iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Vracenky, Vrácy, Vracky a obruče

21.3.2022 13:13
Autor: Menhart, Počet přečtení: 1478

Je jedno, jak hře budete říkat. Nezáleží ani, jestli ji budete hrát ve Stínadlech v Praze nebo v jiném městě. Možná si budete muset pravidla trochu upravit, protože tak úzký koridor na tento fotbálek kolem svého bydliště nenaleznete.
V Praze Vracenky hrají Vontové takto...

Reportáž České televize o Vracenkách v pořadu Z metropole.

 

Pravidla Vracek 

Vrácy se hrají na jeden dotyk.
Mohou je hrát jednotlivci, dvojice anebo trojice proti sobě. Začíná se přímou střelou na protivníkovu branku od vlastní branky. Z této střely, pokud nedojde například na dotek míče s protihráčem, či zdí, je případný gól neplatný.
Protivníkův brankář může míč pouze srážet, vyrážet nohama anebo rukama. Nesmí však míč chytit. Odrazem buď nahraje protivníkovi k další střele, nebo nahraje sám sobě o výstupek ve zdi nebo o zeď nebo o protivníka.
Nelze nahrávat jeden druhému v týmu bez mezidotyku o protihráče či zeď. Za chycení míče nebo za hru bez nahrávky od zdi či o protivníka (za hru bez tzv. nabití, za tzv. dvojí dotek) je trestné střílení z místa přestupku.
Protivník může při trestném střílení bránit z bezprostřední blízkosti.
(Sestavil Ben a Inzulín, 2015)

Záběry z filmu Vracenky O filmu na ČT zde.

Vracenky spolu hráli Sanytrováci, Masňáci i další. Můžete si je zahrát třeba před bývalou školou Sanytrováků i dnes - na jaře i na podzim tam Vontové pořádají ve Vrácách turnaje. Na dobu nejenom Vracenek vzpomínají odrostlí kluci ze Starého Města v pořadu Pátá čtvrť (v čase od 16:05).

 

Honění obruče

je další zmizelou dávnou hrou, co při životě ještě drží Vontové z Města. Můžete koulet pomocí klacku ráfkem z kola - však se podívejte, jak se obruče honí ve Stínadlech.

***

Vytvořil 20. listopadu 2020 ve 20:42:42 Menhart. Upravováno 4x, naposledy 21. března 2022 v 15:20:23, Menhart


Diskuze ke článku

22. března 2022, 09:04
Menhart

Lavičky

My zase hráli v Hlubáku Lavičky. (Myslím, že se to tak jmenovalo.)

Dvě lavičky vedle sebe byly branky a před nimi asfaltový chodník. Hrálo se všude kromě trávy. Nahrávky se dělaly i o obrubník. Hrálo se tenisákem.
22. března 2022, 06:54
Winoga (administrátor)

Vracenky

jsem si chtěl vždy zahrát. Tu uličku jsem obhlížel už od té doby, kdy jsem poprvé viděl tuto hru v úžasném filmu Vracenky. Vůbec jsou tyto lokální hry velmi zajímavý fenomén. My jsme v našem městě hráli míčovou hru mezi kovovými tyčemi sušáků na prádlo a taky tam odraz od tyče znamenal pokračování hry. Nebo jsme měli hru s míčem a klepačem na prádlo. Taky oblíbená. Jenže já jsem po těch létech už pravidla zapomněl, a to jsem je hrál stokrát. Mikde jinde jsem ty hry něviděl hrát.

21. března 2022, 15:23
Menhart (administrátor)

Menhart

Našel jsem 2 roky starý text ze hry Záhada hlavolamu - 80 let, který byl schován v hloubce iKlubovny, aby nebyl na homepage, ale nyní tam už být může. Proto ho u příležitosti začátku jara vytahuji na světlo úvodní stránky.
Pěkné dny všem.

Vložení nového komentáře
*
*
*