iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Reportáž z Foglarovských dní 2016

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

27.11.2016 14:25
Autor: Čáp, Počet přečtení: 1328

Ovcia u registrace Foglarovských dní.Před dvěma roky se část vedení SPJF zařekla, že po uplynutí svého funkčního období v roce 2016 připraví Valnou hromadu ve velkém stylu - takovou, jaká ještě nikdy nebyla. A přípravný výbor skutečně na 26. listopadu 2016 připravil akci nazavnou Foglarovské dny, která neměla nikdy v minulosti obdoby - zejména během soboty tak na jediném místě v Brně mohli účastníci stihnout kromě samotné Valné hromady SPJF také foglarovskou burzu, výstavu ilustrátorů z foglarovek, odborné přednášky, soutěže a prohlídky. Přinášíme stručnou reportáž ze dne prodchnutého foglarovskými tématy od rána až do pozdního večera.

Velké poděkování za uspořádání doposud neviděné akce patří především 1. místopředsedovi SPJF Vojtovi Hanušovi, který na přípravě společně s Kamilem Albrechtem - Sokim a Renatou Chloupkovou - Renčou pracoval téměř rok. A přestože se podoba akce v průběhu příprav měnila, podařilo se hlavně do soboty 26. listopadu, ale také následujících dní, vměstnat takřka neuvěřitelné množství foglarovských aktivit.

Především šlo o samotnou Valnou hromadu, která se koná každé dva roky - a tedy letos byla v pořadí již třináctá. Té ovšem předcházelo několik celodenních aktivit - od skromné výstavy trampského muzea z Brna přes prodej foglarovských materiálů různého druhu (vastní materiály SPJF, burzovní špeky a trhák dne - foglarovská trička připravená Drobkem) a obnovený Memoriál Jana Tleskače - soutěž ve vyjímání ježka z klece.

Po skončení Valné hromady, která přinesla mj. zásadní změny ve složení orgánů SPJF, pak přišlo několik zlatých hřebů - vernisáž společné výstavy ilustrátorů foglarovek Spojeni Foglarem, kterou zahájil krátkým proslovem sám děkan Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity prof. Jiří Němec, přednáška a diskuze Potřebuje Alvarez skutečně jen statečné a silné? Ano! s odborníkem na kinantropologii prof. Ivem Jiráskem, vycházky do Stínadel a celovečerní debata nad výsledky několikaleté práce Marka Skýpaly - Winogy, který mapuje často neuvěřitelné osudy čtenářských klubů během posledních 70 let.

Zanechme však nyní dlouhých bloků textu (na který se dnes dle slov pana profesora už nikdo neumí soustředit) a oživme své mysli přímým pohledem na sobotní dění ve fotografiích.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Plakát lákající na Foglarovské dny sliboval přehršel aktivit všeho druhu - od dětského koutku, přes soutěže, jednání, diskuze, burzu až po odborné přednášky a výstavu.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Celkem se na půdě Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která poskytla pro konání Foglarovských dní hned několik svých prostor, sešlo přes 70 zájemců, převážně členů, ale také nečlenů SPJF různého věku, kteří se po celý den účastnili programu.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Dvanáctičlenné Vedení SPJF ukončilo své funkční období. Z dosavadní sestavy dále nekandidoval předseda SPJF Milan Lebeda - Alpín, dlouholetá pokladní SPJF Renata Chloupková - Renča a poněkud tajemná Anna Hagarová - Žluťas. Činnost v revizní komisi ukončil Hynek Cígler - Hyňas.

Zvoleno bylo nové desetičlenné vedení ve složení:

Kamil Albrecht - Soki (40 hlasů)
Robert Folwarczny - Kosťa (40 hlasů)
Vojtěch Hanuš - Vojta (40 hlasů)
Kateřina Sloupová - Drobek (40 hlasů)
Miloš Vraspír - Bobr (40 hlasů)
Martin Vérteši - Sova (39 hlasů)
Jiří Kalina - Čáp (38 hlasů)
Ladislav Ježek - Láďa (36 hlasů)
Iva Pohunková - Kawi (34 hlasů)
Aleš Deutsch - Aleš (5 hlasů)

A rovněž trojčlenná revizní komise ve složení:

Jaroslav Holý (39 hlasů)
Josef Kasl - Pepa (39 hlasů)
Radek Petr - Menhart (30 hlasů)

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Hlavním organizátorem téměř všech součástí programu byl 1. místopředseda SPJF Vojtěch Hanuš zvaný Vojta. Na snímku v tričku s motivem „Rychlých šipek“, které patřilo mezi hity představené v rámci Foglarovských dnů. Vpravo Robert Folwarczny - Kosťa a Martin Vérteši - Sova.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Renata Chloupková alias Renča sice po mnoha letech nekandidovala do Vedení SPJF, nicméně přesto zajistila a i do budoucna povede nejdůležitější činnosti - na Foglarovských dnech registraci a v SPJF funkci pokladní, která zpracovává většinu finančních operací.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Foglarovské dny brilantně moderoval Josef Kasl - Pepa, který je mj. vysokoškolským pedagogem a profesionální projevy a vedení diskuzí jsou tedy jeho živlem.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

V pořadí čtrvrtý předseda SPJF Milan Lebeda - Alpín se svým předchůdcem a v aktuálně končicícm období místopředsedou SPJF Milošem Vraspírem - Bobrem. Alpín se rozhodl do dalšího období nekandidovat na funkci předsedy ani do vedení s ohledem na své časové možnosti a potenciál mladší generace aktivních vedoucích v SPJF.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Renča představila finanční výsledky posledních dvou funkčních období, hlavní aktivity šesti poboček SPJF (pražská, třebíčská, jihomoravská, východočeská, severomoravská a východomoravská) a stručný výhled do budoucnosti.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Kateřina Sloupová - Drobek, autorka a realizátorka nápadu s výrobou netradičních foglarovských triček (autorkou kreseb Rychlých šipek a ježka v kleci je Anna Zlámalová - Anara a autorem grafického návrhu s Širokkem Martin Vérteši - Sova) představuje svoji kandidaturu na funkční období 2016–2018.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Rychlé šípy na schůzce alias člen Vedení SPJF Soki a moderátor a současně člen Revizní komise SPJF Pepa.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Předseda Revizní komise SPJF Radek Petr - Menhart (s knírem Movember s RŠ) přednesl revizní zprávu za uplynulé obdobé, vůči níž vznesl Alpín drobné výtky. Ty se podařilo vyřešit do stavu přijatelného pro všechny přítomné a revizní zpráva tak byla schválena drtivou většinou hlasů.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Místopředseda SPJF Miloš Vraspír - Bobr představuje přítomným současně sebe a nakladatelstvím Olympia nově vydaný komiksový sešit Povídky pro dobrodruhy, ve kterém vyšel mimo jiné i komiks z Bobří stopy 9,5 mm zločinu autorů Jiřích Kaliny a Filípka.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Aktivitou, která nebyla na plakátě Foglarovských dní vůbec inzerována, a tedy se stala pro všechny příjemným překvapením, byla oslava Bobrových narozenin. Oslavenec zakrojil neobvyklý obří dort obsahující stanový tábor, vodopády i stínadelské uličky a podělil všechny přítomné jedinečnou lahůdkou.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Rychlé šípy na schůzce 2 neboli pohár z dílny Jana Trojana - Roye pro vítěze Memoriálu Jana Tleskače a Sova v čele jednacího sálu.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

O tom, že je Jiří Filípek geniální kreslíř, nemůže být pochyb. Potvrdil to i kresbou Bratrstva kočičí pracky, kterou jen tak mimochodem nakreslil po cestě z Prahy do Brna na stolečku ve vlaku.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Memoriál Jana Tleskače aneb mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece se podařilo obnovit hlavně díky úsilí Menharta a Tajlóra, kteří organizačně celou soutěz zaštítili a sehnali krásné duralové ježky v kleci i poháry od Roye. Ve starší kategorii soutěžili tři Janové a vítězi se podařilo ježka z klece dostat za necelých 11 vteřin. Výsledky zde.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

V kategorii mladších soutěžících do 15 let trvalo vynětí ježka z klece o něco déle. Téměř 7 minut. Výsledky zde.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Účastníci Memoriálu Jana Tleskače se mohli pochlubit rovněž svojí výtvarnou činností. Fenomén Širokka očividně umí rezonovat v dětských myslích.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Jedním ze zlatých hřebů dne byla vernisáž výstavy Spojeni Foglarem na půdě akademické knihovny Pedagogické fakulty MU. Výstavu svým proslovem zahájil sám děkan fakulty a dlouholetý příznivec díla Jaroslava Foglara prof. Jiří Němec.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Panely na výstavu graficky připravil a zhmotnil Vojta, který rovněž pronesl několik stručných slov k výstavě.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Večer se mohli zájemci vydat na dvě komentované procházky do kouzelných uliček brněnské dělnické kolonie známé také jako Kamenná čtvrť. Během hospodářské krize ve 30. letech 20. století vyrostly pod rukama nezaměstnaných dělníků na místě bývalého lomu na typický fialový kámen domky a uličky, které si svojí spletitostí nezadají se Stínadly.

Reportáž z Foglarovských dnů 2016.

Samotný závěr dne v sídle ekologické instituce Lipky na Kamenné ulici patřil velice zajímavé přednášce a následné diskuzi o osudech čtenářských klubů, kterými se dlouhodobě (nejen pro Bobří stopu) zabývá Marek Skýpala - Winoga. Vysoce produktivní historik Winoga stihl zmapovat již 52. rozličných osudů zejména předválečných a poválečných klubařů a se svým bádáním zdaleka nekončí!

Vytvořil 27. listopadu 2016 ve 14:40:38 Čáp. Upravováno 8x, naposledy 27. listopadu 2016 ve 22:54:24, Menhart


Diskuze ke článku

2. prosince 2016, 00:47
Voliči

I Trump závidí

Z výsledů voleb do vedení SPJF je kuriózní "volební zisk" Aleše Deutsche, který získal plných pět hlasů. Gratulujeme k překvapivě vysokému volebnímu úspěchu!
28. listopadu 2016, 16:59
tendruhejvojta (administrátor)

Pro zájemce

odkaz na článek o výstavě v brněnském deníku Rovnost: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/zahadu-hlavolamu-ukryva-knihovna-20161127.html

28. listopadu 2016, 14:44
Winoga

Jak jsem již na FD

mnoha lidem řekl, bylo to výtečné a laťka pro další valné hromady je nastavena velmi vysoko.
28. listopadu 2016, 11:30
Bublina (přihlášený)

Díky

Byla to pěkná a povedená akce, díky organizátorům!
27. listopadu 2016, 17:31
Menhart

Mé srdce se vznáší jako jestrab

a radují se z krásného vikendu.
Přijeli jsme už v patek, abychom zkusili hledat v nočním Brně Rychle sipy. Sobota byla moc příjemná, ale ani jsem vše nestihl.
Ivo Jirásek byl inspirativní, ze vnímavý a foglarovsky naladěný člověk dostal chuť se pokusit i ve zralem veku být jako Alvarez. Večerní Winoga byl tak skvělý, ze i ucast pouze na jeho povídání by stála za dalekou cestu do Brna.
No a noční povídání si s Rencou a Vojtou do 3 hodin jen tak o všem, o nápadech do budoucna a i o již probehlych akcích bylo taky super.

Když se o akci prvné mluvilo v lednu, říkal jsem si, ze je to hodne ambiciózní plán, ale není neproveditelny. Ze je az neproveditelny v nasich pomerech, ale ze je treba to podporovat, nebot plnenim sveho snu na nem mohou realizatori osobnostne velice vyrust a to se stalo. Blahopreji této trojici, ale i dalším drobnejsim pomocníkum k této skvělé akci. Lituji, ze nebydlím v Brně, protože tam žijí akční foglarovci, kteří mají odvahu, dokáží se nadchnout a táhnout za jeden provaz, prekonavat nástrahy, nedají na náznaky nedůvěry, nenechají se zviklat nezájmem ostatních a obetave bojují o dobry dojem z akce u nás všech.

Jsem rád, ze jsem do Brna přijel, ze jsem s těmito lidmi v jedné parte.

Ještě v neděli cestou do věží staroslavneho Petrova jsme si nase mala prazska skupinka řekli, ze chceme v Praze taky něco dělat. Tak jestli se chcete někdo připojit, napište na menhart@spjf.cz
27. listopadu 2016, 16:49
Kosta (administrátor)

Chybička se tu vloudila. Alpín je čtvrtým předsedou v pořadí (K. Jánxký, Punčochář, MV Bobr a Alpín)

27. listopadu 2016, 15:37
Čáp (administrátor)

Menharte, prosím doplň jména soutěžících v Memoriálu Jana Tleskače, Renčo prosím, jestli znáš přesný počet účastníků, uveď jej. Díky. A díky organizátorům - akce předčila moje očekávání.

Vložení nového komentáře
*
*
*