá někdo špatně. Spíš si myslím, že možná nemají jeho tvůrci dostatečnou podporu. Uvědomuji si, že se svou poznámkou přicházím také se zpožděním po tobě. Asi to bude taky někdo číst až kdoví kdy, ale tebe si Jardo vezmu jako partnera (pokud budeš chtít) do té diskuse, až se začne VÁŽNĚ rozvíjet.
4. března 2006, 14:42
Turlogh

No jo, jenomže zatím zdaleka ne všichni mají volný přístup k internetu...jinak se myslím shodujem.
3. března 2006, 23:03
Krizmen

Ano, ano - s Tvým názorem nelze nesouhlasit. Ale přiznejme si, mladí dnes mají internet, svoji iKlubovnu.cz, kde se většinu informací (zadarmo) dozvědí. Ti ostatní (starší a sběratelé) rádi hromadí a rozšiřují své sbírky... A pak Bobří stopa svou kvalitou (obsahově i graficky) třeba i nějaká děcka naláká.
1. března 2006, 18:16
Turlogh

Přátelé, dlouho jsem se rozmýšlel jestli sem mám ještě napsat, jelikož od článku i posledního z komentářů uplynula již dosti dlouhá doba, takže možná bude můj příspěvek do diskuse naprosto zbytečný, protože si jej již nikdo nepečte, ale nakonec přesto píši. Domnívám se, že největším a hlavním problémem Bobří stopy jako časopisu, ať už více pro děti či obecně pro všechny tedy i starší členy SPJF i sběratele je především to jak málo a nepravidelně vychází... Pro aktuální zpravodajství nemá tedy téměř žádný význam, protože informace v něm jsou buďto již staré anebo,(v případě dlouho dopředu avízované akce) také nepříliš vhodné, protože spousta lidí si takovou informaci sice přečte, ale posléze na ní zapomene. Pokud by Bobří stopa měla být časopis více pro děti a pro činnost stopařů,(mimochodem jsou ještě nějací?), klubů a oddílů SPJF a měla mít praktický význam v tomto směru, musela by vycházet NEJMÉNĚ jednou měsíčně a lépe co čtrnáct dní. Toto ovšem asi v současné situaci, jak z hlediska finančního, tak z hlediska kvalitních dopisovatelů B.S. není možné,(jak asi všichni víme.) Proto se domnívám, že časopis Bobří stopou nebude mít praktického významu a zůstane toliko krásnou barevnou vizitkou našeho sdružení. Osobně si spíše myslím, že bychom měli napřít veškeré síly k tomu, aby se zdokonaloval a vylepšoval Klubovní hlasatel a hlavně aby tento vycházel aspoň jednou měsíčně,(tím právě bude mít význam pro pravidelnou činnost klubů a oddílu SPJF) a na toto se domnívám, že máme ve sdružení potenciál...(na rozdíl od téhož u časopisu B.S. jak jsem uvedl výše.)
30. srpna 2005, 18:55
Krizmen

viz www.spjf.cz
29. srpna 2005, 14:20
Conica

Kde si můžu objednat časopis Bobří stopou? Nikde to nemůžu najít...
29. srpna 2005, 14:19
Conica

Kde si můžu objednat časopis Bobří stopou? Nikde to nemůžu najít...
12. června 2005, 18:53
MVBobr

Podle posledních informací se od září 2005 vrací SKAUT-JUNÁK k časopiseckému formátu A4, tj. ke klasice zavedené v rámci ČR. Změna bude i obsahová, už se těším na září. Bohužel obálky budou opět nekreslené - tudíž používat bude redakce fotografie. Tiskový arch je stejný jak pro tisk A5, tak i A4. Menší formát by byl dražší, více práce grafika na stránkách, problémy se zalomením ... ideální je zalomení na 3 sloupce při formátu A4.
31. května 2005, 12:28
Hynas

Teoreticky vzato vycházejí papíry menších rozměrů dráž než velké papíry, takže při stejné ceně by to mělo o něco méně stran než dvojnásobek. Navíc si myslím, že není problém rozdělit stránku např. na dva sloupečky...
31. května 2005, 10:16
Stegi

Osobně mne zaujal nápad změnit velikost časopisu. Musel by mi to potvrdit někdo kdo tomu rozumí, ale domnívám se, že díky zmenšení velikosti by mohl mít časopis více stran za stejnou cenu a tím pádem i psát o více věcech, mohl by poskytnout více prostoru například reportážím z akcí atd. Samozřejmě by tím ale nemělo dojít ke zvětšení nákladů. Je-li to však opravdu výhodné musí potvrdit jiní - ideálně ti z redakce BS a především Sharp.
31. května 2005, 08:58
Hwaelos

To Krizmen: Nemyslím, že by mu neprospěla. Minimálně zpočátku ho to značně nakoplo a první dva ročníky si držel značně vysokou úroveň. A o tom to právě je: Takové lpění na tradici, že se pak bojíme každé změny, byť by mohla být k lepšímu. Navíc nehádám se o ilustracích na obálce, ty bych rozhodně ponechal, neboť jsou velkým kladem. Ale rozhodně bych např. zvýraznil nadpis, aby nebyl tak snadno přehlédnutelný. To že schází lidé nepopírám a řekl bych že na tom BS (myslím časopis) jednou padne... Kdo z členů BS (a teď myslím děti) odebírá časopis? Kolik jich je? A kolik každým rokem ubývá?
31. května 2005, 00:08
Krizmen

Souhlasím s Hyňasem. K Hwaelosovi - domnívám se, že by se měla uchovat tradice (rozsah, kvalitní ILUSTRACE na obálce, rozsah stran). Skautu-Junáku změna rozsahu a velikosti moc neprospěla. Navíc na rozdíl od BS obsahově pokulhává.
27. května 2005, 22:20
Hynas

Jo, máš pravdu. Já osobně nevidím problém v tom, že by nešlo udělat Bobří stopu za rozumnou cenu s pořádným obsahem, kulturním koutkem, recenzemi a vůbec, problém je v tom, že není, kdo by do ní psal. Nebo lépe řečeno autoři by se našli, ale kdo si na sebe vezme tu práci s organizací a s ukecáváním typu "za týden je uzávěrka, jaktožes mi ještě nedal tvůj článek"? To není pro dobrovolníka, ale pro velmi dobře placeného novináře :)))
27. května 2005, 12:54
Hwaelos

TO KRIZMEN: Není pravdou co říkáš. Pokud by se podobné uzpůsobení, jaké jsem navrhnul použilo pouze pro barevné stránky, cena by se nezvýšila, nebo zcela minimálně, protože by se nezvýšil počet stran. Co třeba Skaut-Junák? Tomu to myslím celkem vychází a splňuje všechna kritéria, kterás předestřel. Taky myslím, že by BS prospělo zmenšení formátu...
26. května 2005, 21:02
Krizmen

K předchozímu komentáři: SPJF nemůže pomýšlet na časopis, jaký si přeješ. Nemá na to finanční ani lidské kapacity. Domnívám se, že časopis - magazín, tak jak vychází nyní je svým způsobem unikát. Nevím o časopisech, které jsou barevné, jsou interním tiskem organizace a jsou v takové kvalitě jako BS. Jistě a samozřejmě, můžeme a také máme výhrady k obsahu...
26. května 2005, 10:16
Hwaelos

Tak já si zase dovolím částečně souhlasit s Čmeldou. Nejde ani tak o "zpravodajní" náplň, uznávám, že zde má své místo, byť dětem toho až tak moc nedává. Ale horší problém vidím v tom, jak se přiblížit soudobé mládeži bez vyzdvihování popkulturních idolů. Tuším, že velký díl práce by zastalo zlepšení grafické úpravy. Nenechte se mýlit, nemyslím, že byla úprava špatná, ale často se na úkor místa vynechávají fotky a obrázky, značným kladem by bylo používání barevných ilustrací a fotek jako podkladu pro text. A pokud by bylo více kreslených nadpisů (viz Sportovní sloupek), také by to nebylo marné. Poměrně zde také chybí aktuálnější záležitosti, které z magazínu dělají časopis (recenze nových knih v klubovním, či dobrodružném oboru). TO MACUS: To že si každý něco vybere neřeší problém, že je časopis jako celek nečitelný, což vyjádřila Čmelda. TO ČMELDA: Mýlíš se, obávám se že sehnat nadané a nadšené providelně píšící autory je, obávám se, největší problém...
15. dubna 2005, 16:37
MVBobr

Souhlasím s předchozím názorem. Zpravodajská část je nutná, pokud někdo zpracuje kvalitní a originální příspěvek - redakce jej neodmítne (samozřejmě ho může upravit, příp. zkrátit) a příležitostně jej zařadí s vazbou na různá výročí ... i indiánská atd. Řada článků v BS potvrzuje, že tomu tak je: viz např. mladí autoři Robin = Ježek, Turbomyšák - indiánská obydlí aj.
14. dubna 2005, 21:15
Krizmen

Cmeldinko - Bobří stopa je především interním ZPRAVODAJEM SPJF, proto je tam také zpravodajská část, bez té by to nebyl ZPRAVODAJ. Pro mnoho lidí mimo Brno je BS jediným spojovacím článkem. Tolik asi k tomu, jinak s Tebou souhlasím, že témata indiáni a příroda jsou věčná.
11. dubna 2005, 17:02
Macus

Já nevím jak tak pročítam BS ted tu poslední tak se mi úprava a témata líbí.Je tam všechno....Je tam vždy portrét někoho slavného nebo zajimavého,pak stranka věnovaná klubům,soutěže,povídky....adt.Prostě každý si něco vybere.Podle mě je to jak zpravodaj tak časopis pro děti....hele koupily ste si poslení dobou třeba ABC?Já jo a je to děs...samá technika,počítače ,mobily...a povidky se pomalu vytratily,navody také a cena se vyšplhala na 32kč.A jiné časopisy snad už ani nejsou....teda já nevím o žádných.
9. dubna 2005, 19:42
Cmeldinka

Konečně rozumná debeta... abych se přiznala, příjde mi, že v posledních letech nacházím v BS míň článků, které by mě opravdu zaujaly...Možná že by chtělo se zase začít víc věnovat tématům, které děti zajímají...představovat jim dobrodružné knížky, zase se třeba věnovat indiánům(zjišťuji, že toto téma je věčné a děti pořád zajímá, taky se možná víc věnovat přírodě a životě v ní...myslím, že dnešní dětský čtenář si mnoho nevezme z článků typu kde byla jaká sběratelská akce, kde se co dělo...chtělo by to čsaopis znovu oživit...a myslím, že lidi, kteří by se o jednotlivé rubriky starali není problém sehnat...A rozhodně si myslím, že by se měla BS věnovat více a hlavně dětem!!!
Vložení nového komentáře
*
*
*