iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Senzace se šíří z bytu Jaroslava Foglara

26.4.2018 10:00
Autor: Menhart, Počet přečtení: 9985

SOUBORNÉ DÍLO JAROSLAVA FOGLARA POPRVÉ V NOVÉM KABÁTĚ
Nakladatelství Albatros a Skautská nadace Jaroslava Foglara se v průběhu nejbližších let chystají postupně vydat souborné Jestřábovo dílo. Cílem tohoto ambiciózního projektu je nabídnout čtenářům legendární „foglarovky“ ve zbrusu nové, originální výtvarné úpravě a také v reprezentativní kvalitě...

Byt Jaroslava Foglara, Křišťanova 18, Praha 3, 26. duben 2018 - Nakladatelství Albatros a Skautská nadace Jaroslava Foglara se v průběhu nejbližších let chystají postupně vydat souborné Jestřábovo dílo. Cílem tohoto ambiciózního projektu je nabídnout čtenářům legendární „foglarovky“ ve zbrusu nové, originální výtvarné úpravě a také v reprezentativní kvalitě – takové, která vyrazí dech všem milovníkům Foglarových literárních hrdinů napříč čtenářskými generacemi. Jako první spatří 7. května světlo světa unikátní mapa Stínadel výtvarníka Pavla Čecha. Nejproslulejší foglarovský genius loci v ní konečně získává konkrétní podobu.

Je to ostatně právě výtvarná stránka, co dělá z nového vydání Jestřábových spisů kulturní událost prvního řádu. Rozsáhlé foglarovské universum díky ní získá moderní tvář, která však bude zároveň plně respektovat nepsaná pravidla Jestřábova kánonu. Všechny zásadní Foglarovy knihy vyjdou s novými ilustracemi a v původní grafické úpravě.

Mnohdy se přitom bude jednat o odvážná a překvapivá řešení. Už první svazek několikaletého projektu, Hoši od Bobří řeky (naplánován na září 2018), budou doprovázet ilustrace talentované komiksové výtvarnice Ester Kuchynkové. Entuziasmus, s nímž se tato mladá umělkyně do ilustrací údajně typicky „klučičí“ knihy vrhla, dokládá, že foglarovky jsou schopny nejen bez problémů oslovit jakoukoliv generaci, ale i překonat genderové stereotypy vládnoucí v době, kdy byly napsány a vydávány.

„Jsme rádi, že se péčí nakladatelství Albatros, dostanou knihy Jaroslava Foglara znovu ke svým čtenářům. V novém, moderním a působivém provedení. Budou tak dále rozšiřovat hodnoty čestnosti, přátelství, dobrodružství a pomoci druhým. A zároveň jejich výtěžek podpoří výchovu mladé generace v duchu skautských ideálů, jak si to Jestřáb přál," říká Tomáš Šídlo, předseda správní rady Skautské nadace Jaroslava Foglara.

Nakladatelství Albatros se Skautskou nadací zatím počítají se svěžím konceptem „co titul (či řada titulů), to jiný výtvarník“. Každý svazek bude navíc obsahovat bonusový materiál – např. u Hochů od Bobří řeky to bude nepostradatelný sešit se 13 bobříky. Z autorů, kteří se budou podílet na ilustrování chystané řady, stojí za zmínku např. Jiří Grus – uznávaný ilustrátor svazku hrabalovských povídek Rukověť pábitelského učně a držitel komiksové ceny Muriel.

Vedle reedice Foglarových děl však Albatros počítá i s vydáním celé řady doprovodných publikací teoretického charakteru, deníkových záznamů, audio knih i speciálních sběratelských vydání např. s ilustracemi Zdeňka Buriana. Znovu také vyjdou tentokrát skutečně kompletní a pečlivě redakčně připravené komiksy o Rychlých šípech. Chystají se také pokračování z pera autorů navazujících nebo rozvíjejících Foglarův odkaz.

„Bereme to tak, že Jaroslav Foglar se poprvé v historii dostává do péče historicky nejvýznamnějšího českého nakladatelství knih pro děti a mládež. To je obrovský závazek a hodláme ze souborného vydání Jestřábových spisů udělat jednu z našich priorit pro nejbližší léta. Jsme přesvědčeni, že Foglarovy knihy jsou stále živé a mají co říci i nastupující čtenářské generaci. Stejně tak ale naše nová vydání nepochybně osloví i ty, kteří je milují už dlouhé roky. Těm chceme nabídnout nový pohled na dobrodružství jejich oblíbených hrdinů. Nechystáme ale žádnou „blasfemii“ - k Foglarovu dílu budeme rozhodně přistupovat s patřičnou úctou a pokorou. Koneckonců je to literatura, kterou prověřil nejen čas, ale i nepříznivé politické poměry v minulosti,“ vysvětluje Petr Eliáš, šéfredaktor nakladatelství Albatros.


Víte, že  Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR? V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zaštiťuje knižní nakladatelství Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ, Edika, BizBooks, CPress, Computer Press, Management Press, B4U Publishing, Fragment, Egmont, Kniha Zlín, Vyšehrad, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading a Palmknihy.
To je pro foglarovky velmi silný partner a i když mnozí konzervativní nadšenci budou mít jistě spoustu výhrad k ilustrátorům, provedení knížek a k cílovým skupinám čtenářů, jasné je, že se foglarovky zase objeví na pultech knihkupectví, v regálech knihoven a stolcích dětí.

Jakou lepší zprávu si mohl Jaroslav Foglar v roce svého 111. výročí narození přát? Jaký jiný pořádný dárek mohlo dostat Sdružení přátel Jaroslava Foglara k svému státku 28. dubna, kdy spisovatel napsal spolku krásný dopis.


Tak to je krásné tajemství červených desek. To stálo za pátraní ve Stínadlech a několik výprav do bytu k Jestřábovi...

Vytvořil 26. dubna 2018 v 00:57:37 Menhart. Upravováno 6x, naposledy 26. dubna 2018 v 16:36:18, Sova


Diskuze ke článku

6. května 2018, 12:08
Donald

J-dílo

Nazdar,Menharte!
Díky za informace.
Souborné Jestřábovo dílo jsem si již (předběžně pro průběžné zajištění) objednal u svého knihkupce a mapu Stínadel (od výtvarníka Pavla Čecha) bych měl mít už v pondělí 7. 5. 2018.
Na vše se stále těší a (též v "pokročilém věku", ale hlavou nepokyvuji, aby mi neodpadly rohy :-) ) ze všeho má radost
Donald
30. dubna 2018, 21:53
Michal Beránek

Pokyvuji hlavou....

... a jsem podezřívalej starej pardál a tak i akce Nadace „Jaroslava Foglara“, která by se měla za Foglara bít, na mě nedělá nejlepší dojem. O skutečných věcech, které se Jestřába nějak přímo týkají většinou ani ťuk – ani slovo – ačkoliv by právě toto mělo být jejich cílem – ale mohu se pochopitelně ve svém „mírně pokročilém“ věku mýlit.
29. dubna 2018, 18:35
Krizmen

Pro Michala Beránka

Celé to tak na mě dělá dojem (medializace). Ale chápu snahu Nadace Jaroslava Foglara a Albatrosu na sebe co nejvíce upozornit.
Jinak taky mám z těch pokračovatelů trochu obavu, uvidíme. Protože jsem z mladší generace, já mám zase foglarovky spojené s spíše s Gustavem Krumem a Marko Čermákem... Třeba nastupující generace moderní (a třeba i abstraktní) kresby přijme za své...
28. dubna 2018, 09:52
Michal Beránek

Cirkusy a varieté?


Milý Krizmene
nemáš úplně pravdu, původně Jestřáb psal své knížky pro „své hochy“, stejně jako tvořil bez jakýchkoliv monetárních úmyslů literárně hodnotné a estetické kroniky oddílu, Čigoliga, Kompasy a spoustu dalších písemností. Jeho hlavním cílem bylo své nápady a návody jak si správně počínat v životě dát na papír aby je mohli používat další zájemci. Proto také intenzivně psal své úvahy a nápady do časopisů. Teprve později, jako šetřílek, kterým byl, však vyrostl ve velice, velice chudých poměrech, zjistil, že z práce mohou plynout i koláče. Ovšem, když byl roky v kladbě tak se o nějaké komercializaci vůbec nedá hovořit. Po zvolnění zavětřili komerčně myslící jedinci, že by se z celé záležitosti daly vydělat peníze.
A tak se rozběhla velká „foglarovská“ lavina, na kterou se nabalovali další a další a z Foglara si někteří udělali výhodný kšeft. Když vidím snahu některých „pokračovatelů“ tak mi běhá mráz po zádech – pro mne jsou třeba ilustrace Foglarovek spojeny s Burianovým jménem – a jakýkoliv pokus to vše nějak zmodernizovat mne nikterak neoslovuje – můžeš to nazvat „konzervativní nostalgií“. Podobně jako nikdo z dnešních komiků nebude schopen zahrát Chaplinova Kida tak jak ho hrál on kdysi, těžko se někomu podaří vytvořit tu atmosféru Foglarových knížek tehdejší doby. A co znamená ta poznámka „jako cirkusy a varieté“ – nějak ji nechápu, avšak to múže být stářím a nedostečnýou funkcí mozku – prosím vysvětli.
26. dubna 2018, 23:30
Krizmen

Trochu mi to připadá

jako cirkusy a varieté. Pravdou ale je, že Jestřábovo dílo bylo vždy komerční záležitostí, tak proč ne i dnes? ;-) Hlavně, aby se četly dál :-) je v nich určité poselství, náměty pro život.
26. dubna 2018, 21:16
Poslední Velký Vont

historie

Jestli by nebylo lepší neexperimentovat a nechat foglarovým knihám původní historický rámec.

Když už!
26. dubna 2018, 21:14
Poslední Velký Vont

seance

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/2462374-zahada-hlavolamu-vyresena-foglaruv-byt-si-pronajmou-literati-znovu-vyjdou-jeho-knihy#articlewithopenedgallery
Vložení nového komentáře
*
*
*