iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Pražská Lítačka 2016 - slovo organizátora

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

13.3.2016 20:29
Autor: Menhart, Počet přečtení: 3361

LítačkaV pátek 1. dubna 2016 se v Praze uskuteční již 7. ročník Pražské lítačky - soutěže v používání městské hromadné dopravy. S nápadem uskutečnit podobnou akci přišla již před několika lety skupinka okolo brněnské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara.

V Brně se oblíbená soutěž koná již tradičně pod názvem Šalinění. Jak Pražská Lítačka tak i Šalinění se ve svém názvu pokoušejí vystihovat regionální specifika hromadné dopravy.

Účastníci Lítačky v roce 2015.

Účastníci lítačky v roce 2015 těsně před startem
 

K předpokládanému dotazu na název soutěže sděluji, že Lítačka je skutečně termín původem mimopražský, který se do ní dostal s tzv. náplavami. Sdružení přátel Jaroslava Foglara jej použilo již v prvním ročníku, který se uskutečnil v roce 2010. Název Lítačka má evokovat jednak rychlost, s níž se závodníci pohybují po Praze, ale zároveň je použit jeden ze specifických termínů, který se používá v prostředí hromadné dopravy. Jelikož je slovo Lítačka výsledkem lidové tvořivosti, ani my si na něj nečiníme žádný nárok.

 

Soutěž v používání městské hromadné dopravy je na první pohled asi pro většinu hodně tajuplné vysvětlení. Jistější proto bude, když ozřejmím, že vítězem bude účastník, který za tři hodiny dokáže cestovat v co největším počtu dopravních prostředků, přestoupit, nastoupit či vystoupit na co největším počtu zastávek a případně navštívit i lépe hodnocené, bonusové zastávky. Svou cestu dokumentuje bločkem papírů, jejichž tvar odpovídá rozměrům pražské jízdenky. Při každém nástupu jeden papír potiskne v označovači. Pak se již musí jen včas vrátit na start a předat organizátorům bloček, který o jeho pouti džunglí městské dopravy bude vypovídat jasnou řečí.

 

Vítězem 1. ročníku Pražské lítačky se stal hráč, který si říká Thriller v 2. ročníku na prvním místě skončili hráči s přezdívkami Matej a Užovka. 3. ročník vyhrál závodník Ráďa. Vítězem 4. ročník byl úplný nováček soutěže Wist a 5. ročník vyhrál opět nováček, tentokráte Martin S. V 6. ročníku se na první místo vrátil Matej.

K soutěži mohou nastoupit jen předem přihlášení závodníci (děje se tak kvůli zajištění průvodních materiálů k hře). Účast ve hře je samozřejmě zdarma, kdo bude chtít, může složit dobrovolné startovné ve výši 10 Kč. Start se uskuteční v 16 hodin ze železniční zastávky Praha – Smíchov, Na Knížecí, ale již od 15. hodiny bude prováděna prezentace a vysvětlování pravidel. Konec je pak logicky v 19 hodin na stejném místě. Pro nejlepší závodníky je připravena cena.

 

Akce je pořádána Pražskou pobočkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara, pod záštitou radní Městské části Praha 5 Bc. Tatiany Konrádové, s podporou Ropidu a za vědomí Dopravního podniku města Prahy.

pozvánka

Jménem organizátorů vás všechny zve Winoga

 

Na stránkách http://litacka.spjf.cz/ naleznete všechny potřebné údaje k úplnému pochopení pravidel a pokyny k registraci. Facebook akce je zde.

 

 

Kontakt:

Marek Skýpala – Winoga

Winoga@seznam.cz

604860918


Na iKlubovnu v zastoupení Winogy vložil Menhart.

 

Místo startu:

Vytvořil 13. března 2016 ve 20:36:10 Menhart. Upravováno 7x, naposledy 5. dubna 2016 v 15:30:14, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*