iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Být či nebýt ježkem v kleci?

1.10.2015 12:14
Autor: Soki, Počet přečtení: 2947

Obrázek ke článku Být či nebýt ježkem v kleci?Autor Ivo Fencl se ve své nové knize "Žiju! Ježek v kleci" pokouší naservírovat čtenáři zrod ježka v kleci  jako jakousi dobrodružnou, ba dokonce pohádkovou poctu Jaroslavu Foglarovi. A o čem že ta pomyslná pocta je?

Hrdiny knížky Žiju! Ježek v kleci jsou tři dvanáctileté děti. Ty se vypraví s určitými cíli do džungle, na jejímž okraji dosud žily, a putují k „srdci temnoty“, či kam, až se spolu s nimi takřka utopíme právě v onom srdečním svalu, který navíc je sám o sobě i srdcem imaginární knížky, již jistý otec Jakub předčítá před usnutím svým ještě malým synům.

Předčítá poté, co uspávání omrzelo jejich maminku Joriku.

Tito rodiče z prózy Žiju! Ježek v kleci však souběžně „fungují“ i jako jakási dospělá verze dětí z předčítaného dílka. A co „zatím“ provádějí ty děti?

Především nejsou jen dvě, ale tři, a jmenují se Sandy, Marvin a Jorika. Vypátrají prastaré město. Uvnitř se od věků schyluje ke střetu bytostí podobajících se obřím čolkům s tvory připomínajícími obdobně přerostlé ježky. 

Nestane se snad určitá ze zdejších ježur panu Foglarovi nevědomým předobrazem ježka v kleci?

Protože klec podobná jeho (i když větší) vyčkávala od věků nad Eryxem vestavěna do špičky ústředního minaretu; upřímně však dodejme, že Foglar sám neměl o existenci zdejšího ostnatého národa ponětí.

Ale to je to.

Nikdo netušíme, odkud se uvnitř nás rodí nápady.

A nikdo nechápeme, odkud přicházejí vnuknutí.

A zatímco se v Eryxu tohle děje (v dobrodružné knížce předčítané Jakubem), setká se už dospělá verze Joriky (utahaná ze svých synů a poté, co jim přestala číst) u kina v Plzni s autorem oněch dobrodružství osobně, aby spolu vzápětí i sledovali film podle dotyčného příběhu.

A jak tomu bývá často, tři děti ve fikci spolupracují o něco méně žárlivě než tři dospělí v realitě.

Kniha Žiju! Ježek v kleci navíc přetiskuje autentický rozhovor Jaroslava Foglara a Karlem Hvížďalou (Mladá fronta, 1992) a stejně adekvátně cituje pozoruhodnou Foglarovu báseň Měsíční noci (1920), která fakticky zůstává jeho debutem.

A složil ji jako náhodou ve stejném věku, v jakém ji v románu Žiju! ježek v kleci zpívá džungli dvanáctiletý Sandy.

Žiju! Ježek v kleci - odkaz na pdf verzi ke stažení

 

Vytvořil 1. října 2015 ve 12:34:46 Soki. Upravováno 3x, naposledy 1. října 2015 ve 12:44:24, Soki


Diskuze ke článku

6. října 2015, 14:10
Kopi

Kde koupit?

Je prosím možné sehnat nějak fyzický výtisk? Díky.
1. října 2015, 20:17
Čáp (administrátor)

Nevpadá to úplně špatně, ale autorova vášeň v nevyřčeném, naznačování a otevírání nezodpověitelných otázek mě (již na prvních 3 stranách) alespoň prozatím unavily natolik, že dál číst nebudu. Třeba příště.

1. října 2015, 17:14
Rolf (administrátor)

Ježek v botě!

...ty ježci jsou teďka všude. Po delší době jsem dnes vytáhl ze skříně jedny boty a měl jsem v nich schovaného ježka v kleci :-) 

Vložení nového komentáře
*
*
*