iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Jubilejní 10. ročník Pražské Lítačky

6.4.2019 21:44
Autor: Menhart, Počet přečtení: 858

Z nádraží tak vybíhalo 83 účastníků, jednotlivců i v týmech. Těch bylo celkem 54. Nejstaršímu učastníkovi bylo 74 let. Opět se účastnil slepý hráč. Nováčků bylo letos minimálně 21 a vyhrál závodník, který nenavštívil žádnou bonusovku nebo tarifní pásmo mimo centrum.

Cena pro vítěze Pražské Lítačky - vlastní dobová tramvaj s věnováním

Nástup nováčků

Hned v úvodu se nevyhnu srovnání, vždyť jubileum oněch 10 let s Pražskou lítačkou k tomu víc než vybízí. Začínali jsme ve velmi skromných podmínkách, 13 závodníků a jeden organizátor s kufrem, ve kterém měl celou agendu závodu, kteří se sešli před vyšehradským nádražím. A dnes? Z mého pohledu již velká soutěž s řadou věrných závodníků, mezi kterými se objevují štiky nováčků.

Nákladové nádraží na Žižkově poskytlo nejenom stavební materiál na stavbu lavičky pro prezenci (Tajlor a Štěpánka), ale i střechu proti dešti nad rampou s prezencí a možnost parkování pro náš obslužný automobil

K 10. výročí jsme také měli skutečně výroční cenu – model tramvaje, který přímo pro účely soutěže sestavil Bárny, jeden ze závodníků, a to bez nároku na jakýchkoli finančních nároků, což je opravdu výjimečné.

Startovali jsme z Nákladního nádraží na Žižkově. Tato skutečnost významně ovlivnila i průběh soutěže, neboť až na vítěze se nikomu nepodařilo přiblížit se k magické hranici 300 bodů. Z nádraží tak vybíhalo 83 účastníků, jednotlivců i v týmech. Páteční dopravní špička vrcholila a v průběhu soutěže doznívala, mnoho ulic bylo zacpaných a v nich mnoho uvázlých autobusů, později spadly ještě v Libni troleje, prostě situace vhodná pro mistry veřejné dopravy a výzva pro jejich strategické uvažování.

 

Linka 10 jede na konečnou k Rychlým šípům

 

Co učinil pozdější vítěz pan Pašin? Chladnokrevně se vydal do ulic Prahy, aby zde realizoval svůj velkolepý tramvajový záměr. Nevydal se však do středu města, ale směrem na jih, kde přestupoval z jedné tramvaje do druhé a v obrovském okruhu se přes Strašnice, Vinohrady, Podolí přesunul na druhý břeh Vltavy a přes Smíchov, Malou Stranu, Holešovice, Libeň a Karlín se vrátil s průjezdem přes střed města zpět na Žižkov. Vystřídal však všechny linky tramvají, které v Praze jedou a k tomu přidal ještě druhý mistrovský krok, neboť pěšky překonával kratší vzdálenosti mezi zastávkami, a to se mu dařilo po celé tři hodiny. Snad úplně všechny zastávky pro něj byly proto unikátní a tudíž i bodované.

Všichni se houfují ke startu. Budoucí vítěz v hnědé buňdě postává stranou a vypadá jako zvědavý náhodný kolemjdoucí.

Na druhém místě skončilo nováčkovské duo Mordy a Fofo, kteří však měli velké zkušenosti z naší sesterské soutěže, brněnského Šalinění. Také tato dvojice vytěžila z tramvajových kolejí téměř maximum, k čemuž přidali ještě přívoz a osobní vlak.

Odstartováno. Pan Pašín lehce vykračuje, Mordy a Fofo běží uprostřed snímku.

Na třetím místě skončil tým Vítr na kolejích, který vsadil na radiální zóny. Po krátkém tramvajovém pohybu na Žižkově a v Libni přestoupili na spěšný vlak, který je rychle převezl do Českého Brodu, tedy do 3. zóny, ale ani to jim nestačilo a osobním vlakem dojeli až do Poříčan, tedy do 4. pásma. Na tomto místě doplním, že ani to nebylo maximum naší soutěže, neboť jedna účastnice se dostala až do Peček, v 5. pásmu!, což je zároveň i rekord celé soutěže. Na zpáteční cestě Vítr na kolejích získal bonusovou zastávku v Tuklatech a po návratu do Prahy, ještě druhou bonusovku - Drobnou.

O jejich třetí místo však byla bojována opravdu velká bitva. Když pan Pašin získal 289 bodů, Mordy a Fofo 255 bodů, pak Vítr na kolejích vysoutěžil 235 bodů a měl náskok pouhé 4 body na další 4 závodníky. O třetí místo tak bojovalo do poslední minuty dalších 10 závodníků, kteří nakonec skončili ve škále od 235 do 220 bodů.

Pan Pašín stále lehce vykračuje v hnědé buňdě, Mordy a Fofo běží už na pravé straně snímku.

Slepý a slabozraký závodník jsou vždy ozdobou každého ročníku Pražské Lítačky. Jsou důkazem, že závody jsou opravdu pro každého. Nováček v Lítačce Čáp z Brna se  chystá přeskočit bílé "bidélko".

Naprostá většina závodníků odvedla velmi dobré výkony, některé z vyšších míst srazily až postihy za pozdní příchody. Zajímavé byly způsoby, jak získat body za lanovku a vyrovnat se s odlehlostí horní stanice. Někteří po příjezdu na Petřín seběhnou na Nebozízek, jiní vyjedou jen na Nebozízek a seběhnou na Újezd. Tradičně se z Petřína běhá na Koleje Strahov, ale někteří se raději rozběhnou až na vzdálený Pohořelec!

Cíl, první dojmy – většinou příjemné. Nás organizátory a jejich pomocníky čeká dlouhý večer při sčítání výsledků. Druhého dne můžeme předat výhry oceněným závodníkům a do rukou pana Pašina předat model tramvaje a přiznejme si, že většího mistra tramvají mezi námi není, takže je cena ve zcela správných rukou.

 

10. ročník Pražské lítačky je za námi. Příštího ročníku bych se rád zúčastnil jako hrající organizátor, čímž uvolňuji alespoň na čas místo hlavního organizátora. Pokud by si chtěl někdo z vás, závodníků, vyzkoušet přípravu a hodnocení soutěže, směle se hlaste!

 

S díky a nashledanou  Winoga

  66 účastníků 8 minut před startem. Zbytek se ještě registroval nebo se nestihl doběhnout do záběru.

 

Pražská Lítačka 2019 - Vítězové kategorií


Ceny byla předány na vyhodnocení soutěže v sobotu v 9 hodin ráno na Masarykově nádraží. Nepředané ceny z důvodů neúčasti na vyhlášení výsledků se nezasílají poštou, ale zůstávají do dalších ročníků soutěže.
Během soutěže se do kategorie Nad 65 let přihlásil 3. soutěžící, takže tato kategorie byla organizátory vyhlášena a odměňována.

Podrobné výsledky níže.

Cena pro vítěze Pražské Lítačky - vlastní dobová tramvaj s věnováním

 
V sobotu po vyhlášení výsledků a předání cen se přijímaly protesty a diskutovalo se nad taktikou, sdělovaly se dojmy a někteří i kontrolovali vyhodnocení.
 

Pražská Lítačka 2019 - Přehled výsledků

Reportáž na iDnes.cz

odkaz zde

 

Pokud jste nestihli Lítačku, můžete absolvovat její starší sestru v Brně, která se jmenuje Šalinění a proběhne v pátek 12. dubna 2019.

 

4 lidi vyhodnocovali jízdní výkazy 3 hodiny v nedalekém nákupním centru. Pak ještě během noci se rovnaly výsledky do kategorií, aby se ráno mohli vyhlašovat vítězové.

Foto z Lítačky 2019

můžete nahrávat zde. Děkujeme


Foto na této stránce: SPJF.cz

Vytvořil 6. dubna 2019 ve 21:47:22 Menhart. Upravováno 17x, naposledy 12. dubna 2019 ve 14:01:33, Menhart


Diskuze ke článku

12. dubna 2019, 14:06
Menhart (administrátor)

Opravy pořadí

Ladek byl odstraněn z kategorie do 15 let. Tedy ji nevyhrál a v této kategorii se tak změnilo pořadí.

Ladek získal body po protestu za nezapočítané cesty s přívozem (je z Brna, kde nemají v MHD přívoz). Posunul se na 3. místo v absolutním pořadí.

Vložení nového komentáře
*
*
*