iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

NÁPADNÍK - 3 díl: Zapalování ohně v Bradavicích

13.11.2018 18:18
Autor: Menhart, Počet přečtení: 1377

Obrázek ke článku NÁPADNÍK - 3 díl: Zapalování ohně v BradavicíchOrtodoxní táboření uznávám, ale jako už nejezdím s usárnou do jehlánku, tak s věkem pohodlním a s dalšími rodiči přemýšlíme, jak sobě i dětem a vnoučatům usnadnit udržování pořádku ve stanu, jak puberťáky na táboře usadit zase na zadek a jak rychle postavit azimuťák. Tábory jsou velkým zdroje radosti a nápadů. Tak jsme v říjnovém časopisu Archa trošku nechali nahlédnout čtenáře do radosti na táborech u nás ve Sdružení přátel Jaroslava Foglara, člena ČRDM.   

Představte si, že nemáte žádné ohnivce, ale všichni si v Bradavicích u nezapaléného ohně vezmou svoji kouzelnickou hůlku a opakují kouzelnické formule po Brumbálovi, který všechny vyzývá k soustředění se na kouzlo a aby svou hůlkou poslali všechnu energii, jinak oheň nevzplane. Brumbál při zapalování ještě říká, že v jednotě je taková síla, která dokáže porazit zlo atd. Po několikerém opakování kouzelnických formulí (když už Brumbál řekl vše, co potřeboval) opravdu takto koncetrovaná skupina studentů a učitelů v Bradavicích oheň zapálí. Nikdo se k němu nepřiblíží a najednou se objeví plamen a oheň se zapálí...
Zapálení ohně silou myšlenky a kouzelnou hůlkou vrtalo v hlavě nejenom dětem, ale také většině rodičů. To samozřejmě potěší.
 
 
Stejný systém zapalování jsme použili již v polovině 80. let, kdy jsme v jeskyni najednou rozsvítili asi 30 svíček najednou a ozářili oltář s pokladem Inků. Nikdo tam nestál, nerozsvěcel a najednou to vše se "samo" zapálilo.
 
Technické řešení je snadné. U knotu svíčky je zápalka, která má hlavičku omotánu odporovým drátem a ten je napojen přes delší kabel k autobaterii. Obsluha v pravý čas do systému pustí proud, drátky se rozžhaví, zápalka vzplane a od ní chytne i knot svíčky.
 
U závěrečného ohně v Bradavicích je nejlepší využít vymontovanou spirálu z autozapalovače. Na šroťáku je zdarma a v autopotřebách za rozumnou cenu. Rozžhavená spirála zapálí svazek sirek, ten chrastí nebo dřevitou vlnu a už to hoří. Nikdo si nevšimne zakopaného kabelu a nenápadného propojení s autobaterkou pod celtou.
 
Iluze kouzelnického zapálení je dokonalá.
 

Do časopisu České rady dětí a mládeže s názvem Archa jsem do říjnového čísla t.r. za náš oddíl Příměšťák Rychlé šípy a tábory, kde jsem se letos účastnil, sepsal čtenářům pár nápadů z naší činnosti. Je to je úzký výčet zajímavostí a možných inspirací. Třeba to inspiruje i naše kluby a další členy.


Minulý díl nápadníku najdete zde.

 
 

 

Prázdniny jako malované – ve zpravodaji Archa č. 5/2018  

Prázdniny jako malované - to bylo téma tohoto čísla Archy. Tábory jsou velkým zdroje radosti a nápadů. Tak jsme trošku nechali čtenáře nahlédnout do radosti a práce s dětmi u nás ve Sdružení přátel Jaroslava Foglara, člena ČRDM.   

Zkuste tam někdy také prezentovat naše sdružení, ať se o nás více ví. :-)
ZDAR

Menhart, SPJF - Příměšťák RŠ

Vytvořil 21. října 2018 v 00:05:53 Menhart. Upravováno 1x, naposledy 13. listopadu 2018 v 18:15:54, Menhart


Diskuze ke článku

4. června 2020, 17:55
Martina

Zapálení ohně v Bradavicích

Geniální myšlenka, díky! Zrovna pátrám, jak zapálit oheň na kouzelnické oslavě malého kamaráda :-)
Vložení nového komentáře
*
*
*