iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Vybledlý paragon v účetnictví vaší akce

4.9.2016 13:31
Autor: Menhart, Počet přečtení: 4213

Obrázek ke článku Vybledlý paragon v účetnictví vaší akceV minulosti jsem v rámci kontrolní činnosti revizní komise řešil jeden divný a nečitelný paragon. Požádal jsem emailem obchodní řetězec podle čísla na účtence o duplikát. Asi do týdne mi přišel opis.

Tuto službu nabízejí všechny obchodní řetězce a měl by ji umožnit každý prodejce.

Letos se nepříjemnost s vybledlým dokladem stala i našemu táboru. Za 14 dní byl doklad z Kauflandu pro účetnictví nepoužitelný. A xeroxovou kopii jsem si od dokladu ještě nestihl pořídit. Co teď? Bylo to přes tisíc korun....

1) Platba byla kartou, takže jsem si z výpisu "vytáhl" údaje o platbě.

2) Zastavil jsem se v Kauflandu na informacích, ale pracovník měl hromadu jiné práce a omluvil se mi, že pořízení opisu je technicky nemožné. 
Spíše se mu do toho nechtělo, možná ani nevěděl, jak to udělat. Odešel jsem s nepořízenou.

3) Na webu obchodního řetězce jsem oslovil zákaznické oddělení a požádal je o opis. Ten samý den (!) mi poslali požadované. 
Nebyl to přímo opis dokladu, jako se mi to podařilo sehnat v případě kontroly dokladů revizní komisí, ale dostal jsem jakýsi "journál". Bylo to několikastránkové PDF s výpisem z databáze zboží a operací. Není to daňový doklad, ale s prohlášením účtovatele, že došlo ke zničení (vyblednutí dokladu), si myslím, že by to účetní doklad mohlo nahradit i před kontrolou třeba z finančního úřadu.
Není to ale vyzkoušeno. :-)

4) Babská rada říká, že lze termopapír zahřát a že se tam vybledlá část znovu objeví. Nebude to kontrastní text na bílé, ale na zahnědlé ploše to bude čitelné a následně se to má okopírovat.
Zkusil jem si to na jiném vybledlém paragonu a nějak to nevyšlo. Nevím, kde udělali soudruzi z NDR chybu. Zahříval jsem paragon v mikrovlnce, třeba u žehličky by to vyšlo. Nevím.
Pokud to někdo zkusíte, prosím, dejte o tom zprávu do komentářů.

5) Poslední, co jsem udělal - a bylo to nakonec nejlepší a i stejně pracné, že jsem vybledlý paragon naskenoval a brutální úpravou barevnosti a kontrastu jsem text nasílil, že je v účetnictví použitelný. Samozřejmě společně účetním dokladem, na který jsem rukou dopsal ještě čitelné údaje, aby případná kontrola dokladu se mohla něčeho chytit.

 

Proč to všechno píši? 
Protože se to vyblednutí dokladu může stát každému a je škoda v tom nechat své peníze utopené. Stačí, že i tak obětujete akci množství svého času, zdraví, mládí a jiného...

 

Tak ať se vám akce dobře účtují a nezapomeňte to vyúčtovat do měsíce od konce akce. Revizní komise je přísná a vynasnaží se letos Renču ušetřit případů z minulosti, kdy jste většinu účetnictví nahrnuli až v prosinci.

Pěkný zbytek léta.

Journál je zdánlivě nepochopitelný.

  

Kódy zboží jsou vysvětleny až na poslední stránce.

Rozšifrování kódů zboží dokazuje, že se opravdu jednalo o materiál na tábor.

 

Vytvořil 25. srpna 2016 ve 20:43:08 Menhart. Upravováno 3x, naposledy 4. září 2016 v 10:14:38, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*