iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Co se stalo v bytě Jaroslava Foglara 26. dubna 2018?

26.4.2018 00:13
Autor: Menhart, Počet přečtení: 10003

Obrázek ke článku Co se stalo v bytě Jaroslava Foglara 26. dubna 2018?Čtvrteční dopoledne je jiné než ostatní dny. I dnes po ránu krásně zpívali ptáci. Venku svítí sluníčko a je opět krásný den. 
Všichni novináři míři k Jestřábovi domů. Četka v čele, pak Česká televize, zpravodajství a támhleti jsou z kulturních rubrik. Co se to děje?
Že by ochutnávka panádlové polévky? 

Ne, to je jistojistě jiná fajnovost. U všech plantážníků ale jaká jiná událost by vyvolala takový zájem sdělovacích prostředků?

Asi se v bytě objevil namalovaný ježek v kleci. Rychlé šípy to zajisté vypátrají - čtěte dál.

 

Byt Jaroslava Foglara

Jaroslav Foglar se přestěhoval do Křišťanovy ulice č. 18 v roce 1978. Důvodem bylo především topení, výtah a klidnější lokalita. Do té doby bydlel na Korunní třídě 18, kde topil v kamnech na pevná paliva a nosil uhláky ze sklepa do II. patra bez výtahu. Se spisovatelem žila také jeho maminka Marie Foglarová, přezdívaná Pumík, které v době stěhování bylo již úctyhodných 100 let. Byla to především ona, kdo ocenil výtah a posezení na balkoně s výhledem do klidného vnitrobloku. Byt si bohužel dlouho neužila, zemřela o dva roky později, ve věku 102 let. Jaroslav Foglar žil v Křišťanově ulici až do své smrti v roce 1999. Od roku 1995 však byl hospitalizován v Thomayerově nemocnici, kde si pobyt platil sám.

Jaroslav Foglar do svého bytu pouštěl pouze nejbližší přátele a hochy ze svého oddílu, kteří mu pomáhali třeba odnést dopisy na poštu nebo vyřizovali jiné pochůzky. Pro čtenáře a další návštěvy využíval spisovatel domovní sušárnu na stejném patře v sousedství svého bytu, kterou vybavil jako oddílovou klubovnu (nástěnkami, obrázky atd.). Od jeho smrti se místnost dodnes využívá k domovním schůzím. Na dveřích ponechali obyvatelé domu nápis “Klubovna” jako vzpomínku na svého bývalého významného souseda.

Foglar měl ve dvoupokojovém bytě svou pracovnu s ložnicí ve větším pokoji s balkónem, jeho maminka za svého života užívala menší pokoj vedle kuchyně. Po její smrti se pracovna přesunula do menšího pokoje. Místo jejího lůžka přišly regály na ukládání písemností a četných dárků od čtenářů. To ale kapacitně nestačilo, a tak tyto regály brzy zabraly celou ložnici. Vždyť jen těsně před Foglarovým úmrtím odvezl Památník národního písemnictví přes 100 krabic materiálů a po 16 letech z bytu odvezla dalších 100 krabic vzácného obsahu na zpracování historiky a badateli Skautská nadace. Jinak staromládenecký byt svým vybavením a prostým účelným nábytkem ukazuje na skromnost velkého spisovatele

Po Foglarově smrti zůstal byt dlouhých 16 let zapečetěný a nedostupný. Po vyřešení soudních sporů o dědictví ho získala Skautská nadace Jaroslava Foglara, která po odvezení většiny cenností zpřístupnila byt prohlídkám dávným členům Foglarova oddílu, členům Sdružení přátel Jaroslava Foglara a následně také v komentovaných prohlídkách dalším zájemcům a příznivcům spisovatelova díla z celé ČR.

Co bude bytem v nejbližší době se dozvíte již možná nyní na stránkách Skautské nadace Jaroslava Foglara. V dubnu 2018 byla na domě odhalena pamětní deska připomínající slavného spisovatele.

Čtvrtek 26. dubna 2018

Minulý týden jsme v bytě vytřeli podlahu. Včera se utřel prach na stolech a omylo se těch 6 židlí, co má Jestřáb doma. Slečna - PR managerka donesla vody v třetinových petkách, spoustu červených obálek a nějaké ruličky.
Text o bytě si novináři čtou a poslouchají výklad, ale co je na tom dalším papíře, který do 10. hodiny nechce PR managerka dát z ruky?
To se musí vypátrat. To by bylo pro náš TAM-TAM, kdybychom o tom přinesli zprávu. Jistě je to něco velmi důležitého nejen pro Druhou stranu, ale i Stínadla a další místa, kde žijí děti. Čtěte nás a jistě brzy se o té novince dozvíte..., tak nějak by to asi napsali hoši do svého oběžníku.

PR managerka je z bytu okouzlena. Toto jsou tenisky pana Foglara? A jakou měl velikost chodidla?, dala bych to jako otázku novinářům.
42?, děkuji. A tady ten župan a ustlané lůžko... a ta čepice na věšáku, to je neskutečné, že to zůstalo zachováno.


Tak, zde v bytě Jaroslava Foglara se ve čtvrtek 26. dubna 2018 dopoledne celý svět dozví...

A zde deník končí. Musíte si počkat až záhadu rozluštíme...
 

Tyto hlavolamy byly objeveny při úklidu v krabici na lednici v dubnu 2018. Novináři měli možnost si je zkusit vyndat.

Tato krabice byla v bytě Jestřába už odsouzena k vyhození, ale ještě jsme ji vyfotili. Jetřáb měl Švýcarsko moc rád. S kým si tam asi psal? - to byl dotaz na Michala Beránka z Dvojky, který pod Alpami žije.
Odpověď přišla takřka obratem - odesilatelem balíku je Hana Janda, sestra Karla Gelnara, který do Švýcarska utekl před komunisty a Galén měl na něj donášet STB. 
Co Hana asi posílala Jestřábovi? Bonbóny? Cédéčka? Čokoládu? Musíte lépe vyfotit ten zelený papír, psal Michal naléhavou prosbu.


Takových drobností skrývá byt ještě spoustu. Už se zde psalo i o korespondenci s Jiřím Punčochářem - zde.
Co je ale na tom druhém papíře z červených desek o tom napíšeme ZDE.
 

Vytvořil 26. dubna 2018 v 00:16:51 Menhart. Upravováno 3x, naposledy 26. dubna 2018 v 00:59:12, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*