iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Tábor Hiawatha 2022

Aktuální informace před táborem


Dolní nádraží se nachází v pustině za Zvonařkou, od hlavního nádraží 10 minut chůze.

Sraz a cesta

Protože zhruba polovina účastníků tábora je z Brna a okolí, pojedeme společně vlakem pouze z tohoto města – účastníci z větší dálky se mohou dopravit buď do Brna (přespání od pátku 8. července je možné v klubovně SPJF na Mendlově náměstí 11) nebo přímo na tábořiště.

Sraz bude před budovou Brna dolního nádraží v sobotu 9. července v 9:45, poté pojedeme společně vlakem v 10:17 do Přibyslavi a následně 5 km pěšky. Proto (ale nejen proto) je vhodné si vybavení na tábor sbalit do jednoho většího batohu na cestu.

Na tábořiště je možné také přijet po vlastní ose během soboty 9. července, nejpozději však do 16. hodin, kdy začíná hra na rozřazení do kmenů. Tábořiště naleznete zde, pokud pojedete na místo autem, přijeďte ze strany od Brzkova a auto prosím zaparkujte zde, dále jsme slíbili jezdit jen s táborovým vozidlem, abychom nerozjezdili cestu.

Ukončení tábora

Tábor končí v sobotu 23. července, podle počasí, tempa bourání stanů a odvozu materiálu buď stíhneme ještě téhož dne tábořiště sbalit a odjet do Brna nebo se na místě zdržíme do neděle 24. července. Účast táborníků i pomoc rodičů s bouráním stanů a balením týpí je vítána, ale není nezbytná. Do Brna se vydáme až bude tábor kompletně zbourán a sbalen, obvykle býváme v Brně v sobotu pozdě večer (opět bude možnost přespat do neděle pro vzdálenější účastníky). Přesné časy příjezdu není možné odhadnout, pokud ovšem někteří táborníci budou v sobotu mít nalezeny spoje, mohou od 9:00 vryzait po dohodě s rodiči samostatně na cestu (vlak z Přibyslavi jezdí do Prahy i Brna).

Platba za tábor

Cena tábora je 2700 Kč, pro členy SPJF 2400 Kč (vítáme, pokud se děti stanou členy, což nám pomáhá při pořádání celoročních aktivit). Platbu zašlete do konce června na účet SPJF (2900315365/2010, Fio) a do zprávy prosím uveďte jméno táborníka a klíčové slovo Hiawatha. Budete-li potřebovat vystavit potvrzení pro zaměstnavatele či zdravotní pojišťovnu, rádi vám je po přijetí platby pošleme.

Kniha Modrý pták

Knihu Modrý pták seženete skoro v každém antikvariátu.

Většina táborové hry i každodenního života se bude odehrávat na motivy dětské knihy Modrý pták od Anny Jürgenové. Je proto třeba, aby se táborníci alespoň částečně s dějem knihy seznámili, v ideálním případě, aby ji přečetli celou. Knížka se dá sehnat v antikvariátech kamenných i webových, případně je dostupná přímo online zde.

Vybavení

Na tábor je třeba si v batohu přivézt spacák a karimatku, dostatek oblečení pro teplé i studené počasí (tenkou bundu, mikinu, několik trik, tepláky, kraťasy, spodní prádlo a ponožky), šátek, dvoje boty (doporučujeme sandály a tenisky nebo pohorky), hygienické potřeby, ručník, plavky, čepici, ešus (nejlépe dvojdílný), lžíci, hrnek (plechový), plastovou láhev, baterku, nůž (zavírací), hudební nástroj (pokud chcete), kapesné (stačí do 400 Kč), zápisník a tužku, kartičku pojištěnce (nebo její kopii).

Vzhledem k tématu letošního tábora, který je zaměřen na lesní indiány kmenového svazu Irokézů (tedy kmeny Oneidů, Tuskarorů,  Mohawků, Onondagů, Cayugů a Seneků) je vřele doporučeno se vybavit alespoň trošku stylovým oblečením a doplňky. Náměty na oblečení a doplňky uvádíme na obrázcích níže (byť pochází spíše od indiánů prérijních nebo žijících na pomezí, móda se tu ale zásadně nelišila) - některé drobnější věci si v průběhu tábora sami zkusíme ušít nebo vyrobit, čas bude ale omezený, proto vítáme, pokud si někdo dovede přivézt např. halenu z deky, mokasíny nebo leginy již z domů.

Na tábor je vhodné si vzít mobil, vzhledem k tomu, že táboříme na louce uprostřed přírody bez elektřiny, nebude možné jej nabíjet ze sítě. Používání telefonů a další elektroniky v průběhu tábora prosím udržujte v soukromí a nenarušujte jím táborovou atmosféru.

Stavěčka

Od 5. července bude na louce probíhat stavěčka tábora, na kterou jsou zváni vedoucí i táborníci z minulých let i letoška. Na stavěčku zajišťujeme jídlo, bydlení v lese si zajistí každý sám (ve stanu, pod celtou, pod smrkem). Účastníci tábora tak mohou přijet kdykoliv v průběhu stavěčky a zůstat rovnou na tábor.

Původní pozvánka


I letos čeká na odvážné kluky a holky dobrodružství v podobě čtrnáctidenního letního tábora. Táboříme již dvanáct let na tradičním místě u Brzkova nedaleko Polné.

Vítáme všechny holky a kluky - zkušené i nezkušené táborníky, kteří chtějí zažít něco jedinečného. Pokud se rád učíš novým věcem a poznáváš nové kamarády, neváhej a pojeď s námi.

Tábor je určen dětem od 8 do 15 let včetně. Spí se v indiánských stanech týpí, ve kterých si účastníci mohou kdykoli rozdělat oheň. Nebude chybět ani hraní na kytaru, velké táborové ohně, výpravy do okolí a spousta dalších aktivit.

Program tábora je složen z celotáborové hry Hiawatha na motivy knihy Modrý pták od Anny Jürgenové, která se odehrává v nekonečných lesích severní Ameriky v druhé polovině 19. století. Hlavního hrdinu - bělošského chlapce Jiřího unesou indiáni z kmene Irokézů a postupně ho naučí nejen občas drsnému životu v nekonečných lesích ale také hodnotám a myšlení vlastnímu pro národy žijící v neponičené přírodě severní Ameriky.

  Takto vypadá náš táborový oheň. Židle a
  lavičky jsou ručně vyrobeny účastníky.

Na táboře tak nebudou chybět ani menší hry a soutěže každý den, účastníci rozdělení do tří kmenů se budou podílet na fungování tábora při jednoduchých službách, v noci nás čekají táborové hlídky při ohni.

Na tábor budete potřebovat: spacák a karimatku, dostatek oblečení pro teplé i studené počasí (tenkou bundu, mikinu, několik trik, tepláky, kraťasy, spodní prádlo a ponožky), šátek, dvoje boty, hygienické potřeby, ručník, plavky, sluneční brýle, pokrývku hlavy, ešus (nejlépe dvojdílný), lžíci, hrnek (plechový), plastovou lahev, baterku, nůž (zavírací), hudební nástroj (pokud chcete), kapesné, zápisník a tužku, kartičku pojištěnce (nebo její kopii).

Elektronická přihláška zde. Prosíme na tábor přivezte rovněž aktuálně vyplněné potvrzení o bezinfekčnosti.

Cena tábora je 2700 Kč, pro členy SPJF 2400 Kč. Pro sourozence je sleva 200 Kč (nesčítá se).

Další informace (sraz a doprava na tábor) budeme průběžně doplňovat.

Kontakty

Hlavní vedoucí: Jiří Kalina (Čáp)

jiri.kalina@spjf.cz

+420 777 806 825