iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Vyhodnocení Lítačky 2016 - první rychlé ohlédnutí

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

2.4.2016 15:02
Autor: Menhart, Počet přečtení: 2979

Název Lítačka používáme pro taktickou dobrodružnou hru v pražské MHD již od roku 2010. Název Lítačka má evokovat jednak rychlost, s níž se závodníci pohybují po Praze, ale zároveň je použit jeden ze specifických termínů v prostředí hromadné dopravy.


Soutěž v používání městské hromadné dopravy může být pro mnohé hodně tajuplná. Vítězem hry se stává účastník, který za tři hodiny dokáže cestovat tak, aby získal nejvíc bodů za použité dopravní prostředky, za co největší počet zastávek a případně i za lépe hodnocené bonusové zastávky. Každá jedinečná zastávka přinese hráči 3 body a různě jsou ohodnoceny i jednotlivé druhy dopravy, kdy metro má nejmenší bodovou dotaci a nejvíce bodů lze získat za přívozy a lanovky. Někde mezi nimi jsou v bodování městské a regionální autobusy, tramvaje, osobní, spěšné a rychlíkové vlaky.

Svou cestu každý dokládá bločkem papírů, jejichž tvar odpovídá rozměrům pražské jízdenky. Při každém nástupu jeden papír potiskne v označovači. Pak se již musí jen včas vrátit na start a předat organizátorům bloček a tabulku jízd, která popisuje jeho cestu. Někteří účastníci pouze přestupují, někteří i mezi zastávkami přebíhají (lítají), aby si vylepšili bodové hodnocení.

Letos přibyly do Lítačky některé novinky

Letos přibyly do Lítačky některé novinky

 

Statistika roku 2016

Na Pražskou Lítačku se v roce 2016 přihlásilo 75 účastníků a do cíle dorazilo 46 hráčů. Starších 50 let bylo 8 % účastníků. Dospělých bylo celkem 55 %. Zbytek hráčů byl mladší 18 let. Nejstarší účastnice byla paní s přezdívkou Migr z Prahy 2, které bylo 73 let. Byla to její opakovaná účast a letos zvítězila ve své kategorii důchodců . Věkový průměr hráčů byl 25 let. Hry se účastnili i zrakově handicapovaní. 

Závodníci vykonali během hry 29 dobrých skutků, z nichž jmenujme např. několikeré uvolnění místa k sezení starším, pomoc s nástupem slepci, několikerá pomoc s kočárkem, ale také strhnutí černé reklamy ve vagónu metra, vyfocení rodinky na přívozu a upozornění převozníka na nesprávný čas v označovači.

Opakovanou účast mělo asi 66 % závodníků a 6. či 7. ročníků mělo celkem 16 % hráčů. Průměrný počet získaných bodů byl 169 bodů a vítěz Matej (24 let) z Prahy 7 získal 308,1 bodů a zatím se účastnil všech 7 ročníků. Na 2. místě s nepatrnou ztrátou skončil pan Pašin (295 b.), který se účastnil Lítačky 6x. Krysí smrť (29 r.) byla na Lítačce jen 2x a letos ji 240 bodů vyneslo 3. místo. Hned za ní v rychlém sledu byli: Honza (23 r.) 238,3 b., Lucas G. (19) a Lišáci (14) oba 237 b., Martin S. (37) 235 b. a Martin Čumpl (17) 217 b. Podrobnější výsledky budeme publikovat s celkovým hodnocením akce.

Absolutní letošní vítěz Matej, vítězka důchodců paní Migr a 2. v absolutním pořadí pan Pašin

Absolutní letošní vítěz Matej, vítězka důchodců paní Migr a 2. v absolutním pořadí pan Pašin

 

Pátek 1. dubna 2016

Od rána do 14 hodin v Praze pršelo, ale následně se počasí vybralo a na Lítačku zasvítilo dokonce sluníčko. Mezi 15. a 16. hodinou byla prezence a organizátoři vysvětlovali pravidla. Především se podrobněji probraly změny proti loňskému roku, což byly foglarovské dobré skutky během hry a nová hrací tabulka cesty s možností samovyhodnocení již během závodu. Zajímavým zpestřením byla možnost vyhlásit vlastní soutěžní kategorii, takže kromě absolutního pořadí se soutěžilo také v kategorii důchodců, dopraváků atd.

Chvilka před startem

Chvilka před startem

Původně měla závod odstartovat radní pro občanskou společnost z MČ Praha 5, ale paní Bc. Tatiana Konrádová musela těsně před startem na magistrátní jednání a z naší akce se omluvila. Lítačku dokumentovali fotografové z Pražské Pětky, kameraman z ČRDM a další.

V cíli všichni účastníci obdrželi žlutou reflexní vestu s potiskem Pražská Lítačka a propagační drobnosti MČ Prahy 5 a časopisy Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF). Následující den ráno tradičně na 7. nástupišti Masarykova nádraží proběhlo předání knižních cen a vyhlášení všech výsledků, které organizátoři přes noc dopočítali.

 

Akce se pořádá na počest spisovatele Jaroslava Foglara,  který měl tramvaje moc rád a celý svůj život se o ně zajímal. Sám Foglar ve své autobiografii Život v poklusu píše: “Tramvaje byly mou vášní od útlého dětství – a ta mě provází dodnes. I při cestách do ciziny nebyly mým prvním zájmem ve městech, kterými jsem projížděl, galerie, katedrály a zámky, ale elektriky, třeba jaké tam jezdí typy, jak jsou barevné a jaká mají čísla. Zřejmě i v tomto ohledu jsem pořád zůstal hochem, třebaže je mi už kolik let!”

Také účastníci Pražské Lítačky zůstali mladými. 73 letá vítězka kategorie důchodců to jasně dokazuje. Cílem závodu je zisk maximálního počtu bodů za projeté linky, zastávky a speciální bonusové zastávky převážně na území města Prahy a v jeho blízkém okolí. Každý závodník si sám volí svoji trasu a sbírá body podle její výhodnosti. Mnozí se podívali do míst, kde ještě nikdy nebyli a hlavně si vyzkoušeli, že se všude dá dostat MHD a pohodlně se cestuje po městě i vlaky či přívozy. SPJF pomocí hry ukazuje výhody ekologičtější hromadné dopravy před osobní automobilovou, pomáhá orientovat se v trasách linek, kombinovat, být flexibilní a v neposlední řadě také vede účastníky k sledování svého okolí, aby cestou pomáhali a konali dobré skutky.

Praha a i městská část Praha 5 je na počátku zavedení nového plošného placeného parkování, což je zásadní změna v životě každého občana Prahy. Hra Pražská Lítačka napomáhá obavatelům Prahy v orientaci v MHD a používání integrované příměstské dopravy, což mohou obyvatelé Prahy využívat k výletům do těsného okolí města. Soutěžící si sami vyzkoušeli, co se vše dá procestovat za 3 hodiny.
Kromě odměn pro vítěze jednotlivých kategorií, mohli organizátoři díky zapojení MČ Praha 5 všem účastníkům věnovat reflexní vestu s potiskem Pražská Lítačka a logem MČ P5 a SPJF. Jedná se o významný bezpečnostní prvek, který je od letošního roku nutno nosit ze zákona na neosvětlených komunikacích. Vestu lze složit do kapsy a může být pro své uživatele stále po ruce. Vesta se u soutěžících setkala s velkým nadšením.

Winoga vysvětluje pravidla

Winoga vysvětluje pravidla

Podpora MČ Praha 5 posunula kvalitativně tuto hru zase o stupínek výše, potěšila oddané a vytrvalé účastníky a zásadně pomohla pořádající organizaci s finančním pokrytím akce.

Za Sdružení přátel Jaroslava Foglara děkujeme všem za účast, za dobré skutky na trati, za fair play hru, za nadšené vyprávění účastníků, co cestou prožili. Děkujeme i paní radní Bc. Konrádové za záštitu, MČ Praha 5 za podporu a společnosti XCOPY za potisk reflexních vest nápisem Pražská Lítačka, které si všichni účastníci odnesli na památku.

 

Počkejte si na oficiální zprávu a výsledky organizátora Winogy. První rychlé ohlédnutí za letošní Lítačkou sepsal

Menhart, SPJF, Praha 5 - Košíře

který si Lítačku letos zkusil pouze na 2 hodiny s 163. body.

 

Startovací bločky si po vyhlášení hry mohli soutěžící vzít zpět

Startovací bločky si po vyhlášení hry mohli soutěžící vzít zpět

Video ze startu naleznete na FB akce.

Rozcestník letošní akce naleznete zde.


Během měsíce před akcí se v médiích vyskytoval název Lítačka 108 x, ale pouze jednou to byla ta správná Pražská Lítačka od SPJF. Zdroj

Vytvořil 2. dubna 2016 v 15:18:25 Menhart. Upravováno 5x, naposledy 11. dubna 2016 v 19:32:21, Menhart


Diskuze ke článku

7. dubna 2016, 12:01
Čáp

Díky

Martine S., díky, článek o Lítačce jsem si s chutí přečetl, ale ta reklama se sirénami je fakt hrozná - vyskakuje na mě asi dvcetkrát denně, kamkoliv vlezu :)
4. dubna 2016, 07:56
Martin S.

Článek o Lítačce

Podělím se o svůj článek o letošní Lítačce a tom, jak dopadla moje cesta za bonusovými zastávkami v Kyjích a Štěrbohelech - http://www.cestanahoru.cz/prazska-litacka-2016-jizdni-rady-byly-jen-teorii/
Vložení nového komentáře
*
*
*