iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Rok 2019 v SPJF: TOP události v kostce

31.12.2019 18:13
Autor: Sova, Počet přečtení: 1456

Jaký byl foglarovský rok 2019? Opět se udála spousta zajímavých akcí a důležitých událostí. Zde přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se v SPJF odehrálo a co by vám nemělo uniknout. Máme zase novou klubovnu, podepsali jsme smlouvu se Skautskou nadací a vycházejí foglarovky.

Připomněli jsme si dvacetileté výročí odchodu Jestřába

23. ledna 2019 uběhlo přesně 20 let od chvíle, kdy v pražské Thomayerově nemocnici odešel do věčných lovišť Jaroslav Foglar – Jestřáb. Připomněli jsme si ho na řadě míst celé republiky, v Praze se řada členů SPJF sešla u Jestřábova hrobu. Celý rok jsme pak zasvětili naplňování jeho odkazu.

Brněnská Stínadla nalákala 2 tisíce lidí

Lichý rok s sebou přinesl i další ročník oblíbené brněnské městské hry Stínadla». Ta se tentokrát nesla v duchu záchrany Stínadel před plány developerů a přilákala celkem 2007 účastníků všech věkových skupin. 326 týmů prošlo celou hrou a 230 lidí se zúčastnilo závěrečného setkání. Šlo tak pravděpodobně o největší a nejúspěšnější akci uplynulého roku. Podrobnosti najdete v tomto článku.

Do výtvarné soutěže Kašgar se přihlásilo 200 dětí

Tým organizátorů výzvy Kašgar a následného tábora Kašgar uspořádal na jaře také výtvarnou soutěž, do které posílaly děti z celé republiky obrázky velbloudů. Soutěž zaznamenala značný úspěch a absolutní vítězkou se stala Markéta Hejtmánková. Více najdete v tomto článku.

Memoriál Jana Tleskače ovládl Svět knihy

V květnu se stal Memoriál Jana Tleskače součástí veletrhu Svět knihy a ježka z klece na čas tak v průběhu 3 dní vytahovalo několik desítek lidí. 80 nejrychlejších si z akce odneslo kovový hlavolam, mezi zúčastněnými byla i řada známých osobností a akce měla i pozitivní mediální odezvu.

SPJF podepsalo smlouvu se Skautskou nadací

Během červnového setkání foglarovců ve Sluneční zátoce na řece Sázavě byla podepsána licenční smlouva a smlouva o spolupráci mezi Sdružením přátel Jaroslava Foglara a Skautskou nadací Jaroslava Foglara. Smlouva především umožňuje SPJF vykonávat i nadále svou činnost v celé šíři bez obav z právních postihů.

Léto patřilo foglarovským táborům

I letošní léto bylo plné táborů, i když jich bylo tentokrát o něco méně než v předchozích letech. Tradičně se konaly tábory na Pikárci (Na palubě Drakkaru) a u Hrbova (Kašgar), k nim se přidal příměstský tábor Rychlé šípy v Praze, tábor oddílu Tygří dráp ze Štramberka a dva tábory třebíčské pobočky Halahoj – Brány Skeldalu a Sedmá věž. Nejmladší generace foglarovců pak tábořila na Pikárci na táboře pro nejmenší.  Všichni táborníci si nepochybně odvezli zážitky na celý život.

SPJF otevřelo v Brně nové sídlo a veřejnou klubovnu

Od ledna do srpna probíhala rekonstrukce nových prostor, které získalo SPJF do nájmu od města Brna. Od září pak bylo plně v provozu nové ústředí sdružení, klubovna i sklad vybavení na Mendlově náměstí 11. Velikost prostor umožnila také otevřít klubovnu pro širokou veřejnost, pravidelně se zde konají akce. Více podrobností v tomto článku.

Albatros opět vydává foglarovky

Hoši od Bobří řeky a Chata v Jezerní kotlině vyšly jako vůbec první foglarovky po dlouhé době v nakladatelství Albatros už v roce 2018. V roce 2019 ale vydávání foglarovek pokračovalo, světlo světa spatřila Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse, Dobrodružství v Zemi nikoho ilustrované Jindřichem Janíčkem a také sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana. Další Jestřábovy tituly budou vycházet i v roce 2020.

Po letech se uskutečnila Lesní škola Bobří stopy

V říjnu se v Kunčicích pod Ondřejníkem odehrála v pořadí 5. Lesní škola SPJF. Školení vedoucích se zúčastnilo celkem 22 členů SPJF. Kromě přednášek byla na programu i řada workshopů s praktickou výukou, diskuse o směřování SPJF či teambuildingové aktivity. Podrobnější reportáž najdete zde.

Vytvořil 31. prosince 2019 v 18:19:39 Sova. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*