iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Ve starém odsvěceném kostele
U Anny

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

1.12.2017 20:30
Autor: Menhart, Počet přečtení: 3718

 
Shodli jsme se s klukama z Ligy lesní moudrosti, že jsme sem lezli v 80. letech oknem. Tehdy celá loď byla rozdělena dřevěnými patry, byl tu, tuším, i nákladní výtah a kolem lešení. Byl tu i překrásný výhled na Prahu.

To je již 30 let a tehdy jsem byl v kostele jen jednou. To Vontové to tu prolézali jistě častěji. Však se říká, že tento kostel byl inspirací Jaroslavu Foglarovi k románovému Sv. Jakubu Stínadelskému.
Druhá návštěva těchto míst byla při rozloučení s Václavem Havlem. Třetí byla nyní - při oceňování Cenou Přístav České rady dětí a mládeže. Ve čtvrtek 30. listopadu 2017 zde v odsvěceném kostele sv. Anny probíhalo 16. předávání Ceny Přístav.
 
 
Za SPJF jako ochotný Pražák mám tu čest účastnit se každoročně těchto zajímavých večerů. Letos nečekaně jsem se díky tomu znovu podíval k Anně. Asi 150 účastníků akce netušilo, že u krovu vysoko, ale hodně vysoko, že si hlava i nohy musely zvykat, je technická lávka a s určitou dávkou odvahy přes drobné zábrany se tam dalo dostat schodištěm ve věži. Však jsme se tam vypravili s Tatankou z Třebíče a jeho ženou a ohnivcem woodcraftérů Tokhatamanem s dcerou a Hankou. Byl jsem tu během večera ještě se skautským Edou a jeho manželkou, ale to nás už vyhmátl hlídač, který vchod do věže lépe zabezpečil.
 
 
Běhali tu Vontové
bylo zmíněno hned v úvodu večera a během akce byl vzpomenut Jaroslav Foglar a jeho knížky celkem 4x. Viděl jsem se zde s Malým Medvědem Ivanem Makáskem, který chodil k Jestřábovi do oddílu. Jednu cenu předával i syn Jiřího Navrátila Tomáš, oba Dvojkaři. Byla tu Helena Illnerová, skautka od Braťky z 5. oddílu, který je vedle Dvojky také legendou. Další cenu předával i Hadži, dlouholetý šéfredaktor časopisu Abc. 
Kromě zmíněného Edyho Jiřího Zajíce, jsem se tu potkal například i s Radanem Kukalem, viceprezidentem Duhy, dávným klubařem u Galéna  a současným členem SPJF, ale Foglara měli v srdci i mnozí další - třeba Tokaheya.
 
Kdo komu předával ceny se dočtete na stránkách ČRDM. Okouzlen jsem byl dědečkem Otakarem Leiským. Kdopak o něm něco víte a přitom je to tak zajímavý a inspirativní muž. Však se podívejte. 
Ostatně všichni zde jsou velmi zajímaví lidé a bylo mezi nimi dobře.
 
 
Cena Přístav ČRDM
je ocenění pro zástupce veřejné správy a samosprávy a podnikatele působící na místní a krajské úrovni za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží. Slavnostní předání se děje během společenského večera vždy na jiném místě. Několik organizací nominuje jednotlivce na ocenění a ceny předávají významní lidé - v minulosti to byli politici či vysocí úředníci včetně ministra školství a dneska to byli nestoři práce s mládeží.
Večer byl skvěle moderován Ondrou Cihlářem. Nápad se světelnými tyčinkami byl zajímavý, ale asi my v sále jsme nesplnili očekávání organizátorů.
Během večera rapovala slovenská skupina Modré hory a promítaná videa dělal Janek Jiříček, původem skaut z Nového Boru, který polil schody Čínské ambasády v Reykjavíku červenou barvou. Ke svému činu se přiznal, barvu umyl (byla vodou ředitelná) a protože odmítl zaplatit pokutu, nastoupil na Islandu do vězení, ale to jsem se dozvěděl až po akci.
 
Na fotky ČRDM se můžete podívat ZDE. Atmosféru večera vám mohou prostřednictvím fotogalerií přiblížit (asi lépe) také snímky Marka Krajčiho a  Jiřího MajeraVětšinu svých fotek jsem dal i na FB SPJF.

Movember s Rychlými šípy
nezahálel ani zde. Vybral jsem tu asi 550 Kč a k tomu již 200 Kč již v pondělí na ČRDM. Však i bývalý pražský primátor Bém přispěl stovkou a odnesl si placku s Rychlonožkou.
Taky zde padl nápad na další foglarovskou akci, která by byla supr, jestli se podaří zrealizovat. Ale o tom až jindy.

Gotický krov je nejstarším krovem v Praze. Má ondřejské kříže a dvojici hambálků. Napočítal jsem skoro 350 trámů.

Ocelové pruty evokují žebra gotické klenby. Nad nimi jsou vazníky, pochozí technická lávka a krov. Z oken ve střeše je stále pěkný pohled na Prahu.


Foto: SPJF
Vytvořil 1. prosince 2017 ve 20:30:59 Menhart. Upravováno 4x, naposledy 1. prosince 2017 ve 23:24:34, Menhart


Diskuze ke článku

2. prosince 2017, 22:36
Menhart (administrátor)

Atmosféra byla,

 ale spadlo by nám to na hlavu. Stačí se podívat sem, jak to vypadalo.
Václav Havel to zachránil za pár minut 12. Kdyby se tam nenalily prachy (a nenalévaly se stále z těch akcí), tak ta dominanta Města by tu už nebyla.
Buďme rádi, že to pořád vypadá ještě hezky, stylově a není to nějaký maršmeloun. 
Já myslím, že se tam Vontové ještě někdy vrátí...

2. prosince 2017, 20:42
Condor

Koncert

Ja u sv. Anny hral na adventnim koncerte pro CT. Vse krasne opravene,,, skoda. Za "starych casu" Stare mesto melo tu spravnou atmosferu... :)
2. prosince 2017, 05:54
Winoga

Hmm,

Radan Kukal a klubař! To vypadá, že napíšu nový email.
Vložení nového komentáře
*
*
*