iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Podzemní Praha a foglarovky - ohlédnutí za besedou

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

27.1.2018 22:00
Autor: Menhart, Počet přečtení: 2382

„Venku se začínalo šeřit a to je právě ten okamžik, kdy například Rychlé šípy poté, co si udělaly úkoly a naučily se látku, kterou probraly ten den, na druhý den, kdyby byly náhodou zkoušeny, vyrážely za dobrodružstvím, které leckdy, né ale pokaždé, skončilo či začínalo v podzemí. 

Pokud jde o Rychlé šípy nebude od věci připomenout si, že letos 17. prosince můžeme oslavit jejich 80. narozeniny. Snad Rychlé šípy jsou v plné svěžesti a při té příležitosti vzpomeňme, že u obou duchovních autorů Rychlých šípů - Jaroslava Foglara a prvního kreslíře Rychlých šípů Jana Fischera - si letos připomínáme 111. výročí jejich narození, tak nějak začal náš předseda Alpín uvádět besedu v Městské knihovně v Praze 25. lednu 2018 a pokračoval:
Tuto přednášku o pražském podzemí pro vás připravila Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara. To vzniklo hned roku 1990  se souhlasem Jaroslava Foglara a funguje nepřetržitě a snad v pohodě přečká i dnešní přednášku. Slovo bude mít především dvojí magistr Jan Pohunek Ph.D., který má za jménem ještě přezdívku Přebral. Asistovat mu a doplňovat ho bude jeho manželka Bc. Iva Pohunková - za jménem má přezdívku Kawi. 

Nikdo jiný nemůže být povolanější na dnešní přednášku, protože oba dva jsou z trampské osady Tuláci podzemí“.
 

Skautský institut v červnu 2017 a Městská knihovna v Praze v lednu 2018 hostily vždy posluchači do posledního místečka zaplněnou přednášku o podzemí v Praze, o Foglarovi, a o některých hrdinech jeho knížek. Poslední beseda s kapacitou sálu 140 sedadel (z toho 10 míst pro hosty SPJF) byla zcela vyprodána již 3 týdny před akcí. Pět nešťastníků nestihlo svoje zakoupená sedadla obsadit, ale nenabídla je zástupu náhradníků. Škoda. Poslední opakování besedy Pražské podzemí ve foglarovkách a skutečnosti si můžete ohlídat ZDE.
 
 
Jaroslav Foglar znal řadu lokalit z akcí se svým oddílem. Znal tehdejší periférie Prahy a pokud tyto lokality použil ve svých knihách, rád je přejmenovával a spojoval několik dohromady. Vždy je popisoval tak, aby nebylo úplně jasné, o které podzemí se jedná a vše nechával zahaleno tajemstvím. 
Nechci toho prozrazovat více, protože Městská knihovna má zájem, aby SPJF zopakovalo úspěšnou akci také na podzim kolem výročí Rychlých šípů.
 
 
Všichni, kteří se na akci nedostali, mohli na webu zapsat svoji adresu a před dalším opakováním budou námi osloveni. Stejně tak i účastníci přednášky mohli na jiném místě zanechat svoji emailovou adresu, kam jim napíšeme, až půjdeme do skutečného podzemí nebo budeme pořádat jinou foglarovskou akci.
 
140 účastníků besedy je už slušná akce a velké poděkování patří nečlenovi SPJF Přebralovi (nezkusíme ho získat?). Po 70 minutách promítání a vyprávění odcházeli posluchači natěšeni, že si konečně budou moci přečíst staré vydání Bobří stopy s informačním letáčkem o SPJF. Časopis získali hned při vchodu do sálu na začátku besedy, aby měli co číst, kdyby se nudili. Nezaznamenali jsme však nikoho, kdo by si během Přebralovi přednášky časopisy četl, ale nelze se na tuto informaci spolehnout, protože v sále byla tma a těžko se tedy čtoucí posluchači objevovali.
 
Za nás z Pražské pobočky SPJF můžeme říci, že se akce k 80. výročí založení Rychlých šípů povedla.
 
 

FOTO: SPJF
Vytvořil 27. ledna 2018 ve 22:19:18 Menhart. Upravováno 4x, naposledy 20. března 2018 v 18:33:03, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*