iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Setkání ve Sluneční zátoce – je to o lidech!

19.6.2018 21:23
Autor: Jezek, Počet přečtení: 673

vyfotil a okomentoval - Ježek: Setkání foglarovců… dobře, setkání příznivců života a díla Jaroslava Foglara ve Sluneční zátoce má dlouhou tradici. Kam až sahá, nejlépe sdělil letitý předseda SPJF MVBobr, který tuto tradici založil. Letos bylo setkání jsme oslavou 80. výročí prvního příběhů o Rychlých šípech.
 

Když jsem se do Sluneční zátoky vypravil po kratší odmlce před dvěma lety, zjistil jsem, že to, co dělá setkání v Zátoce oním setkáním, jsou právě lidé. Nikoli návštěva jinak anonymního areálu, nesoucího jméno slavné louky. Nikoli prezentace materiálů. To je spíš fetiš (sběratelé snad prominou-je to jen můj názor). Ale setkávání s lidmi, kteří se za běžných okolností více méně nevidí, to je Setkání ve Sluneční zátoce.

V té souvislosti mě napadá, co by asi prezentovaným materiálům řekl zesnulý spisovatel. Jestli by měl nelíčenou radost, z toho, jak jiní jeho dílo rozvíjí a blahořečil by ty, co jsou ochotní se tímto zabývat, nebo by s rozpaky sledoval, jak jsou jeho myšlenky častokrát parodovány a lidé, tvořící tyto kousky by byly v jeho nemilosti. Nebo by mu to bylo jedno? Ve 111letech?

Ještě v devět ráno, kdy jsem dorazil do Vilémovic, resp. do Sluneční zátoky, měl jsem tak nějak sto chutí vše zabalit; „nikde, nikdo“, jen pár lidí, co připravovalo své stánky. Ale, třeba jsem zde naposledy… a taky bylo důležité, že nepršelo! A tak jsem jen chodil a fotil. Ostatně, bylo co!

Jindy bez problémů průchozí areál byl dnes „neprodyšně“ uzavřen zákazem vstupu a oplocen. Zato v plenéru mezi ubikacemi se odehrával snad kurz první pomoci? Mezitím lidé z parkoviště od příjezdové cesty už nosili své materiály a záchody v předchozích létech volně přístupné, letos (snad poprvé) byly opatřeny zámkem. Ano, svět už nebude, jako byl.
Mohlo být cca k půl jedenácté, když se, snad z vlaku, snad z aut, začali rojit první a poslední davy příznivců setkání. Lidí, kteří se více či méně „domluvili“, že se tu setkají. Zatím jsem zde stál sám, spíš nezúčastněně a psal si poznámky, jak bývá mým zvykem.

S přílivem davů a nových lidí, se setkání rozběhlo na plné obrátky. Cca po jedenácté hodině se návštěvníci přesunuli před pomník, aby vyslechli prezentaci několika řečníků. A pak přišlo na řadu tradiční společné focení. I když někdo jen tak postával u stánků a někdo nepostával ani u stánků, jen se chladil ve stínu lesa, byť nebylo příliš horko, a někdo fotil společné foto. Vlastně ani nevím, zda promluvil sám Vojta Hanuš – předseda SPJF.

Závěrem cca kolem 12 hod se setkání, nachýlilo ke svému konci a to se opět všichni, kdo se zde chtěli setkat přesunuli ke stánkům, volně roztroušených po lesíku mezi zátokou 

a areálem Zátoky, aby společně podebatili na různá témata, nebo si pořídili něco z bohaté nabídky, která zde byla prezentována. Nabídky materiálů tiskovin, sběratelských předmětů, nebo novinek. Podle toho, kdo zde co prezentoval.
 

Prezentaci zde měla i Skautská nadace Jaroslava Foglara, jež svým působením získává prostředky na své hlavní cíle a poselství. Mohlo být cca okolo půl jedné, kdy už se stánky ze setkání vesměs likvidovaly a hlavní proud návštěvníků směřoval na oběd, nebo k dopravním prostředkům – k cestě domů.

Závěrem ještě pár momentků...

Cigárko před pomínkem                     A mistr Teslevič - osobně

Vytvořil 19. června 2018 ve 21:49:55 Jezek. Upravováno 11x, naposledy 1. prosince 2018 ve 12:18:06, Jezek


Diskuze ke článku

25. června 2018, 21:17
Štětináč

Ježku, Ježku.....

Jedno ti některé věci nejsou když o tom píšeš. A co se týče diskuze, ty už jsi zase členem SPJF? Jestliže ne, tak v tvém případě diskuze není na místě - zajímavé že píšeš o otevřené diskuzi jen ty, nemyslíš že bys mněl jen šoupat nohama a mlčet? Divím se že ještě můžeš psát články....?????
23. června 2018, 13:22
Jezek

na vysvětlenou

Já nejsem komunista! Tuhle invektivu komentovat dál nebudu – i když je míněna asi k tomu, že všechno už není všech. Mě je upřímně jedno, zda byly toalety zavřené a na klíč. Jen mě to zaujalo, stejně, jako „neprodyšnost“ areálu. NEBYL jsem JEDINÝ, koho to překvapilo! Jen jsem asi jediný, kdo se nad tím pozastavil a prostě na to upozornil. NIC VÍC. Jsem proto špatný?!

Stran dalšího bych rád zdůraznil, že stejně, jako ostatní, kteří zde spíš publikují vesměs nekritické komentáře, i já zde pouze prezentuji své názory. Nejsem si vědom, že bych někoho napadal. Tak, jako to ostatní činí mě...

Myslím si, že by SPJF lépe prospěla otevřená diskuse, než se takto agresivně dohadovat. A, že se s Ježkem dá mluvit, by mohli říct mnozí. Já si své názory obhájit dokážu. Aniž bych kohokoli zesměšňoval. bagatelizoval názory druhých nebo rovnou útočil.
23. června 2018, 08:19
Poslední Velký Vont

Foglarovci

Vontovy slídivé oči přebíhaly teď z jednoho hocha na druhého, a když domluvil, přejížděly vše v klubovně, zastavily se u věcí na stole a vypadalo to tak, jako kdyby si Vont chtěl každou maličkost zde nesmazatelně vtisknout do paměti.
„Můžeme si psát, co chceme!“ vykřikl Mirek pobouřeně.
„Nemůžete! Zakazujeme vám to!“
„Jak nám to můžete zakázat?“
„Stínadla mají dost dlouhé ruce, aby dosáhly až na vás!“
„A když se jich nebudeme bát?“
„Pak vám budiž samo nebe milostivo!“
S touto výhrůžkou se Vont zvolna otočil a odcházel z klubovny.

Jaroslav Foglar: Záhada hlavolamu (kapitola-Vontové hrozí)
21. června 2018, 11:04
Tleskač

Komunista

Je zajímavé že soudruh Ježek si tu vesele publikuje, či spíše kritizuje a záměrně provokuje svými texty či komentáři a ještě se přitom ohání, že není členem SPJF. Tak když teda není, tak ať si jde psát na svůj blog a nebo ať navalí 300 Kč jako všichni ostatní členové!!!
20. června 2018, 14:04
Štětináč

Ježku ty jsi komunista?

Při přečtení tohoto článku mně zaujalo pár věcí.

1. Anonymní areál? kde? Dělají tam akce jako tábory, kurzy, nebo nabízí ubytování. Kdybys byl víc všímavý tak bys zjisril že o tomto víkendu bylo dost ubytovaných (jedni odjeli a druzí přijeli).

2. Jindy bez problémů průchozí areál byl dnes „neprodyšně“ uzavřen...byl a proč ne, ale nikdo ti nezakazoval vejít do areálu a ubytovat se nebo si dát něco na pití či jídlo.

3. záchody - proč bys tam šel Ježku?, tys byl ubytovaný či sis dal nějaké jídlo? možná mohli dát nějaký poplatek, který je třeba v restauracích a na nádražích zpoplatněn pro nenávštěvníky od 5 do 20 kč, to mohli udělat. Taky si uvědom že areál Sluneční tátoka je jedna věc a nemá s se setkáním ve Sluneční zátoce nic společného, jedině že by ses tam ubytoval nebo se šel občerstvit.

No Ježku práci a rejpání čest! Čest práci soudruhu!
20. června 2018, 09:30
Winoga

Areál

ubytovacího zařízení začíná být solidně opevněný. Při příští návštěvě očekávám palisády a hloubené příkopy! Hlavně vstup zcela zakázat. Jak napsal klasik: Koupil si hospodu, ale chodili mu tam lidi!
19. června 2018, 23:56
Krizmen

Sluneční zátoka

Areál kempu - ubytovacího zařízení je stejně zajímavý. Jakoby se tam zastavil čas. Genius loci dotváří svérázní provozovatelé areálu. Odehrávají se zde zajímavé lidské příběhy...
Vložení nového komentáře
*
*
*