iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Zjevení Záhady hlavolamu

Chyba při zjišťování informací o osobě

Priorita chyby: 2

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

9.11.2020 09:11
Autor: Jezek, Počet přečtení: 245

Pokud bych měl tento seriál – umělecký počin shrnout do několika vět, pak bych napsal, že jde snímek, volně podle námětu. Ovšem, tak moc vzdálený od předlohy… Jiná věc by byla, pokud by snímek dosahoval takové kvality, že by nad těmito úpravami divák jednoduše mávl shovívavě rukou.

Jaké účinky musel mít seriál na diváky v době premiérového uvedení na obrazovky v roce 1969, by mohla ilustrovat i má osobní zkušenost; když byl seriál v roce 1992 promítán v Brně, na výstavě 85. let Jaroslava Foglara v Technickém muzeu a já jej mohl shlédnout podruhé v životě, zůstal jsem jej sledovat až do konce - abych následně dostal doma vynadáno za pozdní příchod.

Přesto si myslím, že na piedestal výjimečnosti tento seriál staví především fakt, že jde o téměř ojedinělý počin filmové adaptace Foglarových knih. Na to, kolik má Jaroslav Foglar přívrženců a nadšených obdivovatelů, je to zarážející! Dnes především proto, že už 30 let přece jen žijeme v době svobody. A nic! Skoro nic.
Jsem hluboce přesvědčen, že právě v tak mizivé konkurenci (myslím, že pak byl natočen už jen Záhada hlavolamu - film, r. Petr Kotek) se Bočanův seriál jednoduše nevyhne skoro jednoznačné glorifikaci. Další díla tohoto tématu i rozsahu - jednoduše chybí…

Přitom autorovu původní fabulaci i dějovou posloupnost nahradili autoři (s Hynkem Bočanem se na scénáři podílel i Václav Šašek) ve své verzi (v seriálu) vyprávěním vlastním. Možná i proto ta přemíra skepse a kritiky - zklamání. Přestože jde přece jen o jev naprosto běžný, kdy se film výrazně odkloní od předlohy.
Naproti tomu si legendární divadelní představení Rychlé šípy Slováckého divadla z Uherského Hradiště z komiksového přehnaně moralistního akcentu, nebo chcete-li důrazu, tropí jen šprýmy (ale drží se vesměs předlohy). Bočanův seriál je navíc podle mého soudu až přehnaně militantní. Proč?
Jak jinak nazvat Mažňákův výslech Červenáčka i jeho následné umístění pod okapovou rouru než jako mučení? Úplně teplo asi nebylo - když chodili ve svetrech. Nebo sektářsky podepisovat smlouvu krví. Stráže obnažené do půli těla. Že to Foglar nenapsal…?
Ponechme stranou onu téměř husitsky epickou Vontskou bitvu, která je v románu jen naznačená; „Čtvrtý den nepřátelství se drobné potyčky boje proměnily v ohromnou bitvu,…“- uznávám, nějak to na efekt ztvárnit museli. Autor rovněž nepíše, čím se konkrétně se bojovalo (třeba jen muž proti muži), jen že byl Komour „zasažen velkým kamenem do hlavy a těžce zraněn“.
Nechávám stranou další detaily, které by malého diváka asi nenapadly; například jak to, že je skříň v klubovně Rychlých šípů vlastně prázdná, když v ní hledají První Vontskou kroniku (když jim ji ukradli Rezaté klíče). Proč v ní nejsou jiné klubovní věci?
O tom, že ji zmiňovaní Vontové podle předlohy neukradli snad ani netřeba psát. Zřetelné oddálení se od autorovy původní předlohy (tak dobře, jde o filmovou koláž obou knih), je patrné i u vyložené smyšleniny, jakou je postava Machoně. Jen aby se měl Robert Komour ve filmu proti komu postavit.
Co na o tom, že Vojtěch Vont byl podle románu "řadový člen ulice", který vystoupil „z davu“ právě až po té, co byl Komour zasažen a zabit. Jeho vůdčí roli před bitvou můžeme vnímat jako dramatický prvek. Je to zkrátka film – umělecké dílo, jenž vzniklo v době, která oplývala nadšením nad vidinou svobody, že vůbec vzniknout může.

Jinak uznávám, že šlo v pravdě o zjevení. Ať už v době svého vzniku, nebo v okamžiku jeho polistopadového reprízování tehdejší Československou televizí, na Vánoce roku 1989.
Vzpomínám si také, jak velmi očekávaně jsem vnímal uvedení tohoto seriálu na obrazovky! I a jaké zklamání ve mně tohle - rozvolněné zpracování vyvolalo. Nejspíš i proto, že jeho předloha je tolik legendární.

Záhada hlavolamu (seriál)
režie: Hynek Bočan
1969

Vytvořil 9. listopadu 2020 v 09:11:06 Jezek. Upravováno 7x, naposledy 12. listopadu 2020 ve 12:59:33, Jezek


Diskuze ke článku

12. listopadu 2020, 11:10
Ježek

přihlášený

Doporučil bych, panu doktorovi, aby si hleděl svého.
12. listopadu 2020, 07:29
Ježek

smysl

AhA - "foglarovský"...

Zajímalo mě, v čem je můj pohled netradiční.
11. listopadu 2020, 23:39
Krizmen (administrátor)

Zjevení

Měl to být prostě foglarovský protest proti tomu, že se nevysílá. Bylo to v roce 1988 a pamětníci na to vzpomínají na iKlubovně tady v diskuzi o tom, kdy vzniknul Večer světel: 

http://www.iklubovna.cz/clanky/oprava-vecer-svetel-byl-az-roku-1988-3348

 

11. listopadu 2020, 23:29
(přihlášený)

Seriál

Nevadí, že jsi přišel o vysílání. Na Youtube jsou všechny díly k dispozici. Sice je otázka, jak je to s legálností, ale zkrátka tam jsou :). Je tam i Kotkův film.
11. listopadu 2020, 09:03
Ježek

Zjevení Záhady hlavolamu

Krizmene: Upřímně nevím, proč netradiční?

Zajímalo by mě naopak - v čem tkvěl onen protest vyvěšování lampionu na 17. prosince. Snad to bylo nějak postihováno?
10. listopadu 2020, 23:37
Krizmen (administrátor)

Díky Ježku

za netradiční pohled na seriál Záhada hlavolamu. Se zájmem jsem si Tvůj článek přečetl. Uvedení seriálu tak brzo po sametové revoluci bylo výsledkem dlouhodobých snah našich předchůdců, kteří se o to snažili různými cestami a ze strany Československé televize jim bylo odpovídáno, že filmový materiál je poškozený nebo se ztratil. Symbolickým protestem bylo i vyvěšování lampionů 17. prosince v předchozím období (tedy ještě před sametovou revolucí), jehož iniciátorem byl Ivan Vápenka, tak vlastně vznikl Večer světel, který si každoročně připomínáme dodnes. Uvedení Záhady hlavolamu na Vánoce 1989 je tedy tak trochu symbolem tehdejších změn, stejně tak jako zveřejnění obálky Rychlých šípů v dětské rubrice posledního čísla časopisu Květy v roce 1989... 

10. listopadu 2020, 11:09
Jezek (administrátor)

Chybka

Díky Alpinovi na korekci - čekal jsem, kdy se někdo ozve; jen mě opravdu udivuje, že to bylo tak brzy po převratu...!
 

9. listopadu 2020, 17:48
Alpín (administrátor)

TV Záhada hlavolamu v r. 1989

Ježku, dovolím si jen faktickou opravu: První repríza televizního seriálu Záhada hlavolamu nebyla v prosinci 1990, ale již na Vánoce 1989.

9. listopadu 2020, 09:15
Jezek (administrátor)

doplnění

Nedávno jsem "zachytil", že ČT bude tento seriál reprízovat, až detailním průzkumem jsem se dozvěděl, že jej už odvysílali; a to na kanálu České televize určeném seniorům a v dopoledních hodinách. Vždy po dvou dílech denně – od úterý do soboty. ☹
... Jen je s podivem, že zde o této repríze není zmínky ☹

Vložení nového komentáře
*
*
*