iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Hrdina (Hero)

15.9.2004 23:04
Autor: Soki, Počet přečtení: 4771

Poslal: Hwaelos Věřím, že má smysl zde uveřejňovat i recenze na starší kvalitní, a/nebo klasické filmy, proto jsem se rozhodl, že sesmolím reflexi na můj nejoblíbenější snímek, a tím je čínský film Hrdina.

V jedné z recenzí na Hrdinu jsem se dočetl, že „Hrdina je něco jako báseň na stříbrném plátně.“ Po shlédnutí jsem musel dát autorovi za pravdu. Nemylte se, s poezií jako takovou nemá nic společného (tedy žádná Kytice po čínsku). Snad jen ten, kdo viděl oscarového „Tygra a draka“ může mít vzdálenou představu, o čem tu mluvím. Tyto dva filmy bývají často (a ne neprávem) srovnávány, Hrdina jde ale mnohem dál – ve všech směrech.
Ale k ději: správce malé čínské provincie, bojovník Bezejmenný je povolán před císaře, aby získal odměnu za své činy pro blaho říše, porazil totiž v souboji tři legendární válečníky: Nebeského, Zlomený meč a Sněhovou vločku, kteří už po deset let usilovali o smrt tyranského panovníka. Díky těmto skutkům získá Bezejmenný množství zlata a půdy a má právo pít čaj s císařem na vzdálenost deseti kroků . Musí však vylíčit, jak se mu podařilo zvítězit nad tak výjimečnými šermíři . A tak Bezejmenný vypráví… Že však vše není tak, jak se zdá, brzy vysvitne a po první polovině filmu si už vůbec nebudete jistí, co je pravda a proč Bezejmenný za císařem přišel.
Příběh je opravdu výborný, ale přesto by sám o sobě nestačil k natočení něčeho tak výjimečného. Režisér Yimou Zhang měl ale jistou ruku při výběru štábu a tak se vlastně nedá na filmu najít žádná výraznější chyba. Kamera, střih, exteriéry a vůbec vizuální stránka filmu patří k tomu nejsilnějšímu, co jsem měl kdy možnost shlédnout. Barevné tónování scén je přímo úchvatné a už jen kvůli němu stojí za to Hrdinu vidět: z jasné červenozlaté přechází k blankytné modři, bílé a uklidňující zelené. Toto prostředí vhodně doplňuje krásná hudba na starobylé strunné nástroje. Efektní soubojové scény zřejmě nenadchnou příznivce zemské přitažlivosti, ale ostatním poskytují skutečnou pastvu pro oči. Každý z nich vypadá spíše jako velkolepý tanec a jen umocňuje poetické vyznění filmu. Herecké obsazení je výborné a výkony tomu odpovídají: ať už jde o Tonyho Leunga (Zlomený meč), známého ze známého filmu Stvořeni pro lásku, proslaveného Jet li (Bezejmenný), nebo krásnou Ziyi Zhang (Dívka Měsíc), postava každého z hrdinů je živá myslící bytost, zmítaná rozporem touhy po vyrovnanosti a klidném životě a touhy po pomstě a dostání povinnosti. Úder žádného z nich nepadá bez rozmyslu a proto není Hrdina filmem o umění boje, ale mnohovrstevným příběhem odhalujícím city a myšlenky v té nejryzejší podobě.

Snímek staví na historickém podkladě z doby třetího století před Kristem, kdy se králové sedmi říší pokoušejí sjednotit Čínu pod svoji nadvládu. Jednomu z nich (panovníkovi říše Qin) se to nakonec podařilo – a proč by se to nemohlo stát zrovna takhle? Proč by klíč k těmto událostem nemohl spočívat v jednom jediném kaligrafickém znaku?

Shlédněte a uvěříte, já jdu obdivovat Celé podnebesí…
Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 17x, naposledy 6. července 2011 v 10:39:47


Diskuze ke článku

24. února 2005, 13:01
Hwaelos

Jaké režisérské chyby? Jo, a má tam být "dvěma"...:)
16. února 2005, 00:50
Stetinac

Super film. Bojovy sceny mnohem lepsi nez v Tygru a Draku, skvela hudba, atmosfera a hluboka myslenka - fakt super. Doporucuju.
11. prosince 2004, 18:04
Mammut

měl jsem možnost zhlédnout film několikrát,je dokonalý,k čertu se dvěmi režiserskými chybami,kterých si zsde lze všimnout, ten příběh a způsob jakým byl natočen by jich unesl nesčetněkrát víc
Vložení nového komentáře
*
*
*