iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Příběh telefonní budky z Moravce

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

31.8.2017 14:44
Autor: Rolf, Počet přečtení: 1773

Obrázek ke článku Příběh telefonní budky z MoravceJiž od léta 1994 probíhají na tábořišti u rybníka Kuchyně tábory Bobří stopy. Romantická krajina na Vysočině přilákala během 23 let stovky táborníků z celé České republiky a snad každý byl alespoň jednou na výletě v nedaleké obci Moravec. Tam se téměř každý rok táborové osazenstvo vydává nejen na nákup sladkých či slaných dobrot do místní Jednoty, ale také do zdejšího zámeckého parku, který je skvostem vesnice. Co však neuniklo pozornosti každého táborníka, je místní telefonní budka. 

bud10Dnes v době mobilních telefonů se dá budka považovat spíše za záležitost pro pamětníky, ale pro nás se stala ve dvou minulých desetiletích prostředkem neobyčejného dlouhodobého terénního observačního sociologického výzkumu. V rozmezí 13 let jsme pravidelně fotograficky zaznamenávali pokus o rekordní počet osob obsažených v běžné telefonní budce, nezávisle na čemž jsme mohli pozorovat, jak se chovají, tváří, přetvařují osoby z úzkého kolektivu čítající zpravidla 20 osob, které se nacházejí v malém stísněném prostoru, kde přicházela teoreticky v úvahu možnost setkat se blízka s mužem či dívkou svého srdce, svým idolem,  přítelem či nepřítelem na celý život..... 

 

Telefonní budka č.1: Tábor BS Uhuru 2002

První pokus o světový rekord se uskutečnil, když se psalo léto roku 2002 a skupinka táborníků z tábora Bobří stopy na Pikárci se vydala na oblíbený výlet do nedaleké obce Moravec. Tehdejší hlavní vedoucí Sharp vydal jasný rozkaz. Musíme do budky nacpat co nejvíce lidí! Sám si za krk pověsil nejmladšího táborníka Pavlíka, který však měl plné kapsy dinosaurů a jeho váha tak byla téměř dvojnásobná než se předpokládalo. Naštěstí však z toho žádné vážnější zranění krční páteře nebylo, jelikož zdravotnice Jarka byla zcela rozdrcena v pravém roku telefonní budky. Nakonec byl konečný součet 16 a to byla také hodnota nového rekordu.

bud1

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Telefonní budka č.2: Tábor BS Labirynt tem. kouzelníka 2006

Tábory po Sharpovi převzal Rolf a tak při první návštěvě Moravce nesměl chybět nový pokus o překonání rekordu. (V letech 2003,2004 a 2005 se zřejmě neměřilo). Na snímku můžete spatřit, že již oproti roku 2002 zmizel nápis Český Telecom. Mezi identifikované jedince, kteří se do budky vlezli je vzpřímená postava Karla z Havířova, dále ještě velmi mladí a nezkažení bratři Matěj a Kuba (nahoře) Správkovi, v růžové kšiltovce Clouver, Dan Forró a úplně vpravo Ahojinka. Již zde můžeme pozorovat Matějův výraz ve tváři, který může znamenat buď radost ze společného překonání rekordu na 17 osob, a nebo také sympatie k jisté tábornici, též nacházející se v telefonní budce.

bud2

----------------------------------------------------------------------------------------

Telefonní budka č.3: Tábor BS 13 Jestřábích pera 2007

Na český trh vstupuje nová značka Telefonica O2 a tak máme budku v novém modrém provedení. Tentokrát na první pohled můžete poznat Petra z Prahy, v žlutém šátku Pony, na hřbetu neznámého siláka sedícího Čipa. Nechybí opět milovník těsných prostor Dan Forró. Dobří badatelé si jistě všimnou zcela vlevo sedícího Topika, který se do telefonní budky jen velmi těsně nevlezl. K dispozici máme i fotografii z boku, která prozrazuje, že všechny lidičky do budky natlačil Želva a dále se v davu objevuje Margi, Káťa a dole zřejmě Anakin. V odrazu ve skle je vidět autor fotky Soki. Oproti roku minulému je však méně smějících se osob, což může být způsobeno více stísněným prostorem a menším dostatku kyslíku.

bud3

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Telefonní budka č. 4: Tábor BS Trója 2008

Chladné počasí léta 2008 se projevuje i na oblečení přátel telefonní ústředny Moravec. Rolf si kromě svetru pořídil delší háro, ale dění pro jistotu sleduje pouze zvenku. Hoši z Moravských Indiánů Anakin a Oheň zvolili větrovky proti větru a Kawi již nějaká nižší teplota nemohla po „ukrajinském zamražení“ způsobit žádné obtíže. Lucku se Skoronic zřejmě zahřál neidentifikovaný mladý muž v maskáčích s pevným stiskem paže. Při troše pátrání z jiných fotografií by se podle oblečení a velikosti ruky dalo zjistit, kdo oním tajemným ctitelem byl. Ovšem z hlediska výzkumu se spokojíme pouze s faktem, že tu došlo k prvnímu prokázanému bližšímu spřátelení.

bud4

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Telefonní budka č.5: Tábor BS Tenkrát na západě 2009

 Přelom července a srpna tohoto roku štěstí našemu průzkumu nepřinesl. V budce se usídlila obecní stráž SNB, která dohlížela na nepokoje na hlavní ulici, kde si Moravecká hospoda a Zámecká restaurace vyřizovali účty a navzájem si přetahovali klientelu. Napjaté situaci v regionu nepomohl ani fakt, že táborníci z Pikárce chodili po okolních vesnicích v převleku indiánů a plnili různé úkoly, což u neprozíravých občanů evokovalo napadení kraje Vysočina imigranty z divokého západu. Na fotografii zleva strážník kouřící tabák, Dan Forró, Margi, Rolf, Soki, Křeček a Kuba Nespala.

bud5

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Telefonní budka č. 6: Tábor BS Cesta do pravěku 2012

Z let 2010 a 2011 se nepodařilo dochovat fotografie o zdolání rekordu počtu osob v telefonní budce a tak se další zdokumentované měření uskutečnilo až v roce 2012. Oproti minulým letům se toho moc nezměnilo, Telefonica O2 je stále jedničkou v okrese Žďár nad Sázavou, vedle budky nechybí opět kofola. Nezaujatým pozorovatelům nemůže uniknout, že kontaktní prostřední telefonní budky opět vedlo k navázání dalšího důvěrného vztahu. Zatím co opatrnější jedinci volí letmé dotyky celým tělem, či osahávání které mohou svést na někoho jiného z budky, Martina skočila Filipovi rovnou do náruče. Ostatní postavy se stávají tak takřka bezvýznamnými, jako např. David jehož obličej byl tlaky z různých stran mírně deformován! Zatím co dřívějších letech se hodnoty pohybovali okolo 15-18 lidí, letos to byl oficiální počet 21 osob!

bud6

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Telefonní budka č.7: Tábor BS Transsibiřská magistrála 2013

Co se však nepovedlo minulý rok, tento vyšlo dokonale. Když skok Martiny Filipovi do náruče úspěch neslavil, rozhodl se pro změnu Filip skočit za krk Přemovi. A jeho výraz hovoří za vše, bylo to skok tak úspěšný, že se v historii skoků umístil na 2. místě hned po Šemíkovi. Často jsme si také kladli otázku, čím to že sourozenci Hagarovi, tedy Natan a Žluťas dostávají od maminky tolik balíčků s jídlem. Odpověď je nyní jasná, využili momentu překvapení a z budky během pokusu o rekord zavolali domů mamince a ta hned nasmažila řízky a zbytek zařídil expresní  kurýr České pošty.Ani letos se budka kupodivu nerozpadla, ovšem loňské číslo 21 překonáno nebylo. Jedna z místních nakupujících osob okomentovala situaci před moraveckou Jednotou docela stručně, ale výstižně: „To je ale blbej nápad.“

bud7

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Telefonní budka č. 8:Tábor BS Dobyvatelé vesmíru 2014

 Tentokrát jsme již o rok či vlastně o padesát dál, když se psal letopočet 2064 a pikárečtí táborníci se vydali do vesmíru. Filip po propadáku s Martinou a následně i s Přemou zjistil, že dlouhý účes nebyl to pravé ořechové a tak vyhledal holičství, kde mu byly zkráceny kadeře,  v očekávání snad lepší zítřků. Martina se po jednoleté odlmce rozhodla opět skočit, tentokrát pro změnu na hřbet Láďovi, kterého to vyvedlo z míry tak, že se mu rozjeli nohy a do budky se málem nevlezl. Po letech se do budky naopak vrátil Rolf a s ním dále Maruška, Alík či Pirátka. Ta vidomá jen na jedno oko, mohla spatřit, že již po několikáté byl opět překonán rekord lidí v telefonní budce. Celkem pojmula 22 lidí a to už by se tedy konečně mohl ozvat pan Guiness!

bud8

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Telefonní budka č. 9: Tábor BS Dvacet ticíc mil pod mořem 2015

 V  tomto roce byl experiment zakončen světovým rekordem, což popsala táborová kronika následovně:  „Co jako každý rok nemohlo chybět, byl malý výlet do Moravce, kde kromě tradičního náletu na zdejší samoobsluhu a naplnění batůžku sladkostmi, chipsy a dalším nezbytným materiálem. Atakujeme světový rekord v počtu lidí obsažených v jedné telefonní budce, která jak můžete spatřit na fotografii je z toho všeho chudák trochu nakřivo! Protože letos byl věkový průměr asi 9 let a tak tedy průměrný obsah jednoho táborníka výrazně nižší, než v předchozích letech.  Nakonec se nás dovnitř vtěsnává 23 a myslím, že nastal čas napsat do Pelhřimova – města rekordů!

bud9

Vytvořil 31. srpna 2017 ve 14:53:28 Rolf. Upravováno 4x, naposledy 31. srpna 2017 v 15:25:25, Rolf


Diskuze ke článku

3. září 2017, 12:56
Čáp (administrátor)

Tahle pikárecká tradice je úžasná, jen doufám, že jednoho dne nepřijde pán s autogenem jako k budce, kde jsme mívali klubovní srazy.

1. září 2017, 21:57
Rolf (administrátor)

Budka

Winogo vzhledem k tomu že tvé tělesné rozměry jsou o něco menší než u Turlogha a máš 3 děti ideánlích parametrů, lze příští rok očekávat malý výlet do obce Moravec :) 

1. září 2017, 11:25
Winoga

Doufám,

že nikdy nebudu vyzván, abych se zúčastnil překonávání rekordu.
31. srpna 2017, 15:48
Bublina (přihlášený)

Husto

To je, do slova a do písmene, hustý. :)
Vložení nového komentáře
*
*
*