iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Sluneční zátoka nebo Sluneční paseka?

11.5.2020 15:59
Autor: Menhart, Počet přečtení: 844

Slavná Foglarova Sluneční zátoka, kde tábořil mnoho let Jestřábův oddíl Dvojka, čelí kůrovcové kalamitě.
Okraje táborové louky slouží k uskladnění vytěženého dřeva. Uschlé stromy kolem pomníku mohou být těženy každým dnem.
Co bude se Sluneční zátokou dále, můžete rozhodnout i vy. Pojďme ji pomoci znovu ozelenit a zalesnit...

Okraje táborové louky jsou využity jako skladiště dřeva.

 

Lesík za pomníkem zatím může být během tradičního červnového setkání využit k umístění "stánků" s nejrůznějšími foglarovskými i skutskými artefakty, ale vytěžení těchto uschlých stromů může přijít každou chvíli.
Jestli bude setkání 20. června nebo 5. září rozhodne do konce května VV SPJF.

 

Nezvyklý pohled na rekreační středisko ve Sluneční zátoce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kůrovec se utábořil pod kůrou smrků kolem legendárního tábořiště Jestřábovy Dvojky.

 

 

 

Zalesnění je nákladná záležitost a vzrostlých stromů se mnozí z nás již nedočkáme.

SPJF přichází po dohodě se správcem RS Sluneční zátoka Mirkem Janouškem s výzvou na zalesnění pohledových partií rychle rostoucími stromy. RS bylo v březnu až květnu kvůli koronaviru zavřené a zalesnění rychleroustoucími stromy je nákladná záležitost, kterou RS samo nezvládne. 

 

Můžete si každý z vás adoptovat určitý počet stromků ve sbírce, kterou právě domlouvá VV SPJF a spuštěna bude v dohledné době jako celorepubliková sbírka.

Každá sazenice stromku bude označena štítkem svého sponzora, znakem SPJF a rokem vysázení.

Je možné, že by za stravu a ubytování jsme na podzim pořádali také sázecí brigádičku.

 

 

(Původní záměr uspořádat sbírku jako Pražská pobočka jsme vzhledem k velikosti akce přehodnotili).

Pohled k zátoce od Stvořidel.

 

 

Kemp Stvořidla žil - hospoda jela, dokonce i jeden stan stál.

Rychlá sýkorka rychle obletěla boudu. Není to skvělé? ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod dohledem předsedy Pražské pobočky SPJF splnil Menhart dubnovou výzvu k 30. výročí založení SPJF a vykoupal se v přírodě
Každý den se Menhart sprchuje do Modrého života studenou vodou, takže mu Sázava ani nepřišla studená.

 

 

Sázava a Stvořidla jsou krásné. Sluneční zátoka se nepromění ve Sluneční paseku, pokud všichni pomůžeme pořízením stromků na nové ozelenění a zalesnění okolí. K tomu vás všechny v roce 30. výročí založení SPJF vyzývají členové PP SPJF.

 

Zde jsme ještě suší, ale při návratu ze Stvořidel jsme pěkně zmokli cestou podel řeky. Nebylo se kam schovat, pěkně to klouzalo, ale Alvaréz potřebuje jen statečné a silné - tak jsme na kost promočení dorazili zpět do Sluneční zátoky a pak domů.
Akce to byla pěkná.

Cestou do Zátoky jsme se ještě stavili u nedaleké nedostavěné válečné dálnice...


Foto: SPJF

Vytvořil 11. května 2020 v 16:42:29 Menhart. Upravováno 11x, naposledy 11. května 2020 ve 22:39:33, Menhart


Diskuze ke článku

23. května 2020, 13:49
Tonda Plíhal

Bratrstvo KP

Ještě jsou tu Dvorečáci!
23. května 2020, 10:58
Nesprávný foglarovec

Kůrovec kůru kouše

Obávám se, že ta myšlenka, že foglarovci spasí Zátoku výsadbou rychle rostoucích dřevin, skončí fiaskem. Možná několik nadšenců to vidí růžově hledím "vyhrňme si rukávy - to kůrovce zastaví - hej hop, holá hej - do práce se dej!", ale takové sousto se SPJF, skautské nadaci či dalším vzpříčí v hrdle. Dokazuje to už organizátorské přehazování otěží z rukou pražské pobočky na celostátní vedení SPJF, následně zapřahání nadačních koní do povozu atd. - a výsledek je zatím jen polemika, komu patří pozemky, a kdo je správný foglarovec. Fakt, nemějte ty "velké oči", rozsah poškození polesí v Zátoce je nad foglarovské síly! A jak zpívá písničkář Dobeš -- Old boys Foglarovci u Janouška pijí Raadegast - až jim v břiše šplouše - řeči lesy nespasí - kůrovec kůru kouše .. :-)
23. května 2020, 08:24
Libor Čája, Donald

ponrava

Ahoj, kamarádí!
Ten (z)kůrovec, to je věc!
Dnes jsem si v Lidových novinách přečetl článek (rozhovor s ředitelem Lesů ČR panem Vojáčkem). Stáhnul jsem si ho z webu Lidovek a uložil na disk - zajímavé čtení.
V uvedené souvislosti se mi pak vybavila má gymnaziální léta. V předmětu 'Jazyk český a literatura' jsme se okrajově dotkli též 'nonsensové poezie'.
A jakou že to má souvislost se Zátokou a kůrovcem? V tom, že jsem si vzpomněl na veršík:
"Ponrava leze skrz dřevo, ničí ho.
Ať do ní uhodí hrom! Máme rádi hajnýho."
Donald

16. května 2020, 23:07
Jezek

DB

:) ... :(
16. května 2020, 22:56
Ježek

smysl

A co je to vlastně obrat "správný foglarovec"? Možná, možná se opravdu vyjadřuji na hraně, ale je na druhé straně, jak zareaguje. Třeba Rychlonožka taky trousil poznámky. A jak na něj reagovali?

K Mirkovi Janouškovi: pro SPJF jsem udělal dost. A, vlastně stále dělám, i když to většina lidí neví :( Ale to je spíš problém druhých. Já se zde nebudu hlasitě prezentovat!

Jinak; Píšeš, že se otírám o Zátoku. Já mám naopak pocit, že je tomu naopak. Když Radýsek napsal: "To znamená, že když jsou tam ty nejrůznější zátarasy a cedulky vstup zakázán, že oni (pokud nemají s městem smlouvu na dlouhodobý pronájem, nebo něco podobného) vlastně zakazují vstup na pozemek, který jim nepatří, který je města a přes který by teoreticky každý mohl volně procházet." reagoval jsem: "je otázkou, jakým způsobem mají pronajímatelé ošetřeno s městem průchod areálem. To asi ví jen zainteresovaní." a to jsem myslel v dobrém.
Můžete mě brát jako takové "foglarovské" svědomí.
16. května 2020, 21:51
Dlouhé Bidlo

Výprask!

Poslouchejte lidé drazí, přelegrační zprávu tu, Ježek z Brna byl bit, jako žito na mlatu :)
16. května 2020, 18:49
Janoušek

Ježku, ty se taky nechováš jako správný foglarovec.Urážíš rýpeš, co jsi dokázal ty, že tak mentoruješ.
16. května 2020, 18:32
Ježek

Tři na jednoho?

Jak foglarovské... :(
16. května 2020, 17:48
Štětináč

pro Ježka

Na tebe si počkáme s bratrstvem kočičí pracky!
15. května 2020, 23:20
Jezek

smysl

Kdybys pracoval tak jak máš, nemusel nikdo zbytečně diskutovat.
15. května 2020, 11:59
Menhart

Nediskutujme zbytečně, pracujme

Přátelé, jestli chcete být v zalesňovacím týmu, rád vás tam uvidím. VV SPJF mi to "zalesnění dalo na triko" a já se to vynasnažím realizovat maximálně zodpovědně a v zájmu běžného návštěvníka památníku na louce.

Rychle rostoucí dřeviny tam budeme trpět do doby než vyroste normální les do přiměřené výšky. Pak musí pryč, protože to není správný druh do zamýšleného lesa.

Ano, taky jsem se koukal do katastru a vím, co komu patří. Mám představu, co tam za SPJF a nadaci chceme udělat.

Mirek Janoušek nabídl ubytování a stravování zdarma pro zalesňovací brigádníky. Při pohledu do katastru je jasné, že na jeho pozemky se nic sázet nebude (ani v areálu žádný stromy nejsou, natož zasažené kůrovcem).
Takže to, moc prosím, berte tak, že se různé strany spojují k dosažení společného cíle - obnovení okolí památníku a SZ do nějakého rozumného stavu, aby tam bylo návštěvníkům dobře.

V sobotu 20. června 2020 se tam (SNAD) potkáme a můžeme prodiskutovat vše důležité.

Zkusíme tam zrealizovat Jestřábův stanový Tábor svobody a soutěž o Štít Jestřába, tak se těšte. I s tím je spousta práce, tak nemohu zde reagovat na nejroztodivnější poznámky. Za to se předem omlouvám.

A ještě prosba - pište zde každý za sebe a nevymýšlejte si nejrůznější pseudojména k rýpavým nebo snad rádobyvtipným komentářům. Zbytečně shazujete sebe a tento web.
Díky.
15. května 2020, 10:56
Janoušek (přihlášený)

Zátoka

Ježku, jediný, kdo tady má nutkavou touhu k sebeprezentaci, jsi ty. Z 13 příspěvků na stránce jich máš 6. Píšeš, že ses na mne těšil, od kdy, prosím tě? Od první chvíle, kdy jsi promuvil, jsem tě neměl rád, protože jsi lhal a zneužíval naší důvěry. Nikdy jsi za mnou sám nepřišel a i loni jsi přede mnou utíkal, abys mne nepotkal. Přestaň se, prosím, neustále otírat o zátoku. Děkuji.
15. května 2020, 07:21
Ježek

Zátoka

Možná, to z mých komentárů úplně nevyznělo, ale já opravdu nemám důvod ani potřebu, někomu do Sluneční zátoky volat. :(

Jen taková drobná připomínka; mám za to, že podobné články na iklubovně nemají co dělat. Na to, že jde o člena vedení SPJF, na to, že jde o poměrně komplikované téma - myslím si, že k jeho přípravě by bylo vhodné přistupovat s daleko větší odpovědností. Pak by se zde neoběvovaly komentáře komu který úsek lesa patří i co kdo má a nemá vysadit.
Možní finální informace kam kdo jaký milion má poslat, aby přispěl na obnovu legendáčního lesa.

Já vím, že zde má spousta lidí až nutkavou touhu k sebeprezentaci, i to, že každý má právo na svůj názor, ale - některé diskuse opravdu považuji za bezpředmětné až zbytečné.
14. května 2020, 20:32
MVBobr (administrátor)

Zátoka 2020

Zdá se, že možnost setkat se v červnu by mohla být realizována. Nutno však sledovat co se cca po dobu 3 týdnů ještě může stát v rámci uvolňování karantény od  odborníků a počtu osob při setkání na veřejnosti (stále platí v SPJF, že to může být červen či září). Včas budeme informovat.

Co se týká nové zeleně, dnes jsem odpoledne telefonicky hovořil s Janouškovými, kteří asi již 15 let v této lokalitě pracují. Vedoucí rekreačního střediska Mirek Janoušek má dlouhodobě pronajaté plochy od města Ledeč nad Sázavou. Je v jeho kompetenci co s lesními odborníky v areálu a kolem areálu vysází. Nepleťme se mu do toho. Osobně přispěji na novou zeleň a předpokládám, že i naše parta Old Boys foglarovců...

Pokud je někomu z diskutujících něco nejasného může se s Mirkem spojit (telefon, e-mail - viz jejich stránky v počítači). Takže hoši Radýsku, Ještěre a Ježku máte možnost už zítra volat či psát. Dle večerního rozhovoru (20:15) je Mirek na dotazy nejen vás tří, ale i případně dalších tazatelů připraven.

14. května 2020, 07:59
Ježek

otázky a odpovědi

Zdá se, pokud to chápu správně; tak Menhy zde pověsil článek, který informuje o stavu lesa ve Sluneční Zátoce.

No, další debata i případné názory jsou jen vedlejším produktem lidí, kteří si jednoduše myslí...
14. května 2020, 07:56
Ježek

otázky

Mě jen udivuje co VŠE se zde "řeší", aniž by to zde přítomným jakkoli náleželo. Ale, třeba se mílým a VŠICHNI, kdo se zde účastní debaty (včetně Menhyho samotného) jsou zákonnými zástupci jednotlivých sran a zde pouze zveřejňují informace z veřejných jednání.

K Radýskovi: je otázkou, jakým způsobem mají pronajímatelé ošetřeno s městem průchod areálem. To asi ví jen zainteresovaní.
13. května 2020, 19:47
Radýsek

Zátoka

Díval jsem se do katastru, ale těm manželům Janouškovým tam toho v zátoce až tolik nepatří. Oni vlastní pozemky pod jednotlivými budovami a potom ještě obdelník o rozloze 1144 m čtverečních v místech, kde je hřiště. Jinak ostatní volné plochy areálu patří městu Ledeč nad Sázavou. To znamená, že když jsou tam ty nejrůznější zátarasy a cedulky vstup zakázán, že oni (pokud nemají s městem smlouvu na dlouhodobý pronájem, nebo něco podobného) vlastně zakazují vstup na pozemek, který jim nepatří, který je města a přes který by teoreticky každý mohl volně procházet. Majitel nejbližšího lesa za památníkem je pan Jeřábek, jak Menhart uvádí. Zajímalo by mě, co si představujete pod pojmem rychle rostoucí dřeviny, jak jste o tom psali. Myslím si, že skladba dřevin pro les je předem daná a nepůjde tam vysazovat něco jiného.
13. května 2020, 15:22
Jaroslav Foglar

význam

Ohrazuji se proti tomu, aby někdo používal jméno postavy "Alvareze". "Alvarez" byla hra pro členy mého oddílu, resp. mládež.
Používat slovní spojení, že "Alvarez potřebuje" je zásahem do mých autorských práv.
Vymyslete si něco svého. Děkuji.
13. května 2020, 14:39
Menhart

Zalesnění Sluneční zátoky

Přátelé, louka, kde bývaly tábory Dvojky, a cíp lesa kolem louky a pozemek severně mezi rekreačním střediskem (RS) a řekou patří Jeřábkům, kteří Jestřábovi pronajímali louku k táborům a nám ji půjčují každoročně k setkáním a vždy před akcí posekají.

Areál (RS) patří Janouškům a velký kus lesa pod areálem patří městu Ledeč.

Naší snahou by mělo být oddělení RS od louky s památníkem novým lesem, aby louka opět získala romantickou podobu s lesem a řekou. Také aby památník na fotografiích měl za sebou stromy a ne průhled na RS.

Se správcem RS Mirkem Janouškem jsme v neděli 10. května probírali tyto možnosti:
- pozadí památníku se ozelení rychle rostoucími stromy, které umožní rychlé schování RS na fotkách s památníkem,
- rychle rostoucí stromy využijeme i na oddělaní louky od lesa a zakrytí RS i z dalších pohledů,
- SZ umožní na podzim sázecí brigádu a brigádníky nakrmí a ubytuje.
To jsou vstřícné kroky od SZ a výsledné zalesnění bude prospěšné jak pro louku s památníkem, tak i SZ.

S majitelem pozemků těsně navazujícími na louku, panem Jeřábkem, domluvíme zalesnění jeho pozemků. On jako majitel musí splnit výsadbovou skladbu dřevin při nové výsadbě a bude jako vlastník vůči MZe ČR za zalesnění zodpovědný.
My mu pomůžeme se sázením a financováním stromků. Bude to z naší strany vlastně i takové poděkování za jeho nezištné sekání louky před naší akcí, kdy vlastně 1. sečení nezávisí na velikosti trávy, ale na našem termínu setkání. Takže senoseč nebývá valná.
Bude to i poděkování za umístění památníku.

SPJF a SNJF zorganizují na zalesnění Sluneční zátoku sbírku. Za SPJF jsem dostal akci na starost já - Menhart.

O sbírce budeme informovat na iKlubovna.cz, na SNJF.cz a na FB.
Kdo máte zkušenosti se zalesněním a chcete pomoci organizačně, ozvěte se na menhart@spjf.cz
Kdo chcete pomoci při sázecí brigádě, sledujte informační kanály SPJF.

Letos je to 100 let, co se vydal Jestřáb na skautskou stezku a byl by to náš pěkný DOBRÝ SKUTEK zalesnit znovu legendární Sluneční zátoku.
Tak pojďme se toho chopit - Alvaréz nás potřebuje...
13. května 2020, 12:40
Jaroslav Foglar

význam

Víte co by mě zajímalo, proč někde mají a někde nemají účastníci expedice nasazené ty roušky?
13. května 2020, 07:43
Winoga

Katastr nemovitostí

Část areálu patří manželům Janouškovým a část patří městu Ledeč. Část lesa v okolí zátoky patří Miroslavu Jeřábkovi a část městu Ledeč. Louka v zátoce patří Miroslavu Jeřábkovi.
12. května 2020, 17:54
Ježek

ještě...

Tak, jestli jsem to pochopil správně, tak by se jednalo pouze o finanční podporu výsadby. Kdy by lidé fyzicky ony stromy nevlastnili.
Pak by byl vlastník lesa vlastně sám proti sobě, aby nepřistoupil na takovou nabídku, jakou mu zde nabízí nadšení podporovatelé.

Nebo, má s tímto kusem lesa jiné plány a pak s tím ani nadšení podporovatelé (tohoto poutního místa) mnoho nenadělají.
12. května 2020, 14:08
Ještěr

Vlastník lesa

Les mezi Sluneční zátokou a RS je soukromý, bude zapotřebí dohoda s vlastníkem pozemku. Porosty jsou vždy součástí pozemku, tj. vysazené stromy budou patřit vlastníkovi parcely. Dohody se správcem/vlastníkem budov RS jsou v případě výsadby nového lesa irelevantní.
12. května 2020, 11:14
Ježek

SlZa a význam

No, abychom se vyhnuli případným zbytečným reakcím - myslím, že síla je to, když vidím ty snímky. Holé pláně...

No, a to další už je spíš otázkou diskuse.
12. května 2020, 11:12
Ježek

SlZa

No, tak to je síla...! Vidím, že vyvstávají další a další otázky; vloni, když jsem se do Zátoky vypravil opět opatrně a opět v nejistotě, dokonce jsem se setkal s velmi nepřátelsou reakcí Mirka Janouška (i když jsem se na něj do té doby celkem těšil). Co teď ptám se?!

Teď mám pocit, že už to není ta vlídná Zátočina, v lese...

Pamětní list pro senzory? Iniciativě se meze nekladou.
11. května 2020, 21:07
Menhart (administrátor)

Sbírka na zalesnění Sluneční zátoky

Původní záměr uspořádat sbírku jako Pražská pobočka SPJF jsme po dohodě s VV SPJF a hlavně vzhledem k velikosti akce přehodnotili, takže jsem i upravil textovou informaci o sbírce, že...

Můžete si každý z vás adoptovat určitý počet stromků ve sbírce, kterou právě domlouvá VV SPJF a spuštěna bude v dohledné době jako celorepubliková sbírka.

Původní cenu sazenic a počet adoptovaných stromků jsem z textu stáhl, protože nová výsadba lesa se řídí předpisy, co stanovují skladbu vysazovaných dřevin a ceny sazenic se liší podle druhu stromů. Takže musíme to nějak přepočítat na průměrnou cenu za sazenici a až to prezentovat. A na tom se bude pracovat během léta, aby se mělo na podzim co sázet.

Ale cedulky na sazenice a pamětní list pro sponzory stromů budou určitě.
:-)

11. května 2020, 19:39
MV Bobr

Díky za opravu

Už je to opraveno v Menhartově článku (správně je 5. září). Díky Menharte...
Stále věřím, že se setkáme 20. června.
11. května 2020, 19:18
MV Bobr

Překlep...

Menhart má v textu překlep: zátoka v září by mohla být v náhradním termínu v sobotu 5. září (uvádí 4. září). Stále čekáme na uvolnění zákazu - např. setkání osob v červnu např. do 150, 200 či 250 osob.
Vložení nového komentáře
*
*
*