iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Jak vyrobit bezpečnou zbraň

O Asterionu

9.3.2006 08:55
Autor: Drik, Počet přečtení: 6562

Nikoliv ztupením ocelové čepele. Gorův postup je jiný:

Meč, šavle, tesák, dýka...
Zaprvé si sežeňte klacek nebo tyč, nepříliš tlustou, tak o 5 cm kratší než má být délka vaší zbraně – ideální je například násada na koště nebo hokejka. Dále potřebujete trochu dřeva na záštitu, kobercovinu (ideálně jekor, ačkoli dnes se potká málokde, pozor na spodní stranu koberce – nesmí být příliš tvrdá – pak by byl zásah stejně zraňující jako samotným dřevem!!), jde použít i izolace na trubky (mirelon – není příliš trvanlivý, po čase se zmáčkne a přestává plnit svoji funkci) nebo karimatka. Molitan je na meč nevhodný, je příliš měkký a nedokáže zásah ztlumit, není-li ho dostatečná vrstva – hodí se ale například na ostří sekery. Na sešití velkou jehlu a provázek, nebo alespoň režnou niť, vruty či hřebíky na přidělání záštity a rozhodně se hodí kobercová páska.
Začněte vytvořením dřevěné kostry – meč dělá z obyčejné tyče především záštita. Můžete například vydlabat záštitu a přidělat ji lepidlem či vruty. Já mám hlavní tyč tence provrtanou a skrz prostrčen tenký pevný dubový kolík, tvar záštity dotváří koberec – a nebo lze záštitu celou udělat jen z koberce. Rukojeť obrousíte do kulata, ať se vám dobře drží. Máte-li dost kobercové pásky na omotání celé čepele, udělejte tak, výrazně tím zvýšíte pevnost.

Teď potřebujeme z meče udělat bezpečnou zbraň. Dřevěnou kostru kromě rukojeti obmalujte na koberec (chcete-li meč zdobnější, klidně tvar mírně upravte), na každé straně nechte aspoň 5cm místa (i vpředu před mečem) a obě části sešijte k sobě provázkem, nebo v nouzi režnou nití, kolem meče (nemáte-li tak tlustou jehlu, můžete koberec proděrovat třeba hřebíkem) – pokud dobře obšijete záštitu, koberec nebude klouzat a bude držet přesně tam, kde má. Máte-li i karimatku, můžete z ní vystřihnout dva úzké pruhy a vložit je mezi kobercovinu vedle čepele, prošívat pak budete i ji. Chcete-li, aby vaše zbraň vydržela déle, opět omotejte celou čepel kobercovou páskou. Nejlépe sami na sobě ozkoušejte, je-li zbraň dostatečně bezpečná, zkontrolujte, že nemá nikde ostré hrany a jste připraveni na Vaši první bitvu.
Používáte-li izolaci na trubky, zbruste dřevěnou kostru celou dokulata (to je dost důležité, hrany jdou cítit!) a izolaci přidělejte buď provázkem nebo kobercovou páskou k čepeli. Dalšími kusy izolace omotejte i záštitu. Zbraň je hotova, výroba je jednodušší než pomocí koberce, ale také méně trvanlivá – izolace se po určité době zmáčkne a přestane plnit svou tlumící funkci, pak je nutné ji vyměnit, dejte si tedy pozor, ať díky poctivému tréninku nepřijedete na sraz s nepoužitelnou zbraní!

Sekera
Jste-li rozhodnuti třímat raději sekeru, zkraťte toporo zhruba o 10cm oproti plánované délce zbraně, tedy asi na 50cm a obruste dokulata. Ostří můžete vyrobit z kobercoviny nebo z molitanu, které však není příliš pěkné. Z koberce vystřihněte dva zrcadlové kusy tvaru jakého potřebujete, máte-li i starší karimatku, je dobré ji vložit do ostří mezi obě vrstvy koberce – zajistí lepší držení požadovaného tvaru – a opět vše pevně prošijte kolem topora. Buď důkladným omotáním kobercovou páskou, nebo pomocí malých hřebíčků, zajistěte ostří proti posouvání a otáčení. Hřebíčky nesmí vyčnívat!
Vyrábíte-li ostří z molitanu, použijte několik důkladně stlačených vrstev a pevně omotaných kobercovou páskou, pomocí ní též dodáte zbrani požadovaný tvar. Stlačíte-li molitan málo, při zásahu se zmáčkne příliš snadno a neochrání před zraněním. Ostří opět důkladně připevněte k toporu.
Nyní ještě ochraňte vršek topora, nejlépe je omotejte dokola izolací na trubky či karimatkou, ať nikde nepřečnívá dřevo – přestože budete sekat ostřím, zásahům toporem se nevyhnete.

Tento návod samozřejmě není zavazující, určitě je i spousta dalších způsobů jak vyrobit bezpečnou zbraň, ale je na nás co povolíme a co neshledáme vyhovujícím. Meče a sekery správně vyrobené podle návodu se již osvědčili.

Přeji štěstí v bitvě i mimo ni, s pozdravem Váš Gor.


Malý nástin soubojových pravidel
Pravidla boje:
zákaz bodání – meč i sekera jsou zejména sečné zbraně a podle toho se s nimi také bojuje – všechny typy bodů jsou zakázány
tlumené údery – před vlastním zásahem soupeře musí být úder zpomalený – plný zásah dokáže zranit, ať je zbraň sebelépe chráněna
zásahové plochy – odpovídají malému neoprenu :) Tedy od kolen a od loktů nahoru a tělo (kromě zad). Přesně to znamená: hruď, břicho, stehna a paže. I nahodilé zásahy do hlavy budou přísně penalizovány (vyřazení útočníka z boje, zabavení zbraně), tak se podle toho chovejte :)


Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 6x, naposledy 7. července 2011 v 06:07:14


Diskuze ke článku

8. dubna 2006, 20:18
MichalB

Mamut:Ja je taky nesrovnávám. Na asterionu jsem nebyl ale na menších dřevárná jo věřmi jde to.Navíc 10 na 2 většinou nejde pletli by se sami sobě pod nohy a kdyby ti dva něco uměli tak nevim jak by to dopadlo:-) Ps:Omlouvam se za chyby v pravopisu ale jsem těžkej disortografik tak par don
4. dubna 2006, 14:05
Mamut

MichalB: Historický šerm se nedá srovnat s dřevěným. A v boji dejme tomu deset na dva jde těžko odstupovat po zásahu, byls na Asterionu?
3. dubna 2006, 09:30
Hwaelos

Dávej bacha na tvrdý a měkký i:)
2. dubna 2006, 20:17
MichalB

No tak že se neutočí na záda to jsem ještě neslišel ale beru No parametry jsou trochu kratší než bývá zvikem ale beru, ovše odměkčení jekorem se mi vůbec nezamlouvá doufam že máte jinej jekor než já jinak bude neopatrnej sek zaznamenanej obrovským modrákům a takovej návrh k pravidlum boje spiš jen formalitka po uspěšnym zasahu se zásah zahlásí a odstupuje se než se na sebe zase vrhnou počá se třeba 2 sekundy No tak to je všechno co jsem chtěl pořadatelům ktomuto tématu tak tedy historyckému šermu zdar.
31. března 2006, 12:14
Drik

Trošičku jsem opravil obrázek toho meče :) H.
30. března 2006, 19:44
Hynas

Stará hokejka... Kdo by kupoval novou hokejku na rozřezání? :)
25. března 2006, 20:08
Nchotchi

Jinak zajděte si místo pro násady rači do rouska či podobně...sežene se to léte a kvůli zbrani ničit hokejku???No já nevím rousek je rousek...
25. března 2006, 20:06
Nchotchi

Taky se to dá udělat z kobercovky příští tejdem du s bratrem na dřevárnu takže se chystáme...
13. března 2006, 17:12
Tomik

Hezké. Jen pro jistotu. Prosím opravdu jeden omot násady na smeták, proveden pomocí jekoru tak, že zbraň byla k nerozeznání od smetáku, i co se týká síly úderu prosím ne!!! Dostal jsem jí mezi lopatky a není to úplně to pravé ořechové. Dotyčný ví, o které zbrani mluvím. :-D zatím ahoj a už se na vás těším.
9. března 2006, 14:06
Mamut

můžou být sekery dvoubřité?
9. března 2006, 12:36
Ferda

nezobrazil se mi obrázek! čím to?
Vložení nového komentáře
*
*
*