iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Malá škola meteorologie

2.10.2005 19:03
Autor: Jezek, Počet přečtení: 3054

Když se chceme dozvědět, jaká je venku teplota, prostě se koukneme za okno na teploměr a hned je nám jasné, jestli je venku chladno, nebo teplo. Samozřejmě pokud sledovaný teploměr ukazuje správně. Viděl jsem totiž i teploměr a který, dodnes nechápu proč, ukazoval o pár stupňů míň než ve skutečnosti bylo. My si nyní povíme něco málo o teplotě vzduchu, jak ji měřit, jaké přístroje se k tomu používají v profesionální meteorologii a jak se zjišťují její extrémy.

Díl 2. Teplota

Zemský povrch ohřívá svým zářením slunce. Jeho paprsky postupně prochází přes atmosféru, kde se světlo láme a dopadá kolmo na povrch země. Od něj se opět odráží a zpětně se vrací odrazem od atmosféry. Od intenzity dopadu slunečních paprsků na Zemi se také odvíjí pravidelné střídání ročních období.
Například Astronomické léto na severní polokouli Země začíná každoročně kolem 21. června dnem letního slunovratu(na jižní polokouli začíná tímto dnem Astronomická zima), kdy severní část zemské osy dosahuje největšího zdánlivého příklonu ke Slunci a sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Raka. Takže obratník Raka je tedy nejsevernější rovnoběžkou, na kterou ještě sluneční paprsky dopadají kolmo.
Oproti tomu Astronomický podzim nastává 23. září. Tehdy sluneční paprsky dopadají kolmo na rovník. V den zimního slunovratu 21.prosince začíná astronomická zima a sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Kozoroha. Po té se opět situace opakuje stejným směrem zpět a kolem 21. března nastává jarní rovnodennost, kterou začíná astronomické léto.
V noci země chladne, to víme všichni. No a zvlášť v létě můžeme velmi dobře pozorovat tzv. soumrakové jevy, které noc zkracují. Jsou to:
Občanský soumrak končí v okamžiku, kdy střed slunce, ne však slunce samo, klesne pod hranici 6°nad obzorem obzor. Do té doby lze vykonávat práce vyžadující denní světlo.Po skončení občanského soumraku jsou na nebi viditelné nejjasnější hvězdy.
Tzv. Nautický soumrak končí v okamžiku, kdy střed slunce klesne 12° pod obzor a na potemnělé obloze jsou viditelné jasné hvězdy.
Astronomický soumrak končí v momentě, kdy střed slunce klesne 18° pod obzor. Dokud astronomický soumrak neskončí, je dané místo zemského povrchu osvětlováno rozptýleným slunečním zářením. Ukončením astronomického soumraku začíná noc.
Začátek, trvání a ukončení soumraků je závislé na zeměpisné šířce a roční době. S rostoucí zeměpisnou šířkou se doba trvání soumraků prodlužuje, takže nejdelší soumrak je v oblasti pólů a nejkratší na rovníku.
První teploměr sestrojil Galileo Galiley a stvořil jej ze skleněného válce naplněného barevnou vodou. Dnes se pro měření teploty vzduchu se používají teploměry kapalinové, deformační, elektrické, nebo odporové. Kapalinové známe všichni. Jsou to ony klasické teploměry, které jsou buď na zdech, nebo před oknem. Málo kdo ovšem ví, že by měly být umístěny na volném prostranství, mimo dosah zdí, které mohou ovlivňovat jejich měření (v zimě je mohou ochlazovat vlivem studených zdí a v létě zas zahřívat vyzařováním tepla ).

Přímý sluneční svit teploměry také ovlivňuje. V meteorologii se proto teploměry umisťují ve speciálních budkách s dvojitými žaluziemi, v jednotné výšce dvou metrů nad zemí a jsou opatřené bílým nátěrem, který nepřitahuje sluneční paprsky.
Při měření teploty vzduchu vycházíme ze dvou pevných bodů, a to bodu zmrznutí a bodu varu čisté vody za normálního atmosférického tlaku. Interval zmíněný mezi oběma body se ve stupních Celsia dělí na sto stejných dílů od 0°C do 100°C. Existuje ovšem ještě Fahrenheitova teplotní stupnice(používá se hlavně v USA, Kanada, Velká Británie). Tato stupnice se dělí na 180 dílků. Bod mrazu je označen 32°F a bod varu 212°F. Pro převod mezi těmito dvěma stupnicemi, můžete použít jednoduchého vztahu Tc=5/9 (TF -32), resp.TF=9/5TC+32, v němž TF značí teplotu Fahrenheita a Tc teplotu Celsia. Další, často používanou stupnicí je stupnice Kelvinova(tzv. absolutní) jejíž stupnice vznikla posunutím Celsiovy tak, že 0K je -273°C, tedy absolutní nula. Rovnice na přepočet do Celsiovy stupnice je tedy TC=TK-237,15.
Základním teploměrem v meteorologii je přesný skleněný rtuťový teploměr, s rozsahem od – 35°C do 45°C, jehož stupnice je rozdělena na pětiny stupně(desetiny se odhadují).
Deformační teploměry jsou složeny z bimetalu (pásek svařený ze dvou různých kovových proužků a stočený do oblouku). Je upevněn jedním koncem ke kostře přístroje a druhým koncem k pohyblivé ručičce. Při změnách teploty se vlivem rozdílné teplotní roztažnosti obou kovů nestejně mění délky obou kovových proužků a způsobují tak změny zakřivení bimetalu. Roztažností a smršťováním oblouku se pohyb přenáší na ručičku, která ukazuje údaj teploty.
Pro dlouhodobé a informační účely se v meteorologii se zaznamenávají jak průměrné hodnoty teplot, potřebné pro klimatologii (statistická meteorologie), tak i extrémy teploty vzduchu. Tyhle měření se provádějí pomocí speciálních teploměrů. K měření nejvyšších hodnot se používá teploměr podobného typu, kterým se setkáváme doma k měření teploty při nachlazení. Tento teploměr má v kapiláru (skleněná trubice se rtutí) skleněný váleček, zabraňující smrštění rtuti. Teploměr tak stále ukazuje na maximum, kterého dosáhl a po té se sklepáním opět vrátí do výchozí polohy. Teploměrnou tekutinou pro měření minimální teploty bývá nejčastěji líh. Na konci sloupku v kapiláře je umístěna malá, tmavě zbarvená skleněná tyčinka (tzv. index), která je při poklesu teploty stahována povrchovým napětím hladiny lihu směrem k nádobce. Při vzestupu teploty líh tyčinku obtéká, takže její poloha zůstává beze změny. Po přečtení údaje, se teploměr nastaví do výchozí polohy na konci kapiláry, čehož dosáhneme nakloněním teploměru.
Absolutní minimum teploty vzduchu -89,2°C bylo naměřeno na stanici Vostok v nitru severovýchodní Antarktidy (3 488 m n.m.) 21.července 1983. Absolutní maximum bylo naměřeno ve stanici San Louis Potosi (1 921 m n.m.)11.srpna 1933 a to 57,8°C. Na našem území lze za absolutní maximum považovat teplotu 40,2°C, ze stanice Praha-Uhříněves(277 m n.m.) zaznamenanou 27.července 1983. Absolutní minimum se považuje teplota -42,2°C, změřená na stanici Litvínovice u Českých Budějovic (391 m n.m.)


Zdroj: Počasí [Knížka pro každého],autor Eva Kobzová, vyd. Olomouc:Rubico, 1998







Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 6x, naposledy 3. července 2011 v 00:12:26


Diskuze ke článku

9. října 2005, 10:04
Turbomysak

Omlouvám se, je pravdou, že můj komentář je položen tak, že z objektivního hlediska je opravdu zavádějící. Je to způsobeno tím, že většionu říkám a píši v dané chvíli to, jak věci cítím srdcem - tj. jak na srdci, tak na jazyku a jelikož i já jsem býval v minulosti pranýřován za nepřesné uvádění zdrojů, dovolil jsem si na tuto skutečnost upozornit, protože i já jsem se už dostal do opačné situace, kdy někdo využil mé autorské texty a neuvedl zdroj. A věřte, že to není příliš příjemná situace. Jinak uznávám, že první část mého komentáře z 6.10.2005 12:07 je ostrá a zavádějící a omlouvám se za to.
7. října 2005, 10:02
Sharp

Tvrzení, že SPJF nikdy neporušilo autorská práva žádné druhé osoby je nepřesné a zavádějící. To by snad ani v dnešní právní džungli nešlo. Prameny a autoři zvláště archivních materiálů jsou často neznámí nebo nejasní. Někdy může dojít i k nedorozumění. Jisté je, že SPJF nikdy vědomně a úmyslně neporušilo tato ani jiná práva. Pokud už k tomu někdy nedopatřením došlo, bylo vždy vše urovnáno s maximální snahou ze strany SPJF. Stejně tak zavádějící a nesmyslné je ovšem tvrzení, že má SPJF stále nějaké problémy s autorskými právy. To může napsat jen člověk buď neznající skutečnost, nebo ze zlého úmyslu. Myslím, že ani jedna ze zde diskutujících stran není v obraze a neměla by hovořit jménem SPJF.
7. října 2005, 09:17
Turbomysak

Děkuji Ježoure za přidání zdroje článku - teď už v tom článku nevidím jediný problém.
7. října 2005, 00:53
Jezour

Sdužení přátel Jaroslava Foglara - SPJF nemá žádné problémy s jakýmikoli autorskými právy ať už se týká fyzického či duševního vlastnictví.
Jediná nesnáz byla jak zmiňuje autor Turbomyšák ohledně práv na píseň Bratříčku, zavírej vrátka, kterou SPJF otisklo v časopise Zpravodaj SPJF Bobří stopou u příležitosti nedožitých 60 let a výročí 10 let od smrti Karla Kryla, písničkáře, básníka a hudebníka.
SPJF pak pouze dodatečně informovalo o tomto kroku dědičku jeho práv, vdovu po zesnulém Karlu Krylovi - Marlen Krylovou, žijící v německém Mnichově. Sama paní Krylová na webových stránkách www.karelkryl.cz sděluje, že použití jakékoli součásti tohoto dědictví bez mého souhlasu není právně udržitelné. Dosud se vždy podařilo najít oboustranně přijatelný kompromis a přistoupit na mimosoudní vyrovnání.
Stejně tak i nám odpověděla paní Krylová velmi vlídně a sama nám nabídla, že je případnému opětovnému uvolnění autorských práv pro SPJF nakolněna.
SPJF nikdy neporušilo autorská práva žádné druhé osoby a případné nesrovnalosti byly řádně vyřešeny přátelskou dohodou.
6. října 2005, 12:07
Turbomysak

Nerad bych se opírat do článku pouze proto, že jej psal Ježour, ale přesto musím zareagovat. Vzhledem k jakési rádoby fundovanosti daného článku mi připadá, že si jej z vlastní hlavy nevypotil. A jelikož má SPJF stále nějaké problémy s autorskými právy, možná by bylo vhodné uvést ZDROJ, popř. ZDROJE tohoto článku. Přece jen, vzpomeňme na Kryla a autorská práva, že? Ale to je pouze doporučení (více viz zákon č.121/2000 Sb. - o právu autorském - ten mluví zcela jasně).
3. října 2005, 19:09
Krizmen

Ach jo. Nebaví mne psát a pranýřovat to samé dokola. Komu není rady, tomu není pomoci.
3. října 2005, 09:57
Jitulka

U posledního článku tohoto typu byla žádost o konstruktivní připomínky... Zatím jsem se v článku moc daleko nedostala,ale .... POKUD BY NA ZEMSKY POVRCH DOPADALY PAPRSKY jen KOLMO TAK ASI NIKDY NEPOZNAME NECO JAKO JE protažený STIN.....tak aspon zni prvni odstavec clanku
Vložení nového komentáře
*
*
*