iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Velká čtenářská soutěž 1. díl

13.10.2013 17:27
Autor: tendruhejvojta, Počet přečtení: 2783

Stejně jako v časopise Bobří stopa, přinášíme vám, čtenářům iklubovny, první díl čtenářské soutěže. Knížky či deskové hry - to jsou odměny, které můžete získat, pokud prokážete své literární znalosti a napíšete nám, ze kterých knih jsou níže uvedené úryvky a kdo je napsal. Pomoci vám můžou pod úryvky uvedené šifry. Šanci na vítězství v soutěži zvýšíte také správnou odpovědí na doplňující otázky. Takže s chutí do toho, čtětě dál! Uzávěrka 1. kola soutěže je 21. prosince 2013.

VEŠKERÉ ODPOVĚDI PROSÍM POSÍLEJTE NA E-MAIL bs@spjf.cz, ROZHODNĚ JE NEPIŠTE DO KOMENTÁŘŮ POD ČLÁNKEM, NAPOVÍTE TAK OSTATNÍM A SOUTĚŽ TAK BUDE PONĚKUD POSTRÁDAT SMYSL!

NOVÁČEK MIREK

„Na čtrnáctém místě se ocitl Mirek Trojan!“ zazněl pak Tapinův hlas a Mirek vyletěl z řady pro růžový lístek. „Je to na nováčka pěkný výsledek!“

„A sázím se o starou láhev, že příští měsíc dostanu alespoň oranžovou kartu,“ vykřikl rozjařeně Mirek. To znamenalo, že chce dostat nejhůř desáté místo! Ale v duchu se svatosvatě umiňoval, že získá lístek žlutý. Prozatím většina žlutých a oranžových lístků přišla do rukou Vyder, proto také byla tato družina na prvním místě.

„Ale vždyť my se na první místo také dostaneme,“ těšil Jiří Mirka, když šli z klubovny po ukončení schůzky ještě s Vendou domů.

Mirek se do bodování úplně zbláznil. Panečku – tady byla příležitost dokázat, co umí, jaký je - a jeho výkon se přímo ohodnotí. Nemůže to nikomu ujít. Každý o tom bude vědět! Jeho ctižádostivá povaha snažící se vyniknout se zase ozvala. Ale netoužil již na sebe upoutávat pozornost tím, že někde ukradne stan.

P D U Á K U L J O

O J N C O V A K U

Doplňující otázka: Jaké číslo měl skautský oddíl, do kterého Mirek chodil?

 

LYSOHLAVÝ KAPITÁN

Kapitán Flint popošel ještě o krůček nebo dva, až byl na samém konci prkna vysoko nad vodou.

„Milost!“ žadonil. „Milost!“

„Do vody!“ zvolala Nancy, „nebo…“

Kapitán Flint zoufale vykročil dlouhým krokem do prázdna. Dolů padal rovnou po hlavě. A pak to cáklo tak mohutně, že voda postříkala i Vlaštovky a Amazonky na palubě houseboatu. Kapitán Flint zmizel a na hladině plavala jen bílá tropická helma a lehce se pohupovala na vlnách.

„Co jestli nedovede plavat,“ řekla Titty. „To mě nenapadlo.“

Ale v tom se z vody vynořila velká lysá hlava kapitána Flinta. Ubožák zafuněl, začal kolem sebe divoce cákat, pak si strhl šátek z očí a zase zmizel pod vodou.

Za chvilku se vynořil znovu, tentokráte u tropické helmy. Popadl ji a hodil ji točivým pohybem na palubu své lodi.

„Ba ne, plave jako ryba,“ řekla Titty.

B J O T O V R S O O

Doplňující otázka: Jak se jmenují křestními jmény členové Vlaštovek a Amazonek?

 

LOJZÍK NA ŠPILASU

„Lojzíku, kam poběžíme?“

„Pojď tam za těmi lidmi, ti jistě taky běží někam do krytu.“

„Poslyšte, lidé, já jdu na Špilberk,“ řekl jeden člověk z té skupinky.

„Na Špilberk? Tam nepůjdu ani za nic, co tam už spadlo bomb! Pojďte se mnou. Proběhneme Rybářskou ulicí k výstavišti a přes řeku na Červený kopec. Tam to bude jistě bezpečnější. Slyšíte, letadla už jsou blízko.“

Lidé se rozběhli směrem k Rybářské ulici a chlapci běželi za nimi. Náhle Lojzík uslyšel kvílivý zvuk, ostře hvízdavý, takový zvuk, jaký včera v noci slyšel několikrát, a proto věděl, že vzduchem už padají pumy. Okamžik se rozhlédl, kam by uskočil… Frantík byl asi pět kroků za ním. Chtěl na něj ještě zavolat, ale ostré, prudké světlo ho oslnilo a v tom okamžiku měl pocit, že už se nedotýká země, a než si mohl uvědomit, co se s ním děje, prudká bolest ho zbavila vědomí.

A B K U Q D X Í L K

Doplňující otázka: V jakém historickém období se odehrává příběh knížky?

 

JE TŘEBA TO VYMĚŘIT

„To jste tedy tenhle kraj koupili?“

Při téhle otázce mu tvář zpřísněla a jeho oči mě probodávaly. Zdálo se, že má dobrý důvod, proč se tak vyptává. Proto se slušelo odpovědět mu po pravdě.

„Nastoupil jsem jako geometr s příkazem vyměřovat trasu; dělám si tedy svou práci a o ostatní věci se nestarám.“

„Hm, rozumím. Ale podle mého víte dobře, jak se věci mají. Půda, na které stojíte, patří Indiánům, a to meskalerskému kmeni Apačů. Zodpovědně mohu prohlásit, že tuhle půdu ani neprodali, ani jinak nikomu nepostoupili.“

„A co vám je do toho?“ houkl na něj Rattler. „Nestrkejte nos do cizích věcí a starejte se o své!“

„To taky dělám, sir,“ odpověděl neznámý, „protože patřím k meskalerským Apačům.“

„Vy?“ ohrnul nos Rattler. „Nedejte se vysmát! To by musel být člověk slepý, aby na vás neviděl, že jste běloch!“

„Přesto se mýlíte! Nesmíte soudit podle mé kůže, ale podle mého jména. Jsem Klekí-petra.“

U O T E N N I V

Doplňující otázka: Jaké národnosti byl autor uvedené ukázky?

 

VYCUCANÝ MOZEK

Masa uzeného a sušeného je ještě poslední hromada. Lovci se jen líně povalují a hlídají zásoby před liškami, vlky a rosomáky.

Aj hle, co nového! Ležení se ozývá ustavičným pískáním.

Hoši totiž objevili píšťaly. Veverčák s Kopčemem vycucávali morek z naštípaných kostí a přitom jim náhodou dutá kost zapískala. To bylo ovšem něco pro ně. Hned opakovali pískání až do omrzení. Zkoumali, proč žebro nepíská a proč holenní kost nebo děravá patní kost píská. Zdokonalovali své píšťalky, a dokonce přišli na to, že možno píšťalu opatřit dírkou, aby lépe pískala. Vyráběli pak píšťaly pro všecky děti a vodili je za ustavičného pískotu husím pochodem po táboře i okolo stanů.

Ale – vše se jednou končí. Ani se jim nechtělo vstávat, když jednou Houžňák poručil nastoupit k nové pouti.

L M U

O A  T

V M Ů

C  I

Doplňující otázka: Který známý ilustrátor doprovázel nejčastěji svými kresbami autorovy knížky?

 

MILÝ KAMARÁDE, JEZEVEC TI UKOUSNUL RUKU

„Milý kamaráde,

předpokládám, že jsi po pás v močálu a pořád ještě klesáš. Možná tě neohrožuje bezedné bahno, zato visíš za kšandy nad propastí, nebo ti rozzuřený jezevec právě ukousl pravou ruku. To je opravdu vážná nehoda. Vrať se co nejrychleji do tábora a my ti poradíme, co máš dělat dál.

Kdybys byl náhodou v o něco menších velkých nesnázích, představ si, že jsi už po pás v močálu a stále ještě klesáš. Nebo že ti před minutou rozzuřený jezevec ukousl pravou ruku. Tvoje skutečné potíže ti budou připadat hned o hodný kousek menší. V každém případě od téhle chvíle až do konce dnešního dne dělej všechno jenom levou rukou. Jako kdyby ti tu pravou ukousl jezevec. Považuj to za součást zkoušky, kterou právě děláš. Nikdo tě samozřejmě nemůže kontrolovat, ale já spoléhám jako vždy na tvoji čest.

Tvůj Náčelník.“

A dole ještě malý dovětek:

„P.S. Nezapomínej na všemohoucnost česneku!“

Y H A V D O A K Z E T S

Doplňující otázka: Jak se jmenuje jiná knížka od stejného autora, ve které Jonáš a další kluci z oddílu prožijí své velké zimní dobrodružství na běžkách během jízdy po severních příhraničních horách?


Soutěž pro vás připravila Žabka a Pulec, ilustroval Vojta. Pokud se vám zdá, že zde žádné obrázky nejsou, vězte že jste se zbláznili.

Upravováno 11x, naposledy 15. října 2013 ve 22:43:51, tendruhejvojta


Diskuze ke článku

17. října 2013, 14:52
courtney (přihlášený)

DÍKY!!!

Dík.
16. října 2013, 21:12
tendruhejvojta (administrátor)

Skautské oddíly mají svá pořadová čísla, stejně tak tento. Název jedné z dalších autorových knih by mohl napovědět...

16. října 2013, 18:50
courtney (přihlášený)

ČÍSLO???

Ale v první ukázce skautský oddíl nemá číslo. To myslíš jako jméno oddilu nebo co?
Vložení nového komentáře
*
*
*