iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Stínadla v Chuchli

6.4.2022 22:47
Autor: Krizmen, Počet přečtení: 534

Obrázek ke článku Stínadla v ChuchliVelká Chuchle je známá jako centrum dostihového sportu. 1. dubna se však tato pražská městská část stala pomyslnými Stínadly Jaroslava Foglara. Právě na Apríla se zde mezi sněhovými vločkami konala tak trochu jiná Noc s Andersenem. Organizátory byli Rodinné centrum Chuchle a chuchelská pobočka Městské knihovny v Praze ve spolupráci s Pražskou pobočkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara.

 

Více než čtyřicet nadšených dětí (a v pozadí asi třicet dospělých) přišlo v podvečer do kavárny K8, kde proběhlo povídání o životě a díle Jaroslava Foglara. Základní životopisné údaje a zajímavosti doplnily informace o Rychlých šípech a Hoších od Bobří řeky. Děti si mohly vyzkoušet vyjmout ježka z klece nebo si prohlédnout celou řadu knih oblíbeného spisovatele. Při besedě také zaznělo, že do nedalekého Chuchelského háje Jaroslav Foglar se svým skautským oddílem Pražská dvojka pravidelně chodíval na nedělní výpravy (na oblíbené tábořiště zvané Ještěrčí jámy) a zasadil sem děj svých knih Poklad Černého delfína a Dobrodružství v Zemi nikoho. V Chuchli také v minulosti existovaly čtenářské kluby časopisů Mladý hlasatel a Vpřed (jejichž redaktorem byl právě Jaroslav Foglar) a několik skautských oddílů, které se dílem Jaroslava Foglara ve své činnosti také inspirovaly. Pozdvižení vyvolalo promítání grotesky „Rychlé šípy zakládají klub“ a zejména ukázky ze seriálu Československé televize s názvem Záhada hlavolamu, které navodily pravou stínadelskou atmosféru před noční bojovkou. Ta se konala na schodištích, pláccích a v ulicích v bezprostředním okolí kavárny, které svojí tajuplností a spletitostí skutečně tajemnou čtvrť Stínadla připomíná.

Děti v rámci bojovky plnily celou řadu úkolů – sčítaly čísla na domovních tabulkách, dostaly se do chuchelského podzemí v rámci místního potoka Vrutice, kde prozkoumávaly podivné předměty, pátraly po záhadném vzkazu v tajemné zahradě, vzpomínaly na členy klubu Rychlých šípů, luštily šifry, prošly stezku odvahy a získaly tak vontské poznávací znamení – žlutý špendlík a setkaly se s nejpodivnější stínadelskou postavou – Širokem, který je vyzval k vyluštění zvláštního hlavolamu. Současně s vyplněnými úkoly sbíraly písmenka do tajenky, ve které jim vyšla vlastnost, na kterou Jaroslav Foglar ve svých knihách často myslel, totiž čestnost.

Z vítězství se radovali všichni bez rozdílu. Děti ze vzrušující a dobrodružné cesty, rodiče, že se děti vrátily v mrazivé noci v pořádku do kavárny na horkou čokoládu a organizátoři z úspěchu celé akce, ke kterému přispěli starší kamarádi účastníků bojovky s pomocí při organizaci na trase. Domů si pak děti odnesly nejen sladkou drobnost jako cenu, ale i řadu materiálů s foglarovskou tematikou z produkce Sdružení přátel Jaroslava Foglara.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vytvořil 6. dubna 2022 ve 23:09:41 Krizmen. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*