iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Film Skauti bez lilie si můžete prohlédnout právě zde

2.12.2017 23:28
Autor: Menhart, Počet přečtení: 2035

Film jsem viděl v létě na táboře. Promítal se na prostěradlo pověšené na jídelně. Byl zrovna návštěvní den, tak přijela i spousta rodičů. Přijel i Mikuláš Kroupa, ředitel a zakladatel Post Belum. Pak jsme si spolu o filmu povídali a já se mu přiznal, že jsme řešili podobné situace a nebyli jsme skauti.

Komunisti svobodu potlačovali všude - nesměli jsme mít třeba černé barety jako oddílovou čapku. Za teepee na táboře měl kamarád Everel roční zákaz dělat hlavase na táboře. To všechno jsou ale dneska prkotiny.
Jenže letní tábor byl na louce v Českém lese mezi pásmem železné opony a státní hranicí s Německem. Tábor byl 20 metrů od té strašné jizvy v krajině po drátech s vysokým napětím, po ostnatých plotech, prostoru s pískem...
Táborová lanová lávka vedla přes hluboký ženijní zátaras proti pozemnímu útoku imperialistů z NATO. Však se podívejte na ty rovné čáry v lesích podel hranice.Bylo to zvlášní místo s neskutečným množstvím hvězd. 
Tudy třeba utíkali lidi za svobodou a na podobných loukách byl jejich život násilně ukončen.
Dneska tam táboří světlušky, vlčata, skautky a skauti a připomínají si minulost. Opravdu silný zážitek. Představte si noční cvrkot na kraji lesa, občas vánek zavlní pověšeným prostěradlem, za stromky vrčí auto a dobíjí baterky promítačky, mnohé děti nechápou, co vlastně se řeší za problém, a nad hlavou všech občas spadne hvězda. A že si všichni dospěláci tam na táboře přáli, aby ta rudá hvězda už zůstala spadlá, o tom jsem přesvědčen.

Tak si udělejte chvilku a během 50 minut prožijte několik příběhů těch skautů, co nesměli nosit lilii. V rozhovorech s pamětníky prožijete obnovu Junáka v roce 1968, nucené sloučení s komunistickým Pionýrem, život v „husákovském“ dvacetiletí. Nakolik bylo možné vést skautský oddíl bez symbolů, bez kroje, v soustavném utajování? Mohly být uchovány skautské myšlenky v pionýrském oddílu? 
Těch otázek je spousta a spoustu si jich musíme odpovědět sami sobě. Dobu, kdy estébaci a komunisti vládli všem, je třeba stále připomínat. Že se stále snaží vrátit k moci, vidíme každý den.Dnes Skautský institut nahrál toto video na YouTube a FB, ať se na něj mohou podívat všichni.

 

Vytvořil 3. prosince 2017 v 00:04:20 Menhart. Upravováno 4x, naposledy 3. prosince 2017 v 00:30:49, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*