iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Humorný deník Jaroslava Foglara o výletu do Švýcar v roce 1920

11.6.2020 12:03
Autor: Menhart, Počet přečtení: 664

Před několika týdny vyšla krásná brožura o švýcarských dobrodružstvích známého spisovatele knih pro mládež Jaroslava Foglara - Jestřába.

Je usměvavé, co si tenkrát třináctiletý chlapec všechno napsal do svého deníčku. Jeho rukopis nebyl ještě tak vytříbený, jako jsme u něho na to byli později zvyklí a v deníčku najdeme slova, která pak nikdy nevypustil ze svých úst. Skoro denně se zmiňuje o tom, že čeká na psaní od maminky, nebo že si sednul do svého pokojíku a že právě píše „máti“. Byl to už tenkrát u něho určitý druh závislosti, která ho ve vztahu k jeho matce za celý život nikdy neopustila.

 

V této červené knížečce vydané před několika týdny Skautskou nadací Jaroslava Foglara jsou uvedeny jeho texty týkající se tohoto jeho švýcarského výletu stejně jako dalších výletů po mnoha letech, které v pokročilém věku absolvoval s Čedokem.    

 

V této rozkošné knížce je uveden též text od bývalého Dvojkaře Jindry Hojera z knihy Jestřábe, díky. Také v ní archivář a editor Roman – Bobo - Šantora uvedl text ze stejné knihy o rešerších, které bývalý Dvojkař Michal Beránek kdysi společně s jeho přítelem, bývalým skautem, dnes spisovatelem Petrem - Norkem –  Chudožilovem před lety provedli ve švýcarské federaci.

 

 

 

 

 

 

  

    Veselé a vtipné ilustace jsou od ilustrátora skauta Karla Tomyho Neumanna.  

 

Celé je to humorné a usměvavé a připojené tehdejší texty vypovídájí o postoji a obdivu Jaroslava Foglara - Jestřába ke Švýcarsku, kam v pokročilém věku několikrát jel. Bylo to v roce 1981, 1982, 1984, 1985, 1986 a 1987. Jeho humorné vyprávění o jeho prvním výletě do švýcarské federace je popsáno v jeho knížce Tábor smůly, která vyšla v pražském Kobesově nakladatelství roku 1938.

 

Uvedenou brožovanou, osmdesátistránkovou knížku Jestřábova švýcarská dobrodružství ve formátu 19,5 x 11,5 cm,  jejíž desky připomínají  švýcarský pas z roků devadesátých, si můžete koupit za 390 Kč přes Skautskou nadaci Jaroslava Foglara. Pozor, vyšla pouze v 180 exemplářích, takže se předpokládá, že bude brzy vyprodána.

Knížečku naleznete na https://skautskanadace.cz/jestrabuv-obchod/.


Sepsal Michal Beránek

Vytvořil 11. června 2020 ve 12:24:37 Menhart. Upravováno 2x, naposledy 11. června 2020 ve 12:25:53, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*