iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Legendární tenisový a hokejový obojživelník Jaroslav Drobný by se dožil 100 let

30.10.2021 23:24
Autor: Rolf, Počet přečtení: 613

Obrázek ke článku Legendární tenisový a hokejový obojživelník Jaroslav Drobný by se dožil 100 letSté narozeniny by letos 12. října oslavil slavný hokejový útočník a také tenista světové úrovně Jaroslav Drobný. Ten v roce 1947 patřil do slavné hokejové party, která ovládla Mistrovství světa v Praze a zároveň se nesmazatelným písmem zapsal do dějin světového tenisu jako vítěz French Open a Wimbledonu. Jardu Drobného známe také z foglarovské perspektivy, coby spolupracovníka časopisu Mladý hlasatel, do kterého přispíval stejně jaké další sportovní osobnosti té doby František Plánička, Pepi Bican, Vladimír Zábrodský či Boža Modrý.

Jarda DrobnýJaroslav Drobný na titulní stránce časopisu Mladý hlasatel č. 25 (V. ročník) 

Jaroslav Drobný se narodil 12. října 1921 v Praze a jako hokejista působil v klubu I. ČLTK Praha. V československých barvách se představil na Mistrovství světa 1939, kde jsme ještě skončili na 4. místě. Na MS 1947 však tým ČSR na domácím ledě slavil svoji první zlatou hokejovou medaili. Mužstvo vedené trenérem Mikem Bucknou zdolalo všechny soupeře, jen střetnutí se Švédy jsme prohráli. K vidění byly i rekordní výhry 24:0 nad Belgii, nebo 23:1 nad Rumuny. V sestavě vedle Drobného zářili také další skvělí hokejisté, jako Vova Zábrodský, Stanislav Konopásek, Vladimír Bouzek, nebo brankářská legenda Boža Modrý. V následujícím roce přichází další velký úspěch československého ledního hokeje. Ze  ZOH 1948 ve švýcarském Sv. Mořici jsme si odvezli stříbrnou medaili. V roce 1997 byl Jaroslav Drobný uveden do Síně slávy IIHF, v roce 2010 pak do Síně slávy českého hokeje.

Neméně velké úspěchy slavil Jarda Drobný s tenisovou raketou. V tomto období nebylo úplně nezvyklé, že by vrcholoví sportovci vynikali ve dvou odlišných sportovních odvětvích. Sportovní terminologií se jim říkalo obojživelníci. Příkladem byli třeba Vlastimil Bubník, který reprezentoval Československo kromě ledního hokeje i v kopané, či Vladimír Bouzek hrající na prvoligové scéně zároveň v dresu hokejových Vítkovic a fotbalového Baníku. Jaroslav Drobný tak byl obojživelník hokejovo-tenisový.

V roce 1946 se na antuce French open probojoval poprvé do finále v mužské dvouhře a stejně se mu dařilo i o dva roky později v roce 1948. K finálové účasti však přidal titul jak v mužské tak smíšené čtyřhře z pařížských dvorců. Na nich pak dosáhl i kýžené výhry ve dvouhře a to v letech 1951 a 1952. to již ale pod vlajkou faraonů, kdy po emigraci z komunistického Československa v roce 1949 získal státní občanství Egypta. V letech 1949 a 1952 se Jaroslavu Drobnému podařilo probojovat dvakrát do finále slavného turnaje ve Wimbledonu a dosáhl skvělého 2. místa. V roce 1954 pak dosáhl svého vrcholu, kdy na londýnské trávě zdolal Australana Rosewalla a získal nejslavnější tenisovou trofej. Zajímavostí je, že ve Wimbledonu nastoupil nejprve za rodné Československo, poté jako reprezentant Protektorátu Čechy a Morava, následně po emigraci za Egypt a pak za Velkou Británii. V letech 1949-1959 byl egyptským občanem a následně žil od roku 1959 jako občan Spojeného království. Zemřel 13. září 2001 v Londýně.

Vytvořil 30. října 2021 ve 23:25:10 Rolf. Upravováno 1x, naposledy 30. října 2021 ve 23:41:54, Rolf


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*