iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

NÁPADNÍK - 1 díl: Azimutový koberec

22.10.2018 13:31
Autor: Menhart, Počet přečtení: 1182

Obrázek ke článku NÁPADNÍK - 1 díl: Azimutový koberecNaše sdružení se v časopisu České rady dětí a mládeže s názvem Archa zrovna moc často neprezentuje, ale snad čtenářům pár nápadů z naší činnosti ukáže, že si taky s dětmi a tábory vyhrajeme. Psal jsem to do říjnového čísla t.r. za náš oddíl Příměšťák Rychlé šípy a tábory, kde jsem se letos účastnil, takže se jedná jen o úzký výčet zajímavostí a možných inspirací. Třeba to inspiruje i naše kluby a další členy.

Před mnoha lety jsme zkusili miniazimuťák na "vláčkové" Bambiriádě v Praze na Letné. Vzdálenost mezi stanovišti se odměřovala dvoumetrem, azimut samozřejmě busolou. Na jednotlivých kolících byla písmena, která po správném "proběhnutí" utvořila tajenku.
 
Letos jsme si pořídili koberec, vysekali do něho kruhové otvory v pravidelném rastru a všechny díry očíslovali. Před zatloukáním kolíků do otvorů je třeba celý koberec zorientovat nejdelší stranou k severu. Nově vytvořenou cestu mezi kolíky si zapisujeme do "knihovny cest".
Při další stavbě cesty (jiný den, jiné místo nebo i paralelní azimuťák třeba při člunkovém běhu družin) nemusíme cestu znovu vyměřovat, ale u zorientovaného koberce jen zatlučeme kolíky do stejných (očíslovaných) otvorů. Cestu tedy postavíme jednou a pak ji jen rychle a snadno kopírujeme.

Postupně tak vytváříme "knihovnu" různě dlouhých již dříve sestavených cest. Až si toho děti všimnou, že se cesty opakují, koberec jednoduše pootočíme třeba o 90 stupňů či jiný obecný úhel a tento úhel budeme jen přičítat k úhlům v naší již dříve sestavené cestě. Vzdálenosti mezi kolíky se nemění.

Pokud si myslíte, že azimuťák bez běhání nemá smysl, klidně postavte tento malý azimuťák třeba u posedu a za rybníkem, u mostku a na kraji lesa a tajenkou bude vždy další místo.
Koberec lze využít i na asfaltu, když do vyseknutých otvorů napíšete křídou písmena...

Koberec byl letos na stanovém táboře i obou příměstských, takže opravdu nezahálel. Třeba nápad bude inspirovat i vás.

 

 

Prázdniny jako malované – ve zpravodaji Archa č. 5/2018  

Prázdniny jako malované - to bylo téma tohoto čísla Archy. Tábory jsou velkým zdroje radosti a nápadů. Tak jsme trošku nechali čtenáře nahlédnout do radosti a práce s dětmi u nás ve Sdružení přátel Jaroslava Foglara, člena ČRDM.   

Zkuste tam někdy také prezentovat naše sdružení, ať se o nás více ví. :-)
ZDAR

Menhart, SPJF - Příměšťák RŠ

Vytvořil 20. října 2018 ve 22:50:01 Menhart. Upravováno 2x, naposledy 22. října 2018 ve 13:37:47, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*