iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Malý přehled moderních outdoorových materiálů

7.12.2005 10:53
Autor: Turbomysak, Počet přečtení: 4187

Společně s prudkým rozvojem outdoorových aktivit se do naší republiky začala dostávat i kvalitní výbava a oblečení pro pobyt v přírodě. Avšak právě díky rychlému boomu a nepřehlednému množství různých materiálů, se obyčejný zákazník může v dané problematice velice snadno ztratit. Napomáhá tomu i označení některých materiálů, kdy neznalý člověk neví, zda se jedná o značku nebo o technologii. Proto zde předkládám základní informační přehled o nejčastějších materiálech outdoorového oblečení a vybavení do přírody.

  • Aquatex™ – Technická polyuretanová tkanina ve formě membrány nebo zátěru, vodoodpudivá, prodyšná.
  • Coolmax – Speciální rychleschnoucí vlákna firmy DuPont®.
  • Cordura – 100% nylonové vlákno firmy DuPont®. Materiál odolný proti oděru a trhání.
  • Durastretch – Lehký, elastický materiál, odolný proti oděru s gramáží 150 g/m.
  • Exel Dry Light – Laminovaná membrána s ripstopovou mřížkou, s vysokým termoizolačním efektem i při velmi nízkých teplotách.
  • Field Sensor™ – Česaný flanelový materiál s tepelně izolačními vlastnostmi.
  • Gelanots – Neporezní hydrofilní polyuretanová membrána, laminovaná na různé typy vrchního materilálu, s vysokými parametry vodonepropustnosti a prodyšnosti. Je velmi měkká a elastická, zachovává si pružnost i v extrémně chladných podmínkách.

    • Dvouvrstvý laminát – spojení vrchní látky s membránou.
    • Třívrstvý laminát – spojení vrchní látky, membrány a podšívky do jediné vrstvy.
    • Gelanots Liner – konstrukce oděvu s volně vloženou membránou.


  • Gore-tex® – Mimořádně lehká membrána s nejvyššími hodnotami vodonepropustnosti a prodyšnosti, vykazuje také vysokou větruvzdornost.

    • Jednovrstvá – membrána je volně vložena mezi vrchní materiál a podšívku.
    • Dvouvrstvá – membrána je nalaminována na vrchní materiál, podšívka oddělená.
    • Třívrstvá – vrchní materiál, membrána i podšívka tvoří jeden celek.


  • Gore-tex XCR™ – Nejnovější materiál vykazující o 25% vyšší hodnoty prodyšnosti než klasický GORE-TEX®.

  • Hyvent – 100% nylonový materiál s vodoodpudivou úpravou – zátěrem. Prodyšný, větruvzdorný.
  • Lycra® – Elastické syntetické vlákno, pevné a odolné proti oděru.
  • Microfibre – Lehký microfleece, elastický a prodyšný materiál s antibakteriální úpravou, s gramáží 185 g/m2.
  • Moira – Syntetická tkanina odvádějící tělesnou vlhkost od povrchu těla směrem ven.
  • Nylon – 100% polyamid chránící proti působení vnějších vlivů, přiměřeně prodyšný.
  • Nylon ripstop – Zpevněná varianta nylonu, více odolná proti oděru nebo roztržení.
  • Nylon Taffeta – Polyamidový materiál hladší a jemnější na dotek.
  • Pertex – Velmi lehká tkanina s minimálním objemem, vysoce větruoodolná, prodyšná, částečně vodoodpudivá.
  • Polarlite – Pružná polyesterová pletenina s thermoizolačními schopnostmi.
  • Polartec® – Oboustranná, pružná, polyesterová pletenina firmy Malden Mills. Velmi lehký tepelně izolační materiál s nejvyššími hodnotami hřejivostí a prodyšností, velmi příjemná na dotek.
  • Powertex – Velmi lehký, skladný materiál, odolný proti pronikání vody, membrána.
  • Tactel – Lehká tkanina s vetkanou výztužnou mřížkou chránící proti roztržení. Díky optimální struktuře tkaní látka výborně chrání před větrem, je dostatečně vodoodpudivá a přiměřeně prodyšná.
  • Taslan – Velmi lehká tkanina odolná proti větru, vodoodpudivá.
  • TECHNOwarm® – 100% polyester 250 g/m2. Ultralehký elastický materiál, prodyšný, s antibakteriální úpravou.
  • Windproof – Velmi prodyšný materiál, odolný proti pronikání větru.
  • Windstopper® – Originální materiál firmy GORE. Mikroporézní membrána, která odvádí tělesný pot směrem ven, zároveň však chrání proti větru. Nejčastěji se používá jako 2. nebo 3. vrstva oblečení.


Zdroje článku:



Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 8x, naposledy 4. července 2011 v 04:48:00


Diskuze ke článku

19. prosince 2005, 00:03
Dabel

Jinak oceňuji pěkné provedení článku. Typografické zásady se těžko dodržují v HTML. Možná by to chtělo doplnit pár nezalamovacích mezer a byl bych dokonale spokojen :) (Všimněte si, že se píše 100% pro vyjádření adjektiva a 100 % jako substantivum.
18. prosince 2005, 23:32
Dabel

Nevíte někdo o goretexovým obalu na ešus? Jsem ho teďka viděl ve slevě za 2000 a hrozně po něm toužím... K témě: teď sháním bundu. Řekl jsem si, že víc jak 2000 do ní nedám. Procházím tzv. outdoorové obchody a sháním. Tuhle v SunSportu mi řekli: joo, to je na nic, ty zátěrový bundy, tady máme super membránovou, je ve slevě za 4500. No nekupte to. Ano, jsou to pěkné věcičky, ale jak řekl Havran, je to příliš módní záležitost. A já si vždycky zakládal na tom jít proti módě ;) A řekněte. Dokážete si představit zarostlého Čápa v nečem jiném než v jehličkovém kabátu? :D ...nicméně uznávám, že se v ponožkách od babičky, ve svetru od maminky a v bundě ze stánku na Čumulangmu nepodívám :)
11. prosince 2005, 12:39
Bublina

Přesně táák, jde o to, abyste si třeba vandry užívali a měli dobrý pocit, někdo si užívá s vybavením, někdo zase bez, to už je na každým, jak mu to vyhovuje.
11. prosince 2005, 00:08
Hynas

A čím se liší nerezový nůž od klasického ocelového? :) Totéž je i s těmi materiály, akorát ty se používají kratší dobu. Podstatný je, jak naznačil Soki, zážitek - a někdo ho nemá s GPS, někdo ho nemá bez adrenalinovýho nebezpečí na jeřábu, někdo ho nemá nikdy. Proto komu je v mokru zima a kazí mu to požitek z akce - směle do Gore-texu, kdo jsi drsňák - odhoď spacák a přikryj se listím! :-)))
8. prosince 2005, 16:57
Soki

Ja se rad toulam proto že se snazim priblizit davnym cestovatelum, indianum, lovcum ... mam toulky s prirodou spojene i s prvky historie. To mi dohromady dela z toho tu pravou romantiku. Proto nepujdu nikdy s plynovym varicem a GPS navigatorem atd. Ale tohle je jen jeden z pristupu. Urcite, pokud jde o adrenlinovy outdoor a extremni zazitky, tak tam je dobre mit kvalitni vybavu i za cenu velkych vydaju, protoze to uz je i otazka bezpecnosti. A zdravi (nebo dokonce zivot) si za penize nekoupite.
8. prosince 2005, 16:26
Havran

A ještě poznámečku: tyto materiály mají vesměs špikové vlastnosti pro relativně krátkou dobu použití, na expedici na Kavkaz ano, pak zahodit, nacourání se povlastech českých jsou to vyhozený peníze....
8. prosince 2005, 16:23
Havran

Přidávám komentářvýrobního ředitele out doorové obuvi z Třebíče: Boty vyrábíme s membránami protože to lidi masírovaný reklamama chtějí, jako odborník však tvrdím, že kůže je kůže.
8. prosince 2005, 15:54
Jezour

Ano, obyčejný spacák stačí. I když já sám ho nemám moc rád, protože je mi v něm obvykle zima.
Taky je pravda, že zmíněné materiály obvykle hodně stojí a jejich použití je spíš v oblasti aktivního cestování a více jak náročných aktivit.
7. prosince 2005, 14:42
CapzAdamova

Ale jo, ten článek není špatný, aby se člověk orientoval, jsem rád, že tady je, ale jinak je to pro mě věc dosti odtažitá. Něco jako, když jsem rád, že škola zveřejní termíny zkoušek :-)
7. prosince 2005, 14:04
Krizmen

Souhlasím s oběma názory. Ale, ikdyž chodíme s "obyčejnou" celtou, karimatkou a spacákem, proč se neseznámit s novými materiály a dalšími možnostmi?
7. prosince 2005, 12:03
Turbomysak

Tyto materiály mají široké použití. Člověk, který chodí jen do lesa za barák je nepotřebuje, ale na ledovci v Alpách Windstopper oceníte jako nikde jinde. Já osobně např. při tréninku, při lezení po sklaách nebo v jeskyních - prostě při extrémnějším outdooru doceňuji správné poskládání vrstev materiálů na sebe. Pokud to někdo neumí, pak mu samozřejmě připadá, že ty materiály nefungují tak, jak je prezentováno. Samozřejmě, že částečně jde i o komerční záležitost, to je samozřejmé (mimochodem, která oblast zájmu dneska není pod tlakem komerce?).
7. prosince 2005, 11:47
CapzAdamova

Čím víc se objevuje těchto materiálů na trhu a čím více se mezi nimi pohybuji, tím více získávám přsvědčení, že jde o jakýsi outdooristický snobizmus. Stále víc totiž jde o to mít pravé vybavení z pravého materiálu, než o samotný pobyt v přírodě - a tak se zálesáctví a »outdoor« stále vzdalují, i když šlo v podstatě původně o totéž. K tomu, aby si člověk chvíle v přírodě užil, přece stačí, stjně jako našim předchůdcům, obyčejný spacák, karimatka nebo celta a něco na záda a je vcelku jedno, z jakého materiálu. Nebo jde o to připravit se na tu zlou přírodu co nejlépe, přinést si ty nejmodernější materiály a výdobytky vědy pro maximální pohodlí? Proč tedy potom rovnou nejet autem, vždyť zde je o pohodlí postaráno. Zastávám názor, že člověk má do přírody chodit kvůli přírodě a prosté radosti z prostého pobytu v ní, ne proto, aby dokázal, jak skvělé vybavení má a kolik ho to stálo peněz.
7. prosince 2005, 11:23
Krizmen

Tohle je právě příklad článku, který se sem hodí. Jen houšť. Vždyť pobyt v přírodě patří k základním aktivitám Bobří stopy. Díky Turbomyšáku. Jen mě překvapilo, kolik těch materiálů vůbec existuje. Možná by někdy neškodilo (třeba při Valné hromadě nebo při nějakém jiném setkání) udělat výstavku vzorků, aby se lidi seznámili s tím, co vůbec existuje a jak se to dá použít.
7. prosince 2005, 10:59
Turbomysak

Možná někdo bude tvrdit, že se to sem nehodí, ale já osobně si myslím, že sem mají přicházet samé zajímavé články a tak věřím, že pro většinu zúčastněných bude tento článek dostatečně zajímavý a poučný.
Vložení nového komentáře
*
*
*