iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Večery světel

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

18.12.2017 08:08
Autor: Menhart, Počet přečtení: 776

30.  Večer světel, který vznikl jako podpora foglarovek a promítání seriálu o Rychlých šípech si připomenuli účastníci v několika městech 17. prosince 2017.

V polovině 80. let byla velká nespokojenost, že Československá televize nevysílá v televizi seriál o Rychlých šípech Záhadu hlavolamu a že knihy Jaroslava Foglara stále nevycházejí. Proto se v roce 1987 1988 (opravený letopočet) někteří domluvili, že na výročí prvního vydání příběhu Rychlých šípů (17. 12. 1938) si v tento den dají do okna lampion či svíčku jako vyjádření své podpory foglarovkám.
V té době už k některým změnám docházelo - Olympia vydala v listopadu 1987 Hochy od Bobří řeky, občas byla s J. Foglarem nějaká beseda, pořádali jsme besední foglarovskou tramvaj... a Ivan Vápenka vydával xeroxovaný zpravodaj pro Přátele Žlutého kvítku, v prosinci 1988 jsme pořídili desku k 50. výročí RŠ, byla i výstava k 50. výročí. V roce 1988 byla také zveřejněna výzva Večera světel, jehož nápad vznikl v Ivanově fotoateliéru v Praze Na Zámyšli, když tam Menhart se svojí pozdější manželkou Lenkou řešili asi něco kolem té sbírky na desku.
O rok později bylo svíček a lampionů o něco více a v prosinci 1989 už za okny o Vánocích zářily televizní obrazovky s Rychlými šípy.

Kdy se začalo v Praze chodit ke kostelu Sv. Haštala a kdy se lidé začali v tento den scházet i v jiných městech sem už musí zapsat jiní. U toho jsem již nebyl. Bylo to jistě v souvislosti s klubovním hnutím.
Letos to je tedy 30 29 let od tohoto "rychlošípáckého" Večera světel. Ve Stínadlech se tento svátek světel pořádal v jiném období a za jiným účelem - Vontové chtěli dát úřadům najevo své přání dětského hřiště ve Stínadlech.

Děkuji Alpínovi, který mě vyvedl z omylu, že Večer světel neslavíme od roku 1987, ale až 1988 - zde.

Praha U Haštala

V Praze se 17. prosince 2017 sešla asi padesátka účastníků v tradiční čas na tradičním místě. Jen tradiční moderátor Alpín chyběl z důvodu nemoci a to se ostatní spoluorganizátoři dozvěděli asi hodinu před začátkem, takže se trošku improvizovalo.
Vzpomnělo se počátků tohoto Večera světel v roce 1987. Kawi vyhlásila výsledky pátrací hry Hledáme Rychlé šípy v Praze a předala odměny. Šípáci byli letos na Malé Straně v ulici U Lužického semináře. Slávek představil charitativní akci s dražbou obrazů, Menhart pohovořil o hře Velké Ulčovky, kterou si někteří před i po Večeru světel zahráli kolem kostela Sv. Haštala. Vybrali jsme několik dárečků pro děti v motolské nemocnici, kteří před Vánocemi nemohou být doma - Vánoce Tondy Pírka.
Kreslíř Jeep Filípek převzal od Skautské nadace Jaroslava Foglara své dávné kresbičky Rychlých šípů, které jako 17 letý chlapec poslal Jaroslavu Foglarovi a nadace je nyní našla ve spisovatelově pozůstalosti. To bylo překvapení se po 30 letech setkat se svou dávnou tvorbou... Pro kreslíře je to vlastně uznání samotným spisovatelem a autorem Rychlých šípů, že tyto kresby nevyhodil, ale schoval si je. 

Jeep Filípek nakreslil a rozdával také letos krasný pamětní lístek, kde Rychlé šípy hrají Velké Ulčovky - hru na paměť 110. výročí narození Jaroslava Foglara. Někdo tam přinesl obrovský svíticí žlutý špendlík jako připomenutí, že Večer světel býval a je také vontským svátkem. Letopočty 1987 - 2017 připomínají, že se jedná již o 31. rychlošípácký Večer světel.

Akci v Praze pořádala Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Účastníkům zde také rozdala malé kartičky s informací o lednovém Memoriálu Jana Tleskače ve vyjímání ježka z klece (pondělí 22.13. 2017) a opakování přednášky o podzemí v Praze (čtvrtek 25.1.2018), které použil spisovatel Foglar ve svých knihách.

Rychlé šípy byly letos v ulici U lužického semináře 24, Malá Strana čp. 100 a našlo je jen asi 8 pátračů. Ale slušelo jim to tam. Budou tam ještě asi týden, tak se tam zajděte podívat.

Foto: Menhart

 

Brno

 

Třebíč

Letošní Večer světel byl v Třebíči ve formě vánoční dílničky. V centru volného času Na Hrubínce se vzpomínalo nejenom na Jaroslava Foglara, ale připravovalo se na blížící se Vánoce - zde.

Kutná Hora

Vytvořil 18. prosince 2017 v 08:50:30 Menhart. Upravováno 4x, naposledy 23. prosince 2017 ve 21:36:16, Menhart


Diskuze ke článku

6. února 2018, 15:58
Menhart (administrátor)

iDnes.cz z 23.12.2017

Náhodou jsem na blogu narazil na tuto vycházku, kde začátek i konec patří RŠ. Je to jen zajímavost. :-)
Z autorových foglarovských aktivit bych ještě uvedl vyjížďku Na kole Prokopským údolím z roku 2009. To PP SPJF ale dělala super akce...
Proklikáte se i na další články, ale tyto 2 jsou asi TOP.

Vložení nového komentáře
*
*
*