iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Apríl: SPJF bylo rozpuštěno. Majetek včetně táborové základny připadne předsedovi

1.4.2018 09:04
Autor: Sova, Počet přečtení: 9336

Obrázek ke článku Apríl: SPJF bylo rozpuštěno. Majetek včetně táborové základny připadne předsedoviNa konci března letošního roku poklesl počet členů SPJF pod 3, což je dle stanov jedna ze situací, kdy spolek zaniká. S  účinností od 1. dubna tak rozhodnutím předsedy Sdružení přátel Jaroslava Foglara po osmadvaceti letech přestává právně existovat. Veškerý finanční, materiální i nemovitý majetek připadne dnes již bývalému předsedovi Vojtěchu Hanušovi, který byl v posledních dnech jediným zbývajícím členem SPJF.

Sdružení přátel Jaroslava Foglara, které vzniklo v roce 1990 se souhlasem samotného spisovatele a které v uplynulých 28 letech navazovalo na jeho pedagogický i tvůrčí odkaz, od 1. dubna 2018 neexistuje. Důsledkem náhlého a dramatického úbytku členů došlo ke konci března k naplnění nejčernějšího scénáře - počet členů se zastavil až na čísle 1. Dle stanov tak předsedovi nezbylo nic jiného, než spolek rozpustit. „Neumím si to vysvětlit, v novém roce zkrátka všichni členové jako kdyby zapomněli znovu zaplatit členský příspěvek a kdo by jim to pořád připomínal, že. Když jsem si uvědomil, co se může stát, už bylo pozdě," sdělil Vojtěch Hanuš.

Sklad SPJF je již prázdnýMajetek SPJF, který kromě archivních materiálů, táborového vybavení a menšího obnosu peněz obsahuje také táborovou základnu Muna v Mikulovicích u Jeseníka, k dnešnímu dni připadá bývalému předsedovi. Vzhledem k tomu, že není žádný další člen, který by se o majetek mohl ucházet, neexistuje ani jiná možnost. Otázky ovšem vyvolává rychlá změna stanov, která proběhla jen dva týdny před zánikem spolku. Do té doby totiž stanovy výslovně vylučovaly možnost rozdělení majetku SPJF jednotlivým členům, od 16. března však toto ustanovení ze stanov zmizelo.

„Je to podivné, proslýchá se, že byla svolána mimořádná Valná hromada a za účasti jen několika málo lidí byly stanovy upraveny. Těmto lidem během následujících pár dní skončilo členství," řekl jeden z bývalých členů SPJF, který si nepřeje být jmenován.

S koncem SPJF tak pravděpodobně končí i veškeré aktivity, které spolek v posledních letech vyvíjel. Letní tábory, dlouhodobé hry pro dětské kluby, populární stínadelské hry, závody v městské dopravě, výstavy či vydávání publikací a časopisů je zřejmě minulostí.

Teorií, co může za náhlým koncem zaběhnutého a populárního sdružení stát, je více. Většina oslovených foglarovců obeznámených se situací se shoduje, že prostý nezájem za tím být nemůže. V posledním roce se počet členů zvýšil a dosáhl na čtyři stovky, nadšenců a podporovatelů byly dokonce tisíce po celé republice. Že si žádný z nich neuvědomil, jaká katastrofa se blíží, je podivné. Spekuluje se tak buď o komplotu špiček SPJF s cílem obohatit se, nebo o konkurečním boji o členy mezi neziskovými organizacemi. Pravdu by možná odhalily záznamy z členské databáze, všechny servery SPJF však již byly odpojeny.


Nachytali jsme vás? Článek byl zveřejněn 1. dubna a šlo o aprílový žertík. SPJF samozřejmě nebylo rozpuštěno, jedeme dále! :-) Hezký začátek jara!

Vytvořil 1. dubna 2018 v 09:07:07 Sova. Upravováno 2x, naposledy 2. dubna 2018 v 07:36:49, Sova


Diskuze ke článku

3. dubna 2018, 22:21
Poslední Velký Vont

humor

No, kdo chce kam...?!
2. dubna 2018, 00:05
Sova (administrátor)

Apríl

Trošku jsme vás, Romane, napálili malým aprílovým žertíkem :-)

1. dubna 2018, 21:23
Roman

SPJF

To mě rozum nebere...proč to došlo do takového stavu?
Vložení nového komentáře
*
*
*