iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Pozvánka do Prahy: Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara

29.9.2021 08:41
Autor: Krizmen, Počet přečtení: 317

Od 3. září 2021 je možné navštívit výstavu Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara v Domě U zlatého Prstenu, který je ve správě Muzea hl. m. Prahy.
 

Muzeum anoncuje výstavu jako výstavní projekt, který akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem MĚSTA, v jehož ulicích se odehrávají chlapecké příhody a příběhy. S výjimkou krátkých epizod v útlém dětství žil a pracoval Jaroslav Foglar v Praze, dychtivě nasával atmosféru míst, kde bydlel i kde pracoval či se setkával s členy oddílu, a tu poté transformoval do tajuplných měst svých románů. Výstava umožní utřídit městské inspirace a motivy Foglarovy tvorby v souvislosti a v kontextu s tehdejším prostředím Prahy.

Foglar povýšil zdánlivě všední městské kulisy v mystikou a tajemstvími prostoupený labyrint, propojující mnoho časových vrstev, žijící svým vlastním životem, fascinující a lákající k průnikům a zkoumání. Takový obraz Města se před čtenářem otevírá v mnoha autorových románech, nejvýrazněji ale v nejslavnější stínadelské trilogii, která motivovala k pátrání po výchozích motivech a lokacích knihy již celé generace čtenářů. Milovníci foglarovek všech věkových skupin jsou základní cílovou skupinou připravované výstavy, zážitek Foglarova mystického města zprostředkuje projekt i těm nejmladším.

Scénografická a iluzivně řešená historická část výstavy bude instalována v sklepních prostorách Domu U zlatého Prstenu, v nadzemní části vznikne galerie obrazů s pražskými motivy, připomínající neopakovatelnou atmosféru Prahy 1. poloviny 20. století. Díla některých předních i téměř zapomenutých malířů (např. J. Minaříka, T. H. Rašína , K. Holana) připomenou místa, která mohla inspirovat Jaroslava Foglara při psaní jeho románů a příběhů o Stínadlech, místa konkrétní, i ta s tajemnou historií či opředená nejrůznějšími legendami. Obrazová galerie připomene město dětství a mládí Jaroslava Foglara, Prahu jako inspiraci nezapomenutelného spisovatele populárních příběhů pro děti a mládež.


Výstava je pro veřejnost otevřena v Domě U Zlatého prstenu (Týnská 630/6, Praha 1) od 3. 9. 2021 do 4. 9. 2022. Otevřeno je denně kromě pondělí 9.00–18.00 hod. Vstupné 180/80 Kč, školní výpravy nad 10 osob 50 Kč.

​Dopravní spojení - metro A: stanice Staroměstská, tramvaj: č. 17 – zastávka Právnická fakulta; 8, 24, 26 – zastávka Dlouhá třída nebo Náměstí Republiky, autobus: č. 207 – zastávka Dlouhá třída nebo Náměstí Republiky. Objekt má bezbariérový přístup.

Vytvořil 29. září 2021 v 08:44:04 Krizmen. Upravováno 1x, naposledy 29. září 2021 v 08:44:44, Krizmen


Diskuze ke článku

9. října 2021, 10:37
Libor Čája-Donald

Praha 2. říjen 2021

Nazdar, Krizmene!
Výstavku (lépe řečeno výstavu-oproti původní představě překvapivě rozsáhlá) jsem si prohlédnul v sobotu 2021.
Moc pěkné. Šero, příšeří, jako ve Stínadlech.
Na výstavku jsem odbočil od sochy Franze Kafky (u Šp. synagogy), z s 'Cesty Stínadly s RŠ, od stanice metra Florenc až ke stanici Národní třída).
Jak tu 'Cestu s RŠ', tak výstavu v Domě U Zlatého prstenu všem doporučuji!
Donald

Vložení nového komentáře
*
*
*