iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Čechomor: Co sa stalo nové

22.6.2005 15:15
Autor: Turbomysak, Počet přečtení: 3692

Autor: Čiki

Skupina Čechomor patří k jednomu z mnoha paradoxů moderní doby. Pětice muzikantů hraje už od svých začátků vlastní variace na lidové písně a – uznejte – co je pro většinu dnešní mládeže ještě méně přitažlivé než „dechovka“ a „lidovky“?! Přesto se Čechomoři hřejí na výsluní zájmu téměř všech věkových skupin a jejich koncerty (nezřídka) ve sportovních halách jsou zpravidla beznadějně vyprodány. Je však pravdou, že se na tuto pozici dostávali řadu let a kvalitativní posun je za tu dobu více, než zřetelný.

Populární „Proměny“ zná asi každý, ale, řekněte, kolik z vás slyšelo „Dověcnosti“, prvotinu tehdy ještě podivínského spolku s názvem 1. Nezávislá Českomoravská hudební společnost? S dalším albem „Mezi horami“ se už věci začaly dávat do pohybu. Skutečný zlom ale nastal až v roce 2001 s vydáním CD „Proměny“, kde už se členové Čechomoru vyprofilovali, jako špičkoví hudebníci. Po posledním – taktéž skvělém – počinu „Live“ už jsem si začínal myslet, že mě tihle chlapíci nemohou ničím překvapit, ale nová deska „Co sa stalo nové“ mi ukázala, že se naše známá pětice má kam vyvíjet. Vlastně nemluvím tak docela pravdu; totiž muzikantů je stále pět, ale bubeníka Radka Klučku vystřídal nový perkusista Roman Lomtadze.

Není však jedinou novou tváří: mezi hosty se vedle obligátní Lenky Dusilové objevil Japonec Joji Hirota a keltský vokálista Iarla Ó Lionard a nutno říct, že vtiskly českým „pseudolidovkám“ úplně nový ráz.

Nyní se však podíváme na album samotné. Grafické ztvárnění obalu se mi zdá poněkud nešťastné – alespoň mě by ke koupi nepřesvědčilo. Fotka je mdlá a nicneříkající, o fontu se raději ani zmiňovat nebudu. S bookletem už je to lepší. Jen pořád přemýšlím, zda jsou překlady názvů písní do angličtiny („Handsome Janek“) myšleny vážně či jako recese. Přeci jen by mi to k ČESKOMORAVSKÉ hudební společnosti moc nesedělo.

První věta, kterou jsem po založení cédéčka do přehrávače pronesl, byla: „Proboha, co je tohle za popík!!?“ Na standardní tvorbu této skupiny je skutečně první skladba trochu nezvyklá, ale je pravda, že vtáhne nebožáka, který si ji pustí, k dalšímu poslechu. Lidovka „Z večera je jasno“ pak naděje pohřbí úplně. Přeci jen je pro mne Čechomor nečím víc, než jen „dechovkou“. Přesto právě takto několika písněmi působí („Až půjdou cikáni“, „Ej, dolů Váhom“, „Teče voděnka“), naštěstí jich není zase tolik. Už ve třetí skladbě se v čardášovém rytmu zaskví nakřáplý hlas Lenky Dusilové, který mě trochu vyvedl z letargie. Ani česko-gaelský „Zločin“ není k zahození. Střídají se tu hlasy Franty Černého a Iarly Ó Lionarda, aby ukázaly, jak blízko k sobě může mít keltská a slovanská hudba.

Absolutní vrchol alba však tvoří skvělá syntéza nového se starým v písni „Katuša“. V geniální kompozici nástrojů vynikají Holasovy housle, Pavlíkovo cello a elektrická kytara Frontmana Franty Černého. Pozoruhodné je ale slyšet i méně typické nástroje – harfu či mandolínu. Zvláště s přihlédnutím k tomu, že je tahle neolidovka nemálo říznutá rockem.

Dále už hudba trochu ubírá na tempu, neztrácí však mnoho z vysoko položené laťky sedmé skladby. Kousek „Na Vsetíně páni“ je toho nejlepším důkazem. Statečnost a odhodlání zbojníků, čekajících na popravu čiší z každého slova, až máte chuť vytrhnout na chatě ze špalku sekeru a stát se také jedním z těchto hrdinů. V písni „Do kostela zvonili“ opět potěší hlas Lenky Dusilové a své možnosti zde v plném rozsahu předvedou Lomtadzeho bubny. Třináctka „Malovaný kostel“ naladí posluchače k jemnějším tónům a na křídlech Hirotovy flétny se můžete nechat unášet mystikou Dálného Východu.

Celkově mi však chyběla lyrická pomalá skladba, která by držela celé album podobně, jako v předchozích letech „Mezi horami“, „Rehradice“, nebo „Proměny“. Až v poslední „Za gorum, za vodum“ se mi dostalo satisfakce. Čechomor jak vidno nezapomněl, jaký typ hudby ho drží v přízni širokého publika.

Texty jsou standardně jednoduché, hlavní těžiště leží jako obvykle v melodiích. Řeč tvoří mix nářečí bez nějaké hlubší koncepce, ale, přiznám se, že mně to rozhodně nevadí.

Mám-li tedy celkově hodnotit, musím říct, že už jsem od Čechomoru slyšel lepší desky, ale „Co sa stalo nové“ jistě stojí za pozornost už minimálně proto, abyste se mohli sami přesvědčit, že tito hudebníci neusnuli na vavřínech a hledají nové cesty pro svůj vývoj. Protože právě tímto počinem ukazují rozsah své tvorby v největší dosavadní šíři.


Tracklist:

 • Hej, bystrá voda
 • Z večera je jasno
 • Neber sobě
 • Zločin
 • Co sa stalo nové
 • Až půjdou cikáni
 • Katuša
 • Hezký Janek
 • Na Vsetíně páni
 • Ej, dolu váhom
 • Do kostela zvonili
 • Malovaný kostel
 • Teče voděnka
 • Za gorum za vodum


Co sa stalo nové

Obal od CD: Co sa stalo nové

Cechomor

Čechomor - co dodat.Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 11x, naposledy 5. července 2011 v 17:25:41


Diskuze ke článku

28. června 2005, 09:04
Hwaelos

Já vím, že Čechomor smazává hranice mezi lidovou hudbou různých krajů a mnohým lidem je to napřekážku. Mě ne. Chápu i rozdíl mezi dechovkou a lidovkami, ale z nedostatku dalších synonymních výrazů v češtině jsem je občas slučoval. Čechomor neprzní folklor, oni si nehrají na to, že dělají lidovou hudbu (a já jsem rád že ji nedělají). To je jako bys řekl někomu, kdo hraje metal, že przní rock...
27. června 2005, 16:39
Soki

Ahoj Zizalo, ty jeste zijes? :)))
26. června 2005, 19:33
Charon

Č: Kvalitní recenze, jsem toho názoru, že zmínka o filmu Rok ďábla zde rozhodně nechybí - zvláště když se recenze vztahuje pouze na "Co sa stalo nové" - Čikimu díky za pěkný článek
25. června 2005, 02:34
Mamut

jo mimochodem předešlý vzkaz nepsal Mamut!- ten nemá o folkloru ani páru!! Kuba-Pluto (Zizala)
25. června 2005, 02:32
Mamut

Zdravím tě čiky? předem bych tě chtěl upozornit na jeden detail- sorry celkem podstatnou věc, je STRAŠNĚ velký rozdíl mezi dechovkou a folkorem- dechovka je celkem příšerná napodobenina a stylizovaná napodobenina českého Folkloru! folklor je čistá forma lidového cítění! a ke skupině čechomor, je fajn co dělá zě propaguje folklor jako celek fajn a snaží se ho vtiskout do podvědomí cěské mladeže, ale je to pouhá chabá napodobenina toho krásného folkloru. a když to rozvedu tak čechomor PRZNÍ folklor!!!!!!!!!!!!!! ja vím o čem mluvím aktivně tancuji už 10 let! a jsem do folkloru strašne "zažraný" !!! čechomor je trošku lidová ale každý region(lašsko, dolňácko, slezsko) má své stylistické omezení a to čechomor nerespektuje a dává své písně do rytmu divokých čardášu,a tím i líbivějších pro ucho posluchače ! je kdyby sis chtěl o tomto tématu více popovídat tak mi napiš zde! vzhledem k této pokročilé ranní hodině mi to nemyslí tak jak bych chtěl ale určitě ti dokážu vysvětlit mnohé...... tak se měj!
24. června 2005, 16:12
Renca

Č: tak jsem to nemyslela...jen jsem chtěla říct, že když jsi na začátku článku mluvil o skupině všeobecně, tak jsi to mohl zmínit. Jinak ještě jednou říkám-super článek!!!!
24. června 2005, 13:12
Nienna

S radostí se na nové cd vrhnu, jen si ho koupit
23. června 2005, 11:56
Stegi

Rok ďábla tu přece jasně je - mrkněte na to foto - no není Nohavica fešák?
23. června 2005, 11:33
Soki

Taky mi tam Rok Dabla chybel v predstaveni kapely, ja o ne pred timto filmem nejevil zajem a pouze RD mi trosku zveda nazor na tuto /umeleckou/ formaci. Jinak recenze super ... DC si se zajmem poslechnu :)
23. června 2005, 11:31
Cmeldinka

Brácha...ty to CD máš???
23. června 2005, 09:50
Hwaelos

Proč by tu měla být zmíňka? Nové CD nemá s Rokem ďábla nic společného...
22. června 2005, 20:50
Krizmen

Hm, hm, hm.
22. června 2005, 20:09
Janjezek

Mezi horami lipka zelená, zabili Janka, Janíčka Janka... (chudák jeden)
22. června 2005, 18:38
Renca

Č: naprosto s Tebou souhlasím! Ale mrzí mě, že tu není zmínka o vynikajícím filmu Rok Ďábla...¤
Vložení nového komentáře
*
*
*